تور PGA می تواند گلف بازان LIV را از پلی آف محروم کند، قوانین داوری

یک قاضی فدرال روز سه شنبه پیشنهاد سه گلف باز LIV را برای شرکت در مسابقات مقدماتی جام فدرال اکسپرس این هفته رد کرد و از تور PGA پشتیبانی موقت کرد زیرا با یک قیام به دلیل یک سری دعوت نامه که توسط صندوق ثروت دولتی عربستان سعودی تامین می شد، روبرو شد.

این تصمیم یک پیروزی زودهنگام بود، گرچه به طور محدود، به تلاش‌های تور PGA برای تضعیف LIV Golf، که ماه‌های اخیر را صرف تخلیه تورهای تثبیت‌شده برخی از قدرت‌های ستاره‌ای که برای جذب طرفداران، پول تلویزیون و حمایت مالی به آن وابسته است، گذراند.

اگرچه 11 بازیکن، از جمله قهرمانان اصلی فیل میکلسون و برایسون دچمبو، هفته گذشته از تور به دلیل تصمیم آن برای محرومیت آنها از مسابقات شکایت کردند، تنها سه نفر – تیلور گوچ، مت جونز و هادسون سوافورد – از قاضی بت لابسون فریمن از منطقه ایالات متحده درخواست کردند. دادگاه ناحیه شمالی کالیفرنیا دستور می دهد که آنها اجازه داشته باشند در مرحله پلی آف که از پنجشنبه در TPC Southwind در ممفیس آغاز می شود، شرکت کنند.

قاضی فریمن، در اواخر جلسه بعد از ظهر سه شنبه در سن خوزه، کالیفرنیا، گفت که او معتقد نیست که بازیکنان در صورت عدم اجازه بازی، “آسیب جبران ناپذیری” متحمل خواهند شد، که یک معیار قانونی حیاتی برای تضمین یک دستور منع موقت است.

او گفت که قراردادهای دستمزد تضمینی بازیکنان با LIV Golf باعث می شود که آنها “بیشتر از آنچه به دست آورده اند درآمد داشته باشند و به طور منطقی می توانند انتظار داشته باشند در یک دوره زمانی معقول به دست آورند” با تور PGA.

علاوه بر این، او گفت، ترتیبات بین LIV Golf و بازیکنان با در نظر گرفتن احتمال از دست دادن غرامت تور PGA مورد مذاکره قرار گرفت.

بر اساس داده‌های PGA Tour، گوچ، جونز و سوافورد بیش از 37 میلیون دلار درآمد شغلی جمع‌آوری کرده‌اند.

اما بازیکنان هفته گذشته در یک شکایت در دادگاه و در روز سه شنبه در سن خوزه، استدلال کردند که تور PGA از قوانین داخلی خود سرپیچی کرده است تا آنها را از رویدادی که به یکی از پردرآمدترین روزهای گلف منجر شده است، حذف کند. بازی های پلی آف که قرار است در اواخر این ماه به پایان برسد، می تواند راه را برای حضور بازیکن در مسابقات بزرگ گلف مردان هموار کند: مسابقات آزاد بریتانیا، مستر، اوپن آمریکا و قهرمانی PGA.

وکلای بازیکنان در این پیشنهاد نوشتند: «پاداش‌های بزرگ، کیف پول‌های بزرگ، پرداخت‌های بزرگ بازنشستگی، حمایت‌های مالی، برندها و فرصت‌های شغلی مهم در خطر هستند». آنها اظهار داشتند که گروه تاکتیک تور PGA علیه LIV Golf و بازیکنان آن “به وضوح ضد رقابت است، زیرا هدفی جز خنثی کردن رقابت و حفظ انحصار خود ندارد.”

تور PGA، روز دوشنبه در پرونده ای که LIV را به عنوان “راهبردی از سوی دولت عربستان برای استفاده از این ورزش در تلاش برای بهبود شهرت خود در مورد نقض حقوق بشر و سایر جنایات” محکوم می کند، تاکید کرد که “قوانین ضد انحصار به شاکیان اجازه نمی دهد که از این ورزش استفاده کنند. کیک و آن را هم بخور.”

این پرونده نشان می دهد که گلف بازان LIV نباید انتظار داشته باشند که بین رویدادهای LIV و مسابقات تور PGA چرخش کنند و “قراردادهای بدون عواقب” را بشکنند.

علاوه بر این، مقامات تور PGA تأیید کردند، بازیکنان منتظر بودند تا شروع بازی‌های پلی آف قریب‌الوقوع باشد تا یک درخواست تجدیدنظر قانونی ارائه کنند و عملاً یک مورد اضطراری را برای قاضی فریمن استناد کنند.

PGA Tour نوشت: “رد صلاحیت آنها برای رویدادهای تور زمانی قابل پیش بینی بود که آنها میلیون ها نفر را از LIV به دلیل نقض توافقات خود با تور پذیرفتند، با این واقعیت که می دانستند در 9 ژوئن تعلیق شده اند.” پیوستن به دعوی رد صلاحیت خود را به چالش کشید. (وکیل بازیکنان، رابرت سی والترز، روز سه شنبه به قاضی فریمن گفت که ماهیت محرومیت ها تنها هفته گذشته مشخص شد.)

حکم روز سه‌شنبه یک تصمیم اولیه در آشفتگی بود که می‌توانست سال‌ها در گلف ادامه داشته باشد، تا حدی به این دلیل که دعوا می‌تواند طولانی باشد. به غیر از دادگاه، LIV اعلام کرده است که قصد دارد در سال 2023 به 14 رویداد افزایش یابد، از هشت مورد در سال جاری. همچنین اعلام کرد که سال آینده 405 میلیون دلار در کیف پول ارائه می دهد، در مقایسه با 255 میلیون دلار در سال جاری، برای رویدادهایی که انتظار می رود شامل بازیکنانی مانند داستین جانسون، سرجیو گارسیا و بروکس کوپکا باشد.

تور PGA که مصمم است موقعیت خود را به عنوان عرصه برجسته برای گلف بازان حرفه ای حفظ کند، بازیکنان فراری را به حالت تعلیق درآورده است و برخی از سازمان دهندگان اصلی مسابقات اعلام کرده اند که ممکن است سعی کنند بازیکنان LIV را در سال 2023 از زمین خود دور نگه دارند. تلاش های تور PGA منجر به بررسی دقیق شده است. : وزارت دادگستری در حال بررسی این موضوع بوده است که آیا این استراتژی‌ها با قوانین ضدانحصار فدرال مغایرت دارند، موضوعی که برای تنظیم‌کنندگان ورزش حرفه‌ای و دانشگاهی در ایالات متحده موضوعی حساس است.

اگرچه LIV برخی از نمادین ترین شخصیت های گلف را به خود جذب کرده است، تور PGA تانک پشتیبانی را در بین بازیکنان نخبه حفظ کرده است. تایگر وودز در آستانه مسابقات آزاد بریتانیا در ماه گذشته از LIV انتقاد کرد و سازمان دهندگان اعلام کردند که گرگ نورمن، مدیر اجرایی LIV و قهرمان دو بار اوپن، مورد استقبال قرار نگرفت. روری مک ایلروی و جاستین توماس، که در مجموع دارای شش عنوان اصلی بودند، از وفادارترین وفاداران تور بودند.

نورمن تابستان امسال به فاکس نیوز گفت که LIV به وودز «در همسایگی» 700 تا 800 میلیون دلار پیشنهاد داده است در صورت پیوستن به سریال.

گوچ، جونز و سوافورد به مراتب کمتر مورد توجه قرار می گیرند. گوچ که در رده بندی پلی آف در رده 20 قرار دارد، در مسابقات آزاد بریتانیا در ژوئیه با تساوی در رده 34 به پایان رسید، اما بهترین حضور حرفه ای او تساوی در رتبه چهاردهم بود.

مسابقات قهرمانی مسترز امسال برای اولین بار بود که سوافورد که در رده 67 پلی آف قرار داشت، در یک تورنمنت بزرگ جان سالم به در برد. جونز که در رده 65 پلی آف قرار دارد، بازی آخر هفته را در تنها تورنمنت مهمی که در سال 2022 انجام داده، مسابقات قهرمانی PGA را از دست داد.

مردان برای رشته های سال آینده واجد شرایط نبودند. هنگامی که بازیکنان از قاضی فریمن خواستند وارد عمل شود، وکلای آنها گفتند که حذف آنها از پلی آف احتمالاً شانس آنها را برای شرکت در آن تورنمنت ها، که با مسابقات مسترز در آوریل آغاز می شود، از بین می برد.

LIV Golf در بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه گفت که از حکم قاضی “ناامید” است.

در بیانیه آمده است: “هیچکس با متوقف کردن گلف بازان از بازی برنده نمی شود.”

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما