تنها 6 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی سال 2023 تایید شده اند

وزارت آموزش عالی عراق 35 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی ایرانی را از فهرست دانشگاه های خارجی خود حذف کرد و اعلام کرد که مدارک این دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به دلیل افت کیفیت آموزشی مورد تایید دولت عراق نیست.

به گزارش اعتماد، دانشگاه های امام رضا (علیه السلام)، ایلام، کرمانشاه، بوعلی سینا، خواجه نصیر الطوسی، سمنان، زنجان، الزهرا، قم، گلستان، بین المللی امام خمینی، اراک، الزهرا رازی، گلستان، علوم پزشکی، صنعت نفت. ارومیه، مارک. طباطبایی، اصفهان، خوارزمی، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز، هنر تهران، علوم پزشکی کرمانشاه، علوم پزشکی قزوین، گیلان، علوم پزشکی در همدان، علوم پزشکی شهید صدوقی، یزد، منابع طبیعی خوزستان، مازندران، گلستان، هنر اصفهان، منابع طبیعی گرگان، شهرکرد، ادیان و مذاهب و جامعة المصطفی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ایران هستند که تا سال گذشته در فهرست دانشگاه‌های خارجی مورد تأیید وزارت آموزش عالی عراق قرار داشتند، اما اخیراً مقامات وزارت آموزش عالی عراق با استناد به رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی شانگهای، تایمز و کیو اس فهرستی از 53 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی ایرانی را که مقصد شهروندان عراقی هستند و 35 دانشگاه و مرکز آموزشی ایرانی را بررسی کرده‌اند. 1000 دانشگاه اول در سیستم رتبه بندی شانگهای یا 500 دانشگاه برتر در رتبه بندی تایمز یا 250 دانشگاه برتر در رتبه بندی QS. از این لیست حذف نشده است.

بنابراین، برای سال تحصیلی 2022-2023، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایران دارای اعتبار وزارت آموزش عالی عراق بر اساس رتبه‌بندی شانگهای، تایمز و QS شامل دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، آموزشی مدرس، علوم پزشکی تهران، امیر. صنعتی کبیر، علوم پزشکی شهید بهشتی، شیراز، علم و صنعت، تبریز، فردوسی مشهد، علوم پزشکی ایران، صنعتی بابل، علوم پزشکی کردستان، علوم پزشکی مازندران، آزاد اسلامی نجف آباد، محقق اردبیلی، علوم پزشکی ارومیه، جندی شاپور اهواز ، شهید مدنی آذربایجان، کاشان، علوم پزشکی کاشان، علوم پزشکی کرمان، کردستان، علوم پزشکی مشهد، صنعتی سهند، صنعتی شیراز، علوم پزشکی تبریز، علوم پزشکی اصفهان، صنعتی اصفهان، مراغه، شهید بهشتی، شیراز و یاسوج، و از این لیست، 14 دانشگاه به دلیل رتبه بالای آن در رتبه بندی های بین المللی، واجد شرایط دریافت بورسیه می باشد.

در حالی که دلیل این بررسی در این برهه حساس برای ایران و منطقه ناشناخته مانده است، هاشم داداشپور; معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در واکنش به این اقدام وزارت آموزش عالی عراق، موضوع را خلاف آن و به جای ادعای مقامات دولتی عراق و شبهه قهقرایی دانست. در کیفیت آموزش به عنوان دلیل خروج 35 دانشگاه و موسسه آموزشی ایرانی از لیست مورد تایید وزارت آموزش عالی عراق، باید دلیل تنزل رتبه حداقل 35 موسسه آموزش عالی در رتبه بندی های بین المللی را پاسخ یا حتی تحلیل کنید.

در حال حاضر 107 هزار دانشجوی عراقی در ایران تحصیل می کنند که از این تعداد 55 هزار دانشجو در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم و بقیه در دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و دانشگاه های وابسته به وزارت بهداشت تحصیل می کنند.

رایزن فرهنگی ایران در عراق، غلامرضا اباذری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بغداد، اظهار داشت: این اقدام دولت عراق نباید سیاسی باشد، زیرا تا سال جاری حدود 1700 دانشگاه از سراسر جهان به تایید وزارتخانه رسیده است. آموزش آموزش عالی عراق، و اکنون این فهرست نزدیک به 1000 دانشگاه است. تعداد دانشگاه ها کاهش یافته است و حدود 700 دانشگاه در جهان اعتبار خود را توسط مقامات وزارت آموزش عالی عراق از دست داده اند. اگر رنگ سیاسی از این رویداد حذف شود، تنها دلیلی که همچنان به این حذف و پالایش اعتبار می بخشد، رتبه ارزشمند بین المللی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خارجی دولت عراق و اهمیت کیفیت آموزش در مراکز دانشگاهی است. کشورهای همسایه و مقصد اتباع عراقی.

رئیس سازمان امور دانشجویان بدون کوچکترین نشانه ای از افت کیفیت آموزشی در 35 دانشگاه و موسسه آموزش عالی ایران تا جایی که حتی دانشجوی عراقی را شرمنده کرده است، مخاطبان غایب و مجازی را مخاطب قرار می دهد. لحن توصیه و نصیحت: «دانشگاه های ما دانشجوی خارجی می پذیرند و جذب آن ها نباید از کیفیت آموزش غافل شود، زیرا دانشجویان بین المللی هر چقدر هم از کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه های یک کشور راضی باشند، هزینه آن دانشگاه ها را در سال پرداخت خواهند کرد. همچنین در جذب دانشجوی خارجی نه تنها باید وضعیت مادی و اقتصادی حاکم باشد.

معاون وزیر علوم در امور بین الملل در دیدار با سفیر عراق در ایران در واکنش به حذف 35 دانشگاه و موسسه آموزشی ایرانی از فهرست موسسات آموزش عالی خارجی مورد تایید دولت عراق گفت: اکثر این موسسات دانشگاه‌هایی هستند که جزو بهترین‌های ایران هستند، اما چون بسیاری از تولیدات علمی این دانشگاه‌ها در رشته‌های علوم انسانی هستند، در رتبه‌بندی تایمز و شانگهای چندان بالا نیستند، اما این مورد نباید باعث حذف آنها از این دانشگاه شود. لیست دانشجویان عراقی برای تحصیل.»

در حالی که به نظر می رسد معاون وزیر حتی یک بار هم به لیست دانشگاه های حذف شده نگاه نکرده است که برخلاف نظر این مقام دولتی، بیش از نیمی از مراکز لغو شده، دانشگاه های تخصصی فنی، مهندسی یا علوم پزشکی در رشته خود هستند. فعالیت. و مقوله آموزشی ربطی به رشته علوم انسانی ندارد چرا که دلیل اصلی حذف دانشگاه های ایران از لیست مراکز علمی خارجی مورد تایید عراقی ها را نادیده گرفته است، بدون اینکه کوچکترین اشاره ای به دلیل افت کیفیت داشته باشد. آموزش و پرورش در این مراکز که در واقع دلیل اصلی محرومیت 35 دانشگاه و مرکز آموزشی از سوی دولت عراق است، اعلام کرد که وزارت علوم آمادگی ایجاد کمیته ها و کارگروه های فعالتر بین دو کشور را دارد. به منظور ارتقای همکاری های علمی پیشنهاد شد در اولین جلسات این کارگروه ها موضوع به رسمیت شناختن مدارک دانشگاهی ایرانی توسط وزارت علوم و فناوری عراق مطرح شود. وی قول داد که صدور ویزا را تسهیل کند. و مجوز خروج دانشجویان عراقی باید در اولویت تحقیقات قرار گیرد که با این مدل پاسخگویی معاون وزیر علوم، تسهیل در عبور و مرور شهروندان عراقی، به گونه ای که حق سکوت در ازای بررسی و اصلاح را رنگ می کند. فهرست دانشگاه های ایرانی در وزارت آموزش عالی عراق و بازگشت 35 موسسه حذف شده به فهرست نهایی موسسات آموزشی خارجی مورد تایید دولت عراق.

در رتبه بندی QS 2023 تنها 6 دانشگاه ایرانی وجود دارد

کیفیت آموزش در مراکز دانشگاهی ایران کاهش یافته است. جدای از انتقادات و اعتراضات مستمر اساتید دانشگاه ها و پیشکسوتان آموزش عالی به افت کیفیت آموزشی مراکز آموزش عالی کشور، رتبه بندی ها نیز حاکی از حذف دانشگاه های ایران از رتبه بندی است.

رتبه بندی QS یکی از معتبرترین سیستم های رتبه بندی بین المللی است که سالانه در انگلستان انجام می شود که از جمله معیارهای این رتبه بندی می توان به شهرت دانشگاه، سطح تحصیلات، تعداد استناد به مقالات و محتوای تولید شده توسط دانشگاه، دسترسی به آن اشاره کرد. به شاخص های علمی بین المللی، تعداد بورسیه ها و حتی تعداد دانشجویان دانشگاه.

بر اساس آخرین رتبه بندی QS در سال 2023، نه تنها نام هیچ یک از شهرهای دانشگاهی با دانشگاه های مادر ایران در لیست 120 شهر دانشجویی جهان وجود ندارد، 6 دانشگاه ایرانی (صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، تهران، علم، صنعت، شیراز و شهید بهشتی) که در این مقایسه جهانی توانسته اند به جدول این رتبه بندی دست یابند و در بین 1422 دانشگاه جهان با کمترین امتیاز راه خود را به رتبه های جهانی باز کنند. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه 380، دانشگاه صنعتی امیر کبیر با رتبه 443، تهران با امتیاز 501 تا 510، ایران برای علم و صنعت با رتبه 531 تا 540، شیراز با رتبه 751 تا 800 و در نهایت دانشگاه شهید بهشتی با رتبه های 1001 تا 1200 در رده های آخر جدول ایستاده است.

در حالی که در سال 2023، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) مقام اول را در این نظرسنجی کسب کرد و پس از آن دانشگاه کمبریج (انگلیس)، دانشگاه استنفورد (ایالات متحده آمریکا)، دانشگاه آکسفورد (انگلیس)، دانشگاه هاروارد (ایالات متحده آمریکا) و کلتک قرار گرفتند. (موسسه فناوری کالیفرنیا – ایالات متحده آمریکا) کالج امپریال لندن (انگلیس)، دانشگاه UCL (انگلیس)، موسسه فناوری زوریخ (سوئیس) و در نهایت دانشگاه شیکاگو (ایالات متحده آمریکا) جزو اولین ها در جهان بودند.

چرا زمین خوردیم؟

افت کیفیت آموزش در مراکز دانشگاهی و مؤسسات آموزش عالی که میزبان تحقیقات علمی جدی تر و پخته تری نسبت به یک دانش آموز دبیرستانی هستند، به دلایل متعددی برمی گردد.

معیشت دانشجویان و مشکلات اقتصادی آنها، سواد ضعیف اساتید، فضای بسته دانشگاه که انگیزه هرگونه پیشرفت را در اساتید و دانشجویان خشکانده است، چالش های سیاسی و اجتماعی جامعه که تمرکز و پشتکار دانشجویان و اساتید را مخدوش می کند. پیش رفتن. تلاش، ضعف و فرسودگی نظام آموزشی و از جمله این دلایل عدم پاسخگویی منابع آموزشی به آخرین تغییرات جهانی است.

31 خرداد ماه سال جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی متن مصوبه جدید خود را منتشر کرد. در متن این مصوبه درباره شرایط جدید استخدام اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها آمده است: شورای عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، امتیاز استخدام اعضای هیات علمی را بر اساس اعلام جمعیت‌شناختی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرد. رئيس جمهور.

همچنین بر اساس این تصمیم، در صورت کسب امتیاز برابر برگه چک صلاحیت عمومی، اولویت با فرد متاهل است. در آزمون صلاحیت عمومی متقاضیان عضویت اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، 5 امتیاز به امتیاز صلاحیت عمومی ازدواج و 3 امتیاز برای هر فرزند اضافه می شود. همچنین بر اساس این تصمیم، در صورت کسب امتیاز برابر برگه چک صلاحیت عمومی، اولویت با فرد متاهل است.

پس از صدور این حکم، سید مختار موسوی. معاون مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم اعلام کرد: وزارت علوم موظف است در بررسی صلاحیت متقاضیان عضویت در دانشکده علمی دانشگاه ها و محمدعلی کینگد این شرایط را رعایت کند. ; رئیس شورای عالی بکارگیری اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصاحبه با رسانه ها گفت: امتیاز ازدواج و فرزندآوری برای متقاضیان پذیرش در دانشگاه ها و موسسات لحاظ می شود. آموزش عالی زمانی که افراد حداقل شرایط علمی و عمومی را کسب کرده و امتیاز موفقیت را کسب کرده و عضو کمیسیون شوند و تدریس در این مراکز و امتیاز فرزندان در مرحله مسابقه برای آنها لحاظ می شود. در صلاحیت عمومی متقاضیان جذب هیات علمی در نظر گرفته شده و تاثیری در دروس تحصیلی نخواهد داشت. بر اساس مصوبه جدید، زمانی که فرد حداقل شرایط عمومی را داشته باشد، تعداد فرزندان متقاضی در فرآیند جذب تاثیر دارد و امتیازات آن می باشد. به شخص تعلق می گیرد.»

بر اساس اطلاعیه وزارت علوم، از 30 تیرماه (دوشنبه) ثبت نام برای جذب هیات علمی در دانشگاه های کشور آغاز شد و آخرین مهلت ثبت نام به سامانه جذب وزارت علوم تا 2 مردادماه ادامه دارد.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما