تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا اولین عکس های مریخ را در داخل آن گرفت

واشنگتن: تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا که در دسامبر 2021 به فضا پرتاب شد و با موفقیت در حال فعالیت است، اخیراً اولین تصاویر خود را از سیاره همسایه ما، مریخ گرفته است. ناسا در وبلاگ خود می‌گوید این تلسکوپ، یک همکاری بین‌المللی با آژانس فضایی اروپا (ESA) و CSA (آژانس فضایی کانادا)، از طریق حساسیت فروسرخ خود در مریخ چشم‌اندازی منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهد که مکمل داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط مدارگردها، مریخ نوردها و سایر تلسکوپ‌ها است. . .

مسئول رسمی توییتر تلسکوپ وب ناسا این تصاویر را همراه با توییتی به اشتراک گذاشت که در آن اظهار داشت: “وب اولین نگاه ما به NASAMars را گرفت! تصویر نزدیک در سمت چپ ویژگی های سطحی مانند دهانه هویگنس، آتشفشان های تاریک سیرتیس ماژور و هلاس را نشان می دهد. حوضه، همانطور که نشان می دهد” نقشه گرمایی “در سمت راست نوری است که از مریخ ساطع می شود زیرا گرما را از دست می دهد.”

یکی از مقامات توییتر مریخ ناسا این توییت را به اشتراک گذاشت و نوشت: “مریخ نوردها، مدارگردها، تلسکوپ ها – و اکنون یک چشم جدید قدرتمند در حال تماشای سیاره سرخ است. به تیم مریخ، @NASAWebb خوش آمدید! ما نمی توانیم منتظر باشیم تا ببینیم مشاهدات شما چه چیزی به ما اضافه می کند. آگاهی از طوفان های گرد و غبار، الگوهای آب و هوا و تغییرات فصلی!”

در وبلاگ ناسا آمده است که تصاویر جدید وب منطقه ای از نیمکره شرقی سیاره را در دو طول موج متفاوت یا دو رنگ نور مادون قرمز نشان می دهد. توسط دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) گرفته شده است.

این تصویر یک نقشه مرجع سطح از ناسا و ارتفاع سنج لیزری مدارگرد مریخ (MOLA) در سمت چپ، با میدان دید ابزار Webb NIRCam را نشان می دهد. تصاویر نزدیک به مادون قرمز وب در سمت راست نشان داده شده است.

بر اساس یک وبلاگ ناسا، محقق اصلی، جرونیمو ویلانووا از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، که این مشاهدات وب را طراحی کرد و تیمش نیز اولین طیف‌نگار نزدیک به فروسرخ مریخ وب را منتشر کردند که توانایی وب را در مطالعه سیاره سرخ با استفاده از طیف‌سنجی نشان می‌دهد.

در حالی که تصاویر تفاوت‌های روشنایی را در تعداد زیادی طول موج از یک مکان به مکان دیگر در سراسر سیاره در یک روز و زمان مشخص نشان می‌دهند، این طیف تفاوت‌های ظریف روشنایی را بین صدها طول موج مختلف نشان می‌دهد که کل سیاره را نشان می‌دهد.

ستاره شناسان ویژگی های طیف را تجزیه و تحلیل خواهند کرد تا اطلاعات بیشتری در مورد سطح و جو سیاره جمع آوری کنند. طبق وبلاگ ناسا، در آینده، تیم مریخ از این تصویربرداری و داده های طیف سنجی برای کشف تفاوت های منطقه ای در سراسر سیاره و جستجوی گازهای کمیاب در جو، از جمله متان و کلرید هیدروژن، استفاده خواهد کرد.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما