تورم منطقه یورو علیرغم رشد بهتر از حد انتظار به رکورد 8.9 درصد رسید

صادر شده در:

تورم در کشورهای اروپایی که از ارز یورو استفاده می‌کنند در ماه ژوئیه به رکورد دیگری جهش کرد که ناشی از افزایش قیمت انرژی ناشی از جنگ روسیه در اوکراین بود، اما اقتصاد همچنان در سه ماهه دوم رشد بهتر از حد انتظار، هرچند کند، داشت.

بر اساس ارقامی که روز جمعه توسط آژانس آمار اتحادیه اروپا منتشر شد، تورم سالانه در 19 کشور منطقه یورو در ماه جولای به 8.9 درصد افزایش یافت، در حالی که در ژوئن 8.6 درصد بود.

برای ماه‌ها، تورم از سال 1997 به بالاترین سطح خود رسیده است، زمانی که شروع به ثبت رکوردهای یورو کرد و بانک مرکزی اروپا را بر آن داشت تا هفته گذشته برای اولین بار در 11 سال گذشته نرخ بهره را افزایش دهد و به افزایش دیگری در سپتامبر اشاره کرد.

قیمت انرژی در ماه جولای به دلیل نگرانی ها در مورد عرضه گاز، 39.7 درصد افزایش یافت که اندکی کمتر از ماه قبل بود. قیمت مواد غذایی، الکل و تنباکو 9.8 درصد افزایش یافت، سریعتر از افزایش ثبت شده در ماه گذشته به دلیل هزینه های حمل و نقل بالاتر، کمبود و عدم اطمینان در مورد عرضه اوکراین.

برت کالن، اقتصاددان ارشد منطقه یورو در بانک ING، گفت: “یک قرینه زشت دیگر تورم برای ماه جولای”، و افزود: “هیچ نشانه ای از تسکین قریب الوقوع نیست.”

در همین حال، اقتصاد منطقه یورو از آوریل تا ژوئن رشد کرد و با وجود رکود در آلمان، موتور سنتی اقتصاد اروپا، نسبت به سه ماهه قبل 0.7 درصد رشد کرد. فرانسه با ثبت رشد متوسط ​​0.5 درصدی، ترس از رکود را کنار زد، در حالی که ایتالیا و اسپانیا به ترتیب با 1 و 1.1 درصد رشد انتظارات را پشت سر گذاشتند.

اقتصاددانان به احیای گردشگری در پی همه‌گیری کووید-19 اشاره کرده‌اند، زیرا فرودگاه‌ها و خطوط هوایی با کمبود کارکنان در تابستان امسال تحت فشار قرار گرفتند و منجر به هرج و مرج سفر شد.

با تداوم افزایش تورم بیش از حد انتظار، تحلیلگران انتظار دارند رشد اقتصادی آخرین خبر خوب باشد، زیرا انتظار می‌رود تورم، افزایش نرخ بهره و عمیق‌تر شدن بحران انرژی، منطقه را به سمت رکود در اواخر امسال سوق دهد.

اندرو کنینگهام، اقتصاددان ارشد اروپایی در کپیتال اکونومیکس، در یادداشتی تحلیلی نوشت: «احتمالاً این به همان اندازه که برای منطقه یورو برای آینده قابل پیش‌بینی است، خوب خواهد بود».

رشد اروپا در تضاد با ایالات متحده است که اقتصاد آن برای دو سه ماهه متوالی کوچک شده است و این نگرانی از رکود اقتصادی را افزایش داده است زیرا تورم به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته رسیده است. اما بازار کار نسبت به قبل از همه‌گیری کووید-19 قوی‌تر است و اکثر اقتصاددانان از جمله جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، معتقدند که اقتصاد در رکود است.

با این حال، بسیاری به طور فزاینده ای انتظار دارند که رکود اقتصادی در ایالات متحده در اواخر امسال یا سال آینده مانند اروپا آغاز شود.

خطرات اروپا تا حد زیادی به وابستگی آن به انرژی روسیه مربوط می شود، زیرا مسکو جریان گاز طبیعی را که نیروگاه ها، برق تولید می کند و خانه ها را در زمستان گرم می کند، خفه می کند.

کاهش بیشتر در این هفته از طریق خط لوله اصلی به آلمان، نورد استریم 1، این نگرانی را در مورد اینکه کرملین ممکن است به طور کلی عرضه را قطع کند، افزایش داده است. این امر موجب جیره بندی صنایع انرژی بر می شود و منجر به سطوح بالای تورم می شود که ناشی از افزایش قیمت انرژی است و تهدیدی برای فرو بردن بلوک 27 کشور به رکود است.

در حالی که دولت‌های اتحادیه اروپا این هفته اقدامی را برای کاهش مصرف گاز تا 15 درصد تصویب کردند و کاهش مالیات و یارانه‌ها را برای کاهش بحران هزینه‌های زندگی تصویب کردند، اروپا تحت الحمایه روسیه و آب و هوا است.

یک زمستان سرد، زمانی که تقاضا برای گاز طبیعی افزایش می‌یابد، می‌تواند سطح ذخیره‌سازی را که دولت‌ها اکنون در تلاش برای پر کردن آن هستند، کاهش دهد، اما کاهش تولید روسیه به شدت دشوارتر می‌شود.

مایکل تران، اقتصاددان وابسته در کپیتال اکونومیکس، در تحلیلی این هفته گفت: «با توجه به اینکه عرضه گاز در منطقه در حال حاضر پایین است و انتظار می‌رود تورم برای مدتی بالا باقی بماند، منطقه یورو احتمالاً وارد رکود خواهد شد».

در حالی که بانک مرکزی اروپا شروع به افزایش نرخ بهره برای کاهش تورم کرده است، از ترس تاثیر عظیم افزایش قیمت انرژی ناشی از جنگ، از سایر بانک‌های مرکزی مانند فدرال رزرو و بانک انگلیس در گران‌تر کردن اعتبارات عقب مانده است.

کالین از ING می نویسد که تاثیر افزایش اخیر نرخ بهره بانک مرکزی اروپا بر تورم “بسیار محدود بوده است، اگرچه به کاهش بیشتر تقاضا در منطقه یورو می افزاید”.

او گفت: «با یک رکود نزدیک و تورم که به بالاترین حد خود رسیده است، سؤال این است که بانک مرکزی اروپا چگونه به اقتصادی که در حال حاضر در حال خنک شدن است، واکنش نشان خواهد داد.

(AFP)

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما