توسعه انسانی در نود درصد کشورها عقب است: گزارش سازمان ملل

گزارش توسعه انسانی 2021/202 – زمان‌های نامشخص، زندگی‌های ناآرام: شکل‌دهی به آینده ما در جهان در حال تغییر – تصویری از یک جامعه جهانی را ترسیم می‌کند که از بحرانی به بحران دیگر در حال چرخش است و روند افزایش محرومیت و بی‌عدالتی را به خطر می‌اندازد.

همه‌گیری کووید-19 و حمله روسیه به اوکراین در صدر فهرست رویدادهایی قرار دارند که باعث اختلالات قابل توجه جهانی شدند که در راس تحولات اجتماعی و اقتصادی گسترده، تغییرات خطرناک سیاره‌ای و افزایش شدید قطبی‌سازی قرار گرفتند.

گزارش توسعه انسانی 2021/2022 - تقریباً همه کشورها در سال اول همه‌گیری کووید-19 با شکست‌هایی در توسعه انسانی مواجه شدند.

اخبار سازمان ملل

گزارش توسعه انسانی 2021/2022 – تقریباً همه کشورها در سال اول همه‌گیری کووید-19 با شکست‌هایی در توسعه انسانی مواجه شدند.

1) اولین کاهش متوالی در سه دهه اخیر

برای اولین بار در 32 سالی که برنامه توسعه سازمان ملل شمارش می‌شود، شاخص توسعه انسانی که سلامت، آموزش و استاندارد زندگی یک کشور را اندازه‌گیری می‌کند، برای دو سال متوالی در سطح جهانی کاهش یافته است.

این به تشدید بحران در بسیاری از مناطق اشاره دارد که به ویژه آمریکای لاتین و کارائیب، جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوبی تحت تاثیر قرار گرفته اند.

توسعه انسانی به سطوح سال 2016 خود بازگشت و بسیاری از پیشرفت‌ها به سمت اهداف توسعه پایدار را که دستور کار 2030 را تشکیل می‌دهند، برنامه‌ریزی سازمان ملل برای آینده‌ای عادلانه‌تر برای مردم و کره زمین معکوس کرد.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) گفت: «جهان در تلاش است تا به بحران های پی در پی پاسخ دهد. ما از طریق بحران هزینه های زندگی و انرژی دیدیم که در حالی که تمرکز بر راه حل های سریع مانند یارانه سوخت های فسیلی وسوسه انگیز است. تاکتیک‌های امداد فوری تغییرات سیستمی بلندمدتی را که باید ایجاد کنیم به تأخیر می‌اندازد“.

آقای اشتاینر در ادامه خواستار تجدید حس همبستگی جهانی برای رسیدگی به “چالش های مشترک و به هم پیوسته” شد، اما اذعان داشت که جامعه بین المللی “در حال حاضر در ایجاد این تغییرات فلج شده است”.

این مطالعه به ناامنی و قطبی‌سازی اشاره می‌کند که تلاش‌ها برای دستیابی به همبستگی مورد نیاز برای رسیدگی به چالش‌های بزرگ جهانی را مختل می‌کند، زیرا داده‌ها نشان می‌دهد که ناامن‌ترین افراد تمایل بیشتری به اتخاذ دیدگاه‌های افراطی دارند. این پدیده حتی قبل از همه گیری کووید-19 نیز مشاهده شده بود.


واکسن های ضد کووید-19 در زمان بی سابقه ای ساخته شدند

© یونیسف/ساندیپ بیسواس

واکسن های ضد کووید-19 در زمان بی سابقه ای ساخته شدند

2) کووید-19 “پنجره ای به روی یک واقعیت جدید” است

این گزارش اکنون در سومین سال انتشار خود، بیماری همه گیر را به عنوان “پنجره ای به سوی واقعیت جدید” توصیف می کند، نه انحراف از تجارت معمول.

توسعه واکسن‌های مؤثر به‌عنوان یک شاهکار عظیم مورد ستایش قرار گرفته‌اند که با نجات جان حدود 20 میلیون نفر و نشان دادن قدرت فوق‌العاده نوآوری همراه با اراده سیاسی شناخته می‌شود.

در عین حال، انتشار واکسن‌ها، نابرابری‌های بزرگ در اقتصاد جهانی را آشکار کرده است. دسترسی در بسیاری از کشورهای کم‌درآمد بی‌اهمیت بوده است و زنان و دختران بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند و مسئولیت‌های خانگی و مراقبتی بیشتری را بر عهده می‌گیرند و با افزایش خشونت مواجه می‌شوند.


سیل در پاکستان نمونه ای از شوک های اقلیمی است که در سراسر جهان شاهد آن هستیم

WFP / Kapil Dev

سیل در پاکستان نمونه ای از شوک های اقلیمی است که در سراسر جهان شاهد آن هستیم

3) ما در یک “مجتمع عدم قطعیت” جدید زندگی می کنیم

امواج پی در پی انواع جدید کووید-19 و هشدارها در مورد احتمال شیوع بیشتر بیماری های همه گیر در آینده، به ایجاد یک فضای عمومی از عدم اطمینان کمک کرد که در واکنش به سرعت شگفت انگیز تغییرات تکنولوژیکی، تأثیر آن بر محیط کار، و رشد مداوم در حال رشد بود. نگرانی های پیرامون بحران آب و هوا

نویسندگان این مطالعه هشدار دادند که اختلال جهانی یک بیماری همه گیر در مقایسه با آنچه جهان در صورت فروپاشی تنوع زیستی شاهد آن خواهد بود، چیزی نیست و جوامع خود را مجبور به حل چالش رشد مواد غذایی در مقیاس بزرگ، بدون گرده افشان حشرات می دانند. این گزارش می‌گوید: «برای اولین بار در تاریخ بشر، انسان‌زا است [man-made] تهدیدهای وجودی بزرگتر از خطرات طبیعی ظاهر می شوند.

سه لایه از «مجموعه عدم قطعیت» امروزی شناسایی شده است: تغییرات خطرناک سیاره‌ای، گذار به روش‌های جدید سازمان‌دهی جوامع صنعتی، و تشدید قطبی‌سازی سیاسی و اجتماعی.

این گزارش می‌گوید: «تنها این نیست که طوفان‌ها از طریق تأثیرات انسانی بر محیط‌زیست بزرگ‌تر و کشنده‌تر می‌شوند». گویی از طریق انتخاب های اجتماعی ما، مسیرهای مخرب آنها به سمت آسیب پذیرترین افراد در میان ما هدایت می شود.”


هوش مصنوعی کاربردهای مثبت زیادی دارد.

چه کسی – کدام

هوش مصنوعی کاربردهای مثبت زیادی دارد.

4) در عدم قطعیت شانس وجود دارد

در حالی که تغییر اجتناب ناپذیر است، روش هایی که در آنها تعامل می کنیم اینطور نیست. اگرچه نگرانی‌های موجه زیادی در مورد استفاده روزافزون از هوش مصنوعی وجود دارد، اما جنبه‌های مثبت قابل اثبات زیادی از این فناوری وجود دارد که از جمله به مدل‌سازی اثرات تغییرات آب و هوا، بهبود یادگیری فردی و کمک به توسعه کمک می‌کند. از داروها

یکی از یافته‌های ما در دنیای پس از کووید، ایجاد یک فناوری جدید واکسن mRNA است که نوید موفقیت در روش درمان سایر بیماری‌ها را می‌دهد.

این بیماری همه گیر مرخصی استعلاجی با حقوق، فاصله اجتماعی داوطلبانه و خود انزوا را نیز عادی کرده است، که همگی برای پاسخ ما به همه گیری های آینده مهم هستند.


چراغ های خورشیدی روشی تمیز و مقرون به صرفه برای رساندن نور به کسانی است که برق ندارند

سازمان بین المللی مهاجرت / خورخه گالیندو

چراغ های خورشیدی روشی تمیز و مقرون به صرفه برای رساندن نور به کسانی است که برق ندارند

5) می توانیم مسیر جدیدی ترسیم کنیم

سه سال گذشته می تواند نشان دهد که ما چه توانایی هایی داریم، زیرا از روش های سنتی انجام کارها عبور می کنیم، و ما را به سمت تغییر سازمان ها هدایت می کند تا با دنیای امروزی سازگارتر باشند.

به گفته آقای اشتاینر، تجزیه و تحلیل در این گزارش می تواند به ترسیم مسیر جدیدی برای خروج از عدم اطمینان فعلی جهانی کمک کند.

رئیس توسعه گفت: “ما یک پنجره باریک برای راه اندازی مجدد سیستم های خود و تضمین آینده ای مبتنی بر اقدامات قاطع اقلیمی و فرصت های جدید برای همه داریم.”

این جهت جدید شامل اجرای سیاست‌های متمرکز بر سرمایه‌گذاری، از انرژی‌های تجدیدپذیر تا آمادگی برای همه‌گیری است. بیمه، از جمله حمایت اجتماعی، برای آماده سازی جوامع ما برای فراز و نشیب های دنیای نامطمئن. و نوآوری که به کشورها کمک می کند تا به چالش های پیش رو بهتر پاسخ دهند.

پدرو کونسیسائو از برنامه توسعه سازمان ملل متحد، نویسنده اصلی این گزارش می گوید: «برای غلبه بر عدم اطمینان، باید توسعه انسانی را دو برابر کنیم و به بهبود ثروت یا سلامت مردم نگاه کنیم. “اینها همچنان مهم هستند. اما ما همچنین باید از سیاره زمین محافظت کنیم و ابزارهایی را برای مردم فراهم کنیم که احساس امنیت بیشتری کنند، کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورند و به آینده امیدوار باشند.”

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما