توضیح تصویری: چگونه شی چین را تغییر داد

هنگامی که شی جین پینگ، رهبر چین در سال 2012 قدرت را در دست گرفت، یک چشم انداز کلی از “تجدید بزرگ” این کشور پرده برداری کرد – “رویایی” که چین را قوی و موفق خواهد کرد.

ده سال بعد، شی چین چین را تغییر داد. این کشور را به عنوان یک نیروگاه در صحنه جهانی، با ردپای اقتصادی گسترده، ارتش به روز، و قدرت فن آوری رو به رشد، تثبیت کرده است.

اما چین همچنین با سرکوب سریع مخالفان، نظارت گسترده و تشدید کنترل‌های اجتماعی تحت سیاست پرهزینه و انزوای شی، آشکارتر شده است.

با توجه به اینکه حزب کمونیست چین در بحبوحه تغییر رهبری پنج ساله خود قرار دارد، CNN به یک دهه تغییر چشمگیر برای چین نگاه می کند که راه را برای فصل بعدی این کشور هموار کرد، زیرا شی – قدرتمندترین رهبر آن در دهه ها – به سمت یک پیش بینی پیش می رود. دوره سوم برخلاف استانداردها

انرژی مراسم

شی بر یک کمپین ضد فساد در مقیاس بزرگ در حزب کمونیست نظارت داشت تا کنترل خود را بر قدرت تحکیم کند. منتقدان آن را یک پاکسازی سیاسی نامیده‌اند، اما به نظر می‌رسد که این فشار برای سرکوب فرهنگ افراط و فساد در میان «ببرها» – مقامات عالی رتبه – و «مگس‌ها» – کادرهای سطح پایین‌تر، مورد حمایت مردمی قرار گرفته است.

میلیون

این مقامات از زمان هجدهمین کنگره حزب در اواخر سال 2012، زمانی که شی قدرت را به دست گرفت، مورد بررسی قرار گرفتند.

برخی از آنها از مقامات ارشد هستند.

منبع: کمیسیون مرکزی بازرسی انضباطی ح‌ک‌چ (2022)

اعتبارات (بالا سمت راست): Ng Han Guan/AP، Kevin Frayer/Getty Images، Noel Celis/AFP/Getty Images، Ng Han Guan/AP، Nicolas Asfouri/AFP/Getty Images.

اعتبارات (در جهت عقربه های ساعت از بالا سمت چپ): نگ هان گوان/AP، کوین فرایر/گتی ایماژ، نیکلاس آسفوری/خبرگزاری فرانسه/گتی ایماژ، نوئل سلیس/AFP/گتی ایماژ، نگ هان گوان/AP

شی همچنین کیش شخصیتی را در اطراف خود به عنوان “هسته” حزب ایجاد کرد و نقش خود را در تمام جنبه های زندگی ارتقا داد.

سوابق حقوق بشر پکن، سیاست خارجی قاطعانه، مدیریت کووید-19 و روابط نزدیک با مسکو از جمله عواملی هستند که به درک چین در غرب – و روابط آن با دولت‌های آنجا آسیب رسانده است.

2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 0 10 20 30 40 50 60 70 80% مورد علاقه نامطلوب 82% 16% شی جین پینگ آمدن به زور وارد نوامبر 2012

“مشترک شکوفا شدن”

تبدیل چین به یک “جامعه نسبتاً مرفه” سنگ بنای دهه قدرت شی جینپینگ بود. او در اوایل، هدف خود را برای از بین بردن «فقر شدید» در مناطق روستایی قرار داد.

در این سال‌های اولیه، شرکت‌های خصوصی عمدتاً بدون هیچ مانعی شکوفا شدند و انقلاب فناوری مصرف‌کننده شکوفا شد – امکانات روزمره طبقه متوسط ​​رو به رشد را افزایش داد، زیرا چین از یک مرکز صنعتی به یک اقتصاد خدماتی و فناوری پیشرفته تبدیل شد.

هنرمندان هنگام فیلمبرداری یک ویدیوی تبلیغاتی برای حزب کمونیست چین در منطقه خرید لوکس Sanlitun در پکن در سال 2021، بادکنک‌های قرمز را در دست دارند. اعتبار: توماس پیتر / رویترز

در سال‌های اخیر، شی قوانینی را برای کاهش بدهی، سفته‌بازی املاک و ریسک مالی تشدید کرده و در عین حال کنترل حزب کمونیست در اقتصاد را افزایش داده است. به نظر می‌رسید که چشم‌انداز «شکوفایی مشترک» او برای کاهش شکاف ثروت و کمپین‌های گسترده برای مهار شرکت‌های قدرتمند نشان‌دهنده پایان دوران شرکت‌های خصوصی آزاد باشد.

برخی از این اقدامات، همراه با سیاست صفر کووید-19، به افزایش بیکاری کمک کرده و باعث خنثی شدن رشد کند چین شده است.

2000200520102015202002468101214%

میلیون

مردم روستایی دیگر از سال 2012 در چین زیر سطح “فقر مطلق” زندگی نمی کنند.

میلیارد

کاربران اینترنت در چین تا ژوئن 2022، از 564 میلیون در سال 2012 افزایش یافته است.

کیلومتر (حدود 20000 مایل) از اواخر سال 2012 به شبکه ریلی پرسرعت چین اضافه شده است.

$ تریلیون

کاهش تخمینی ارزش بازار شرکت‌های چینی در سراسر جهان در اوج سرکوب شرکت‌های خصوصی توسط چین در سال 2021.

منبع: دفتر اطلاعات شورای دولتی چین، مرکز اطلاعات شبکه اینترنتی چین، خبرگزاری شین هوا، گلدمن ساکس

پایان سیاست یک کودک

کاهش شدید نرخ زاد و ولد – و خطرات اقتصادی ناشی از پیری جامعه و کاهش نیروی کار – چین را بر آن داشت تا دهه ها محدودیت های محدودکننده تولد را اصلاح کند و به سیاست تک فرزندی خود در سال 2015 پایان داد. بحران جمعیتی ادامه یافت و در سال 2021 چین قوانین خود را کاهش داد. اجازه دادن به خانواده ها برای داشتن سه فرزند

اما برای بسیاری از جوانان با دسترسی محدود به قیمت مسکن، روزهای کاری طولانی و بازار کار سخت، فشار دولت برای ازدواج و فرزندان جذاب نیست – به‌ویژه برای زنان، که هنوز به دلیل هنجارهای جنسیتی ریشه‌دار، بار سنگین فرزندآوری را تحمل می‌کنند.

ما آخرین نسل هستیم.»

شعار ویروسی که توسط جوانان ناراضی چین اتخاذ شد

2010 2012 2014 2016 2018 2020 0 2 4 6 8 10 12 14 2015 تک فرزند سیاست آرام شد 2021 سه بچه سیاست های درج شده است 2021 سه بچه سیاست های درج شده است

گرفتگی مخالفت

شی بر سرکوب گسترده جامعه مدنی نظارت داشت و با هدف قرار دادن یا زندانی کردن وکلای حقوق بشر، دانشگاهیان، روزنامه‌نگاران، فمینیست‌ها و فعالان، بخش محدودی را سرکوب کرد. سلطنت شی همچنین شامل تلاش‌های گسترده برای سرکوب همه اشکال مخالف و تقویت کنترل بر اطلاعات، از جمله تشدید نظارت و سانسور آنلاین است.

در جریان سرکوب موسوم به “709” در سال 2015، به گفته گروه‌های نظارتی، حدود 300 وکیل و فعال حقوق بشر برای بازجویی بازداشت شدند و برخی بعداً به مجازات زندان محکوم شدند – ضربه‌ای از سوی دولت به حقوق مدنی در چین.

من به دفاع از حقوق وانگ کوانچانگ ادامه خواهم داد. من از نوزادمان مراقبت می کنم و منتظر می مانم تا وانگ کوانچانگ به خانه بیاید.»

لی ونژو، همسر وکیل برجسته حقوق بشر وانگ کوانچانگ، که در جریان سرکوب 709 زندانی بود، در سال 2019 گفت. وانگ که در آن سال به طور رسمی توسط دادگاه چین محکوم شد، در سال 2020 از زندان آزاد شد.

لی ونژو که شوهرش در جریان سرکوب 709 زندانی بود، در دسامبر 2018 با تراشیدن سر خود در پکن اعتراض کرد. منبع تصویر: فرد دوفور/AFP/Getty Images

قدرت تکنولوژی و مانیتورینگ دیجیتال

شی این نوآوری را «روحیه‌ای که موجب پیشرفت کشور می‌شود» و بودجه را برای تحقیقات افزایش می‌دهد، در عین حال نظارت بر تلاش برای تبدیل کردن چین به یک رهبر در زمینه‌های فناوری پیشرفته، از فضا تا محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی تا انرژی سبز، نامید.

قابلیت‌های فناوری پیشرفته چین نیز تمرکز دیگری دارد: ردیابی مردم با نصب سیستم‌های نظارت تصویری عظیم و جمع‌آوری داده‌های بیومتریک – تلاش‌هایی که به نام مبارزه با کووید-19 افزایش یافته است.

یک موشک حامل یک ماژول برای ایستگاه فضایی تیانگونگ چین در آوریل 2021 از مرکز پرتاب فضایی Wenchang در استان هاینان بلند می شود. Stringer/AFP/Getty Images
چین54%دیگرکشورها46%

از این روز به بعد، وظیفه اصلی حزب کمونیست چین رهبری مردم چین از همه اقوام در تلاشی هماهنگ است… برای پیشبرد جوان سازی ملت چین در همه جبهه ها از طریق مسیر چینی مدرنیزاسیون.

شی جین پینگ دبیر کل حزب کمونیست چین در افتتاحیه بیستمین کنگره حزب در 16 اکتبر 2022 سخنرانی کرد.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما