تنها چند روز تا انتخابات ریاست جمهوری برزیل باقی مانده است. رای دهندگان آن را با “جنگ” مقایسه می کنند | CNNCNN

انتخابات ریاست جمهوری آینده برزیل در فضای بی سابقه ای از تنش و خشونت پوشش داده شد. با نزدیک شدن به رای گیری دوم اکتبر، دوره های آزار و اذیت و حملات تشدید شد، حتی بازیگران بی طرفی مانند نظرسنجی ها به هدف تبدیل شدند.

ژایر بولسونارو، رئیس جمهور راست افراطی، که قصد دارد دوباره انتخاب شود، در حال حاضر در نظرسنجی های عمده از رئیس جمهور چپ سابق، لوئیس ایناسیو “لولا” داسیلوا عقب افتاده است. نبرد بین این دو نام خانوادگی بسیار متفاوت ملت را از هم جدا کرده است – کارشناسان گفتند میزان خشم سیاسی امسال متفاوت است.

فیلیپه نونس، مدیر عامل موسسه تحقیقاتی کوئست که در برزیل نظرسنجی انجام می دهد، می گوید: «قطبی که امسال با آن روبرو هستیم، با قطبی شدن صرفاً سیاسی متفاوت است.

“امسال ما دو قطبی احساسی را تجربه می کنیم – زیرا گروه های سیاسی مختلف یکدیگر را به عنوان دشمن می بینند تا مخالف.”

نونس افزود که چندین پژوهشگر گروه او در جریان برگزاری نظرسنجی در سال جاری مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

یکی دیگر از مؤسسه‌های تحقیقاتی معروف، «Datafolha»، پس از خودداری از ملاقات با یکی از حامیان بولسونارو در شهر آریرانها، خارج از سائوپائولو، گفت که زندگی یکی از محققان آن در خطر است.

مرد خشمگین، محقق را به جانبداری متهم کرد و او را تنها به مصاحبه با «هواداران لولا» و «ولگردها» متهم کرد. داتفولها که گزارش پلیس داد، می گوید: سپس او را کتک زد و با چاقو تهدید کرد.

یان استوائو د سوزا، هماهنگ‌کننده پروژه تحقیقات انتخاباتی دیتافولها، به سی‌ان‌ان گفت: «یکی از دستورالعمل‌های نظرسنجی این است که با شخصی که خود را معرفی می‌کند مصاحبه نکنید. برای اهداف آماری باید تصادفی باشد.

شایع‌ترین موارد (حملات) برای افرادی است که خود را افشا می‌کنند و وقتی محقق مشخص می‌کند که در این شرایط نمی‌توان با او مصاحبه کرد، فرد شروع به تیراندازی، توهین و فحاشی می‌کند.»

به گزارش دیتافولها، از 16 شهریور امسال 42 مورد آزار و اذیت و خشونت علیه کارمندان دیگر گزارش شده است.

در حالی که خشونت در هر دو طرف طیف سیاسی دیده شده است، منتقدان بولسونارو را به بی اعتمادی عمدی و ناامیدی در میان حامیان سیستم انتخاباتی برزیل متهم می کنند. همانطور که عملکرد او در نظرسنجی ها نشان می دهد، خشم بولسونارو به طور فزاینده ای متوجه سازمان های تحقیقاتی مانند Datafolha شده است.

Datafolha بارها توسط بولسونارو نام برده شده است – و صحت نظرسنجی های آن زیر سوال رفته است. بولسونارو در سخنرانی در برازیلیا در جشن صدمین سالگرد استقلال برزیل در 7 سپتامبر، اعتبار پیش‌بینی‌های دیتافولها را رد کرد، موضوعی که در سخنرانی‌هایش رایج بود.

من هرگز چنین دریای بزرگی را در اینجا ندیده‌ام با این رنگ‌های سبز و زرد. اینجا هیچ داده‌ای دروغین وجود ندارد.» «این حقیقت است، این اراده مردم صادق، آزاد و سخت‌کوش است.»

در طول مبارزات انتخاباتی در 23 سپتامبر، بولسونارو در سخنرانی برای حامیان خود در Divinópolis، Minas Gerais، لحن خود را حفظ کرد. ما اکثریت هستیم. ما در دور اول پیروز خواهیم شد. هیچ انتخاباتی بدون مردم در خیابان وجود ندارد. ما نمی بینیم که هیچ یک از نامزدهای دیگر تجمعی نزدیک به 10 درصد از مردم در اینجا ترتیب دهند.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که لولا در هفته های اخیر از بولسونارو پیشی گرفته است.

Estevao de Sousa از Datafolha می گوید که تلاش سیاستمداران برای بی اعتبار کردن مراکز رای گیری در برزیل جدید نیست. اما تا سال جاری ما با آزار و اذیت و حمله به محققان در خیابان ها مواجه نشده ایم.

او گفت: «لفاظی حمله به نهادها توسط ستاد انتخاباتی رئیس جمهور، که در تلاش برای بدنام کردن انتخابات است، در نهایت در میان رادیکال ترین حامیان پخش می شود و در خیابان ها منعکس می شود.

جدال لفظی بین نامزدهای پیشتاز – اگرچه در برزیل غیرمعمول نیست – به فضای مسموم افزوده است، به طوری که بولسونارو بارها لولا را “دزد” و لولا اخیراً بولسونارو را حشره خطاب کرده است.

بر اساس نظرسنجی Quaest، با توجه به بحث ملی پرمشغله، برخی از رای دهندگان برزیلی ترجیح داده اند از بحث عمومی درباره ترجیحات انتخاباتی خود خودداری کنند.

نونس ادامه داد: “ما اخیراً از رای دهندگان پرسیدیم که آیا اظهار نظرشان خطرناک است یا به چه کسی می خواهند رای دهند. حدود 80 درصد از پاسخ دهندگان ادعا کردند که صحبت در مورد سیاست در حال حاضر خطرناک تر از گذشته است.”

حملات به پژوهشگران نظرسنجی تنها نمونه ای از خصومت سیاسی است که در برزیل در حالی که این کشور برای رای دادن آماده می شود دیده می شود.

رئیس جمهور برزیل در طی سخنرانی خود با پذیرش نامزدی حزبش برای انتخابات مجدد در 23 ژوئیه، از هواداران خود خواست تا جان خود را “برای آزادی” فدا کنند.

“با من تکرار کن: سوگند می خورم جانم را برای آزادی بدهم.” بولسونارو یک بار دیگر خطاب به جمعیت گفت: آنها حرف های او را تکرار کردند.

درگیری‌های مکرری بین حامیان بولسونارو و لولا رخ داده است – مهم‌ترین آن قتل مارسلو آرودا، عضو حزب کارگر در 9 ژوئیه توسط خوزه دا روشا گوارانو، حامی بولسونارو، که بعداً به قتل عمد متهم شد.

گوارانو که او نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد، گفت که به یاد نمی آورد چه اتفاقی افتاده است.

چنین حوادث پرمخاطبی باعث ترس در میان برخی از رای دهندگان بالقوه شده است – و می تواند خطر رای دادن مردم را به طور کلی منع کند. در خیابان‌های خیابان پائولیستا در سائوپائولو، رای‌دهندگانی که با CNN مصاحبه کرده بودند، ناامیدی خود را از فضای تلخ انتخابات پیش رو ابراز کردند.

اریکا دی پائولا 33 ساله گفت: “تنش زیادی وجود دارد، تقریباً تبدیل به جنگ می شود. به نظر می رسد لولا و بولسونارو مانند تیم های فوتبال هستند. مردم از دست یکدیگر عصبانی هستند.” به بولسونارو رای نمی‌دهند.

فیلیپه آرائوخو که خود را از حامیان میانه رو بولسونارو می داند آرزو کرد که انتخابات زودتر به پایان برسد. “(انتخابات) بین نامزدهای اصلی دو قطبی شده است. و دعواهای زیادی بین مردم وجود دارد. من صمیمانه امیدوارم که این به زودی پایان یابد. این همه محیط ها، کار، خانواده، دوستان را آلوده کرده است.

مشارکت رای دهندگان در این مقطع تاریخی برای کشور بسیار مهم خواهد بود – که می تواند منجر به دو برابر شدن رهبری برزیل در دستور کار بولسونارو یا چرخش به چپ در زمان لولا شود.

اما بر اساس نظرسنجی قبلی Datafolha، از هر 10 برزیلی، 4 نفر فکر می‌کنند که احتمال خشونت سیاسی در روز انتخابات زیاد است – و اگرچه رای دادن در برزیل اجباری است – 9٪ گفتند که از ترس خشونت اصلاً رای نمی‌دهند. ماه.

استوائو دی سوزا از دیتافولها گفت: «این تنش ها و حملات برای کار تحقیقاتی، بلکه برای انتخابات، به طور کلی محیط سیاسی و خود دموکراسی بسیار مضر است.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما