توضیح بازرسی ریاست جمهوری از فساد فولاد مبارکه: رئیس من از زمانی که رئیس قوه قضائیه بوده پیگیر این تخلف بوده است.

رئیس بازرسی ویژه و نماینده ویژه رئیس جمهور در مبارزه با فساد با بیان اینکه تخلف فولاد مبارکه مربوط به دولت قبل بوده است، گفتند: آیت الله رئیسی از زمان خود پیگیر این فساد بوده است. رئیس قوه قضائیه

حجت الاسلام و المسلمین حسن درویشیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، درباره فسادهای رخ داده در فلاد مبارکه اصفهان، اظهار کرد: نکته اول این است که که موضوع تخلف یا جرم در زمانی که آیت الله سرلشگر بود، رئیس جمهور است. رئیس قوه قضائیه در پایان سال ۱۳۹۸ در دو مرحله مورد رسیدگی قرار گرفت و با توجه به موضوع قراردادی با همسر آقای واعظی رئیس سابق قوه قضائیه و یک پرونده مربوط به حمل خودرو به افراد خاص، به اطلاع ما رسیده است. دادستان عمومی و انقلاب تهران و حتی منجر به صدور قرار وثیقه شد که به دلیل عدم تامین وثیقه بود و 24 ساعت بعد آقای عظیمیان مدیر وقت خانواده مبارک بازداشت شد. .

وی تصریح کرد: یک بازرسی استثنایی در پایان سال 1399 از شرکت فولاد مبارکه انجام دادیم که تیم بازرسی و پایداری آن در این مجموعه اعزام شد و گزارش این بازرسی استثنایی در خرداد ماه سال گذشته (1400) به مراجع ذیربط ارسال شد. ). نتایج این بازرسی ویژه شامل 10 گزارش بود که بخشی از این گزارش ها برای رسیدگی لازم به کمیته های رسیدگی به تخلفات و انضباط کاری ارسال شد.

درویشیان خاطرنشان کرد: البته گزارش نسبتاً گسترده ای در 70 صفحه بر اساس جرایمی که به اعتقاد ما ثابت شده است و به دلیل اینکه محل وقوع جرم در استان اصفهان و استان البرز بوده است به مراجع قضایی ارسال شد. شرکت ملی فولاد مبارکه این گزارش جنایی به دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان ارسال شد که در حال حاضر در حال رسیدگی است.

پرونده فولاد مبارکه با حضور آیت الله رئیسی در قوه قضائیه پیگیری شد.

وی گفت: بنابراین موضوع تخلف در فلاد مبارکه توسط آیت الله رئیسی در دوره ریاست قوه قضائیه توسط سازمان بازرسی کل کشور به طور جدی پیگیری شد و گزارش ها و پیگیری ها موجود است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: نکته دوم این است که در ابتدای دولت سیزدهم به لحاظ همان تاریخی که در ابتدای مهر ماه سال 1400 بود، مدیرعامل سابق فولاد. مبارکه توسط دولت برکنار شد و مدیر عامل جدیدی منصوب شد. پس دولت جدید و شخص آیت الله بزرگ با هر نوع فساد نسبت به هرکسی و در هر سطحی چه در قوه قضائیه و چه در حال حاضر در دولت با حساسیت برخورد می کند.

در گزارش بازرسی از شرکت آهن مبارک 25 جرم صورت گرفت

درویشیان ادامه داد: نکته سوم این است که گزارش بازرسی فوق العاده ای که در آن زمان انجام شد حاوی نکات زیادی بود و طبق گزارش هایی که داریم 26 مورد تخلف یا جرایم از جمله پرداخت های غیرقانونی به افراد صورت گرفته که برخی از آنها عبارتند از. طبیعی و جنایی اشخاص حقوقی و سایر موارد ناقض حقوق سهامداران؛ به همین دلیل در مورد پرونده های مذکور گزارش کیفری تنظیم شد.

وی با تاکید بر اینکه بخش‌های زیادی از گزارش اخیر منتشر شده شامل همان گزارش ویژه بازرسی سال 1398 است، افزود: پس از ورود سازمان بازرسی کل کشور در سال 1398، تیم تحقیق و تفحص مجلس در فولاد مبارکه مستقر و در آنجا مستقر شد. مدت ها و در یک دوره سه چهار ماهه ممکن است به موارد دیگری که در گزارش آنها اشاره شده رسیده باشد.

پرونده نقض فولاد مبارکه به دولت قبل مرتبط است

درویشیان با اشاره به سابقه برخورد با تخلفات رخ داده در آهن مبارک گفت: در سال 1399 که آیت الله راعی رئیس قوه قضائیه و من رئیس سازمان بازرسی کل کشور بودم، وارد موضوع شدیم. . بر اساس گزارش های دریافتی و تمامی این موارد و همچنین پرونده های رسیدگی شده در کمیسیون تحقیق و تفحص شورای اسلامی، همگی مربوط به دوره زمانی قبل از این دولت است.

وی ادامه داد: کمیته تحقیق و تفحص شورای اسلامی در دوره دولت قبل در فولاد مبارکه مستقر بود و گزارش آن در دوره این دولت منتشر شد. تاکنون پس از برکناری مدیرعامل و تعدادی از مدیران و دست اندرکاران آن تخلفات، شرکت ملی فولاد با هیات مدیره و مدیرعامل جدید طبق ضوابط و مقررات کار خود را انجام می دهند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه به رئیس جمهور اطمینان داد: البته اگر مجددا شاهد گزارش جدیدی از تخلفات باشیم، حتما بررسی می شود، اما این گزارش ها و گزارش مجلس نمایندگان مربوط به دوره قبل از این دولت است. .

خلاء قانونی در بحث شرکت های سهامی عام

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان بازرسی رئیس جمهور برنامه ویژه ای برای نظارت و بازرسی شرکت های دولتی و نیمه دولتی برای جلوگیری از این تخلفات دارد، گفت: بسیاری از این تخلفات ناشی از تریبون هایی است که موجب فساد و تخلف می شود. .

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور ادامه داد: به عنوان مثال تعدادی از شرکت های تابعه دولتی که کمتر از 50 درصد سهام آنها مستقیماً از دولت است اما بیش از 50 درصد سهام آنها غیر مستقیم است. مربوط به ایالت شرکت های تحت مالکیت ، از نظر قانون دولتی در نظر گرفته نشده و مشمول قانون شرکت های دولتی نمی باشد. در واقع این یک خلأ قانونی و یک راه فرار است.

درویشیان تصریح کرد: به همین منظور پیشنهادی را به معاونت حقوقی رئیس جمهور ارائه کردیم تا این موضوع تا رفع مشکل از طریق شورای اسلامی پیگیری شود. برخی از این خلأهای قانونی یا ابهامات در قوانین باعث برخی تخلفات می شود. به عنوان مثال در رابطه با بحث حقوق های نجومی در برخی قوانین اجازه اعطای پاداش و تثبیت حقوق داده شده است و هیئت مدیره شرکت نیز حق تعیین حقوق و پاداش قابل تنظیم را دارد.

همانطور که رئیس بازرسی ویژه به رئیس جمهور توضیح داد: به عنوان مثال در زمینه مسئولیت های اجتماعی متوجه شرکت های دولتی یا غیردولتی می توانند بخشی از درآمد خود را به مسائل فرهنگی و اجتماعی آن مکان و منطقه اختصاص دهند. به‌عنوان سهم اصلی، این امر صحیح است، اما ممکن است شرکت به یک نفر 100 میلیارد تومان بدهد و به دیگری حتی به نیازمندان پرداخت نکند. طبق قانون این موضوع اکنون در اختیار شرکت ها قرار گرفته و باید اصلاح و تنظیم شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم به دنبال اصلاح ساختارهای فاسد است، خاطرنشان کرد: بحث شفافیت موضوع مهمی است که دولت دنبال می کند. اگر تمام صورت های مالی شرکت های دولتی یا NGO ها منتشر و به مردم ارائه شود، مثلاً مدیرعامل یا اعضای هیأت مدیره چقدر حقوق می گیرند یا سود و زیان آنها چقدر است، قطعاً اثر بازدارنده ای خواهد داشت. .. البته در این موارد نتایج خوبی گرفته ایم که از سوی مردم گزارش خواهیم کرد.

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما