توافق هسته ای ایران؛ شر در جزئیات است!

آیندهپایگاه خبری المانیتور در گزارشی برای پایگاه خبری المانیتور ضمن پرداختن به آخرین تحولات مربوط به تلاش برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک، به طور ویژه به این نکته پرداخته است که “جزئیات” در روند مذاکرات هسته ای بسیار مهم است. به موضوع هسته ای ایران اما اختلاف نظر در برخی مسائل فرعی و البته توجه به اینکه ایران و آمریکا باید به توافقی برسند که بتواند سیاست های داخلی خود را به بهترین نحو بفروشد، باعث شده است که هنوز دلیلی برای توافق با تاکید بر بازسازی وجود نداشته باشد. سر جایش باش

در همین رابطه، المانیتور نوشت: «در روزهای اخیر بار دیگر گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال دستیابی به توافق میان ایران و غرب با محوریت احیای توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک مطرح شده است، چنین گمانه‌زنی‌هایی به حدی قوی بود که این اقدام یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل اخیراً با ارسال نامه ای به کاخ سفید از وی خواسته بود که مذاکره با ایران را متوقف کند و امتیازاتی را به این کشور بدهد که فراتر از آنچه در نسخه اصلی بود. توافق برجام در سال 2015 گنجانده شد، او از آن اجتناب کرد.

در 8 آگوست سال جاری، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که پیش نویس طرح 25 صفحه ای به پایتخت های کشورهای شرکت کننده در توافقنامه برجام تحویل داده شده است و آنها همچنان منتظر دیدن آن هستند. سرنوشت نهایی مذاکرات هسته ای وین. چه اتفاقی خواهد افتاد.

پیتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: پیش‌نویسی که اخیراً به ایران و سایر کشورها ارائه شد متن نهایی است و وی تاکید کرد که زمان تصمیم‌گیری فرا رسیده است. وی افزود: انتظار داریم همه حاضران در برجام خیلی زود تصمیمات لازم را اتخاذ کنند و جایی برای مذاکره بیشتر نیست.

به گزارش فرارو، دوشنبه گذشته ایران پاسخ خود را به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا ارائه کرد. در این راستا، اگر دیدگاه بالقوه ایران به متن پیشنهادی اروپا اضافه شود یا مورد توجه قرار گیرد، این موضوع مستلزم رایزنی های بیشتر ایران و آمریکا و البته سایر طرف های برجام است. بر اساس شواهد، واشنگتن با دقت پاسخ خود را با پاسخ ایران تنظیم می کند.

لازم به ذکر است که برای دستیابی به توافق، دو طرف (به ویژه ایران و آمریکا) باید به یک توافق هسته ای متعادل دست یابند که تا حدودی وجهه طرفین را در مورد موضوعات حساس حفظ کند. این موضوع در نوع خود بسیار حائز اهمیت است زیرا در شکل خود هرگونه تغییر جزییات می تواند معادله دستیابی به توافق و ادامه مذاکرات را تا حل و فصل مسائل مهم و اساسی پیچیده کند.

بر اساس آنچه برخی منابع ایرانی به المانیتور گفتند، قرارداد پیشنهادی به مدت 120 روز از زمان توافق بر سر محتوای آن معتبر خواهد بود. این موافقتنامه باید ظرف مدت 60 روز به تصویب شورای اسلامی ایران برسد و پس از 60 روز، توافقنامه اجرایی خواهد شد.

با این حال، روند تأیید توافق احتمالی از لحظه توافق بر سر توافق آغاز می شود. در این راستا، ایالات متحده آمریکا باید تحریم های اعمال شده علیه ایران (به ویژه تحریم های اعمال شده علیه تهران در حوزه نفت) را لغو کند و قدم به قدم ایران نیز اقدامات متقابلی را انجام دهد. در واقع دغدغه اصلی تهران فروش نفت و بازگرداندن پول حاصل از آن به کشور است.

به گفته برخی منابع، در جریان این روند، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، سه فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مورد تحریم‌ها علیه ایران و هفت روز قبل از اجرای توافق احتمالی ایران و آمریکا را لغو خواهد کرد. ایالت ها. باید نامه ای رسمی به هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارسال شود تا بازگشت آنها به توافق هسته ای برجام را اعلام کند.

در این مرحله یک سوال اساسی مطرح می شود و آن اینکه موضع ایران و آمریکا در مورد مسائل مورد مناقشه بین آنها چیست؟ یک منبع ایرانی گزارش داد که موضوع حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا از دستور کار اصلی مذاکرات خارج شده و منجر به لغو تحریم ها علیه شرکت های ایرانی خواهد شد. . به صورت موردی.

در همین راستا، یک منبع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران به المانیتور گفت که نوعی تفاهم حاصل شده است که نشان می دهد بحث حذف نام سپاه از فهرست سازمان های تروریستی آمریکایی مطرح شده است. اگر توافق حاصل شود، اجرایی می شود.

و این منبع افزود: سپاه پاسداران ایران از لیست سازمان های تروریستی خارجی خارج نخواهد شد، آمریکایی ها آماده اند این تحریم ها را لغو کنند در صورتی که ایران اقداماتی مانند عدم پیگرد قانونی عوامل ترور سردار قاسم سلیمانی را انجام دهد. فرمانده سابق ارتش.» سپاه قدس در جمهوری اسلامی ایران، اما اگر ایران چنین تضمینی بدهد، اساساً با قول مقامات ایرانی برای انتقام خون سردار سلیمانی مغایرت دارد و به همین دلیل طرف ایرانی با آن مخالفت کرد.

اخیراً برخی منابع رسانه ای اعلام کردند که ایران فهرستی از امتیازات از آمریکا دریافت کرده است که شامل لغو تحریم 17 بانک ایرانی، آزادسازی 7 میلیارد دلار از منابع مالی ایران در کره جنوبی و لغو قرارداد می شود. تعداد فرمان‌های اجرایی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا دیده است. اما مقامات کاخ سفید این موضوع را تکذیب کردند. در همین رابطه، آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، پنجشنبه گذشته در بیانیه‌ای گفت: گزارش‌ها حاکی از آن است که ایالات متحده در حال بررسی اعطای برخی امتیازات است یا در حال بررسی اعطای امتیازات جدید به ایران به عنوان بخشی از روند بازگرداندن کشور است. ” موافقم، آنها اساساً اشتباه می کنند.

در مجموع به نظر می رسد در شرایط کنونی آمریکایی ها موضوع حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های تروریستی آمریکایی را در چارچوب توافقی گسترده تر درباره ایران بررسی می کنند که بر اساس آن مبتنی بر محدود کردن تحرکات منطقه ای ایران است. در دستور کار، واشنگتن در حال ارزیابی است.

در واقع به نظر می رسد با توجه به موضوع سپاه، موضوع خروج آن از فهرست FTO برای ایران در میدان عمل موثر نبوده است. برای آمریکا، انجام این کار مستلزم هزینه سنگینی است. بنابراین دو طرف به نوعی توافق کردند که فعلا این موضوع از میز مذاکره حذف شود.

برای کسانی که در ماه‌های اخیر روند مذاکرات هسته‌ای ایران را از نزدیک دنبال کرده‌اند، کاملاً واضح است که توافق هسته‌ای ایران یک توافق واحد نیست، بلکه مجموعه‌ای از توافق‌ها در حوزه‌های مختلف است که توسط یک توافق تعریف شده است. در این راستا هر مورد و موضوع مورد بحث قرار می گیرد و در نهایت پس از توافق بر سر همه موضوعات، جمع بندی به دست می آید و توافق صورت می گیرد. در این راستا ممکن است برخی از موضوعات و موارد مذاکرات با یکدیگر هماهنگ نبوده بلکه در تضاد با یکدیگر باشند. بنابراین تلاش می شود تا با مذاکره این ایرادات برطرف شود.

در این راستا یکی از موضوعاتی که در مورد آن اختلاف نظرهای جدی وجود داشت، موضوع ارائه تضمین های غرب به ایران با هدف ایجاد اطمینان در طرف ایرانی مبنی بر عدم تخطی دولت های آینده آمریکا مانند دولت ترامپ بود. قانون باز هم برجام

در همین راستا، برخی معتقدند ایده نگهداری سانتریفیوژهای ایرانی در انباری در این کشور تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بزرگترین تضمینی است که تهران می‌تواند به آن دست یابد. در واقع، اگر آمریکا بخواهد بار دیگر از عهد خود بشکند، ایران می تواند به سرعت قدرت خود را در زمینه انرژی اتمی بازگرداند و روند غنی سازی اورانیوم خود را تشدید کند. بنابراین، طرف های غربی یک نگرانی اولیه در مورد ایران دارند و آن این است که این کشور بر اساس توافق اولیه برنامه جامع اقدام مشترک، عملاً دوره یک ساله مورد نیاز خود برای احیای انرژی هسته ای خود را کاهش داده است. از سوی دیگر، ایران نیز در سال های اخیر به دانش فنی قابل توجهی دست یافته است و این دوره 12 ماهه را بسیار بیشتر از هر زمان دیگری کاهش داده است.

وی از جمله پیشنهادهای جدی که در حال حاضر مطرح می‌شود، اشاره کرد که شرکت‌های غربی که در دوره پس از تمدید برجام با ایران کار می‌کنند، می‌توانند در صورت نکول آمریکا برای دو و نیم تا سه سال از هرگونه اقدام تنبیهی معاف شوند. آمریکا امن است با این حال، در مورد اجرای این موضوع، محفوظات زیادی وجود دارد.

البته موضوع بررسی‌ها و پرسش‌های آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران نیز موضوعی است که یکی از موارد اختلاف و منازعه ایران و غرب و با محوریت موضوع هسته‌ای این کشور بود.

مارک فیتزپارک از ابتکار بین المللی مطالعات استراتژیک در این زمینه به المانیتور گفت: «تصور من این است که اگر ایران پاسخ های معتبری درباره فعالیت های هسته ای گذشته خود ارائه کند، این موضوع برای آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود». اعلام بسته شدن پرونده مسائل امنیتی ایران کافی است، حتی اگر به تمام سوالاتی که در گذشته درباره فعالیت‌های توسعه‌ای ایران در حوزه هسته‌ای مطرح شده، پاسخ کاملی داده نشده باشد.

با این حال، بر اساس آنچه از سوی چندین منبع در تهران، واشنگتن و بروکسل اعلام شد، احیای توافق هسته ای ایران (برجام) زمینه را برای مذاکرات بیشتر در مورد موضوعات مهم دیگری مانند موضوع سپاه پاسداران و خروج از آن فراهم می کند. از لیست FTO و همچنین تسهیل اجرای طرح تبادل زندانیان بین تهران و واشنگتن.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما