تورم حرارتی: دمای بالا چقدر باعث افزایش قیمت مواد غذایی می شود

افزایش دما در اروپا بر تولیدات کشاورزی تأثیر گذاشته و به نظر می رسد تأثیر قابل توجهی بر هزینه های مواد غذایی داشته باشد. هنگامی که هوای گرمتر به حالت عادی تبدیل می شود، آیا “تورم حرارتی” به حالت عادی تبدیل می شود؟

موج گرما در اروپا هفته گذشته شاهد هوای فوق العاده گرم بود که در سراسر این قاره ویرانی به بار آورد. در فرانسه، یونان، اسپانیا و پرتغال، دمای بالای 40 درجه سانتیگراد منجر به آتش سوزی جنگلی شده است که ده ها هزار نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرده است. در بریتانیا، بالاترین رکورد 40.3 درجه سانتیگراد منجر به هرج و مرج سفر و ترس از یک اورژانس بهداشتی شده است.

>> “ما همه چیز را از دست دادیم”: گردشگران در ژیروند فرانسه با فوران آتش سوزی تخلیه شدند

حتی زمانی که گرما آسیب آشکاری ایجاد نمی کند، تأثیر چنین آب و هوای خشن می تواند تأثیر پایداری به خصوص بر تولید مواد غذایی داشته باشد. نتیجه احتمالاً “تورم حرارتی” و دمای غیرمعمول بالا است که منجر به محصولات کمتر و قیمت بالاتر مواد غذایی می شود.

به عنوان مثال در ایتالیا، موج گرما در اواسط جولای یکی از موج های گرمایی بود که تابستان امسال این کشور را درنوردید. در نتیجه، کنسرسیوم کشاورزی Coldiretti هشدار داده است که خشکسالی 30 تا 40 درصد از محصولات فصلی ملی را تهدید می کند.

موج گرمای جولای در سراسر اروپا در یک دوره گرده افشانی بحرانی برای محصولات ذرت رخ داد و تهدیدی برای کاهش عملکرد کلی و افزایش نیاز به واردات بود. در همان زمان، کارشناسان کاهش تولید شیر را پیش بینی کردند که می تواند هفته ها به دلیل گرم شدن بیش از حد دام ادامه یابد.

تقاضای جهانی از عرضه بیشتر است

اثر تورم حرارتی را می توان در ماه های آینده احساس کرد. برای محصولات غلات مانند گندم، برنج و ذرت، قیمت ها در بازارهای کالا از قبل بر اساس انتظارات از موفقیت برداشت محصول تعیین می شود. دومینیک موران، استاد اقتصاد کشاورزی و منابع در دانشگاه ادینبورگ، می‌گوید: «هر انتظار کمبود، هر چند کوچک یا بزرگ، معمولاً در عرض چهار تا شش ماه ظاهر می‌شود».

از آنجایی که فصل برداشت برای بسیاری از محصولات از قبل آغاز شده است، موج گرما در ماه ژوئیه تا حد امکان به بسیاری از محصولات آسیب نرساند. اما در شرایط اقتصادی کنونی، اثر تورم حرارتی می تواند به شدت زیان آور باشد.

پروفسور تیم بنتون، مدیر برنامه محیط زیست و جامعه در اندیشکده چتم هاوس می گوید: «ما در یک بحران غذا، انرژی و هزینه زندگی هستیم که ناشی از COVID-19 است و با حمله روسیه به اوکراین تشدید شده است. در امور بین الملل “در یک بازار آشفته – که در آن تقاضا در سطح جهانی از عرضه بیشتر است – هرگونه کاهش بازدهی به قیمت ها کمک نمی کند.”

در می 2022، ارائه دهنده خدمات مالی Allianz دریافت که قیمت غذا و نوشیدنی در کشورهای منطقه یورو از ابتدای سال 2021 به طور متوسط ​​14٪ افزایش یافته است. در همین حال، قیمت های خرده فروشی تنها 6٪ افزایش یافته است که به این معنی است که خرده فروشان هنوز رشد نکرده اند. افزایش بدتر قیمت را از تولیدکنندگان مواد غذایی به مصرف کنندگان منتقل کرد.

تا زمانی که این افزایش‌ها به طور کامل در قیمت‌های سوپرمارکت منعکس شود، آلیانز انتظار دارد که مصرف‌کننده متوسط ​​اروپایی در مقایسه با سال 2021، قبل از در نظر گرفتن تورم حرارتی، 243 یورو اضافی برای سبدی از محصولات غذایی هزینه کند.

جدای از ذرت، محصولاتی که بیشتر تحت تاثیر موج گرمای جولای قرار می گیرند شامل محصولات ریشه ای مانند سیب زمینی و چغندر قند است. موران می گوید: «آنها بسیار آب گیر هستند و استرس گرمایی یا شرایط خشکسالی را در زمان نامناسبی از سال تحمل نمی کنند.

هزینه پرورش دام نیز در دماهای بالاتر به طرز چشمگیری افزایش می یابد. موران می‌افزاید: “دام‌ها گرما را دوست ندارند، بنابراین باید آنها را در داخل خانه قرار دهید تا دمای آنها را کنترل کنید. سپس باید انرژی آنها را خنک نگه دارید و بسته به جایی که زندگی می‌کنید، قیمت انرژی سر به فلک می‌کشد.” استرس گرمایی همچنین می تواند رفتار حیوانات را تغییر دهد و باعث شود جوجه ها تخم کمتری بگذارند و گاوهای شیری شیر کمتری تولید کنند.

“انطباق رادیکال”

از آنجایی که دمای بالاتر در آینده به یک هنجار تبدیل خواهد شد، رژیم‌های غذایی چگونه می‌توانند تأثیر هزینه‌ها را برای مصرف‌کنندگان کاهش دهند؟

یکی از گزینه‌هایی که برخی کشاورزان به آن روی می‌آورند این است که محصولات کشاورزی را به سمت تولید غذاهایی که تحمل بیشتری نسبت به گرمای شدید و خشکسالی دارند، تغییر دهند. موران می‌گوید: «این تصمیم‌ها اکنون در بسیاری از کشورها گرفته می‌شود. ما یک شبکه بین المللی از مراکز پرورش محصولات داریم که به همین دلیل محصولات را بهبود می بخشند.

اما این برای همه امکان پذیر نخواهد بود. در برخی مناطق، تغییرات آب و هوایی باعث افزایش دما به حدی می شود که زمین دیگر برای استفاده کشاورزی مناسب نخواهد بود. موران می‌گوید: «خیلی سخت‌تر است…اما غیرممکن نیست».

گزینه دیگر این است که به طور کامل درباره نحوه عملکرد سیستم های غذایی جهانی تجدید نظر کنید. بنتون می‌گوید مدل فعلی «فوق‌العاده کارآمد و به‌موقع است، و بیش از همه غذا ارزان است». سیستم‌های مواد غذایی انعطاف‌پذیر دارای ذخیره‌سازی داخلی بیشتر، تنوع بیشتر در عرضه، منابع و روش‌های تولید، تمرکززدایی بیشتر نسبت به مراکز پردازش و توزیع بزرگ، و انعطاف‌پذیری بیشتری هستند.

سیستم انعطاف پذیر گران تر است، که منجر به کاهش هزینه غذا نمی شود. اما تضمین می کند که عرضه مواد غذایی در برابر شوک های اقلیمی کمتر آسیب پذیر است و به نفع مصرف کنندگان و حتی افزایش ثبات سیاسی است.

بنتون می‌گوید، در ژوئن 2010، گرمای شدید در روسیه و اوکراین محصولات کشاورزی را «به اندازه جنگ کنونی» کاهش داد. افزایش در نتیجه قیمت آرد گندم اثرات فاجعه باری در سطح جهانی داشته است که منجر به افزایش ناامنی غذایی، فقر و ناآرامی های مدنی در بسیاری از کشورها شده است. بهار عربی ناشی از تحولات ناشی از افزایش قیمت نان بود.

“دوران غذای ارزان رو به پایان است”

در سال 2021، هیئت بین‌دولتی سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوا به این نتیجه رسید که احتمالاً “بروز افزایشی” آب و هوای شدید رکوردشکنی وجود دارد. در یک آب و هوای در حال تغییر که به احتمال زیاد بی ثبات تر می شود، تورم حرارتی یکی از پیامدهای تشدید مشکل تولید مواد غذایی است.

در حالی که امواج گرما اروپا را درنوردیده است، رویدادهای آب و هوایی بر تولید جهانی در سراسر جهان در سال جاری تأثیر گذاشته است.

در جنوب چین، باران های شدید تابستانی و سیل باعث اختلال در تولید برنج، میوه و سبزیجات شده است. خشکسالی بر محصولات گندم زمستانه در ایالات متحده و محصولات ذرت و سویا در آرژانتین تأثیر گذاشت. همه ناآرامی ها در نیمه اول سال آینده خوبی را رقم نمی زند.

بنتون می‌گوید: «با نگاه به آینده، سیستم غذایی جهانی ما برای جذب شوک‌ها – از آب و هوا یا موارد دیگر – شکننده‌تر است و بنابراین باید به افزایش انعطاف‌پذیری آن فکر کنیم. پس شاید دوران غذای ارزان رو به پایان است.»

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما