توقف پروژه های عمرانی. سازندگان به ترکیه و امارات متحده عربی مهاجرت می کنند

دورنمای مبهم اقتصاد ایران باعث شده بسیاری از سازندگان مسکن به ترکیه و امارات مهاجرت کنند. این موضوعی است که رامین گوران، یکی از اعضای هیئت مدیره کانون ملی انبوه سازان کشور گفته است.

به گزارش شرق، فرشید برقت، دبیر انجمن ملی انبوه سازی گفت که فعالیت های ساخت و ساز نامشخص است و بسیاری از پروژه های ساختمانی متوقف شده است. وی توضیح می دهد که سردرگمی فعالان ساختمانی نسبت به آینده اقتصاد کشور و همچنین رشد شگفت انگیز هزینه های تولید در مقابل کاهش قدرت خریداران باعث شد تا ساخت و ساز مسکن در ایران به کما برود و شاید برخی فعالان این بازار به کشورهای همسایه بازگشتند.

چندی پیش محمد مرتضوی، رئیس انجمن سازندگان جماهیریه گفت که تولید مسکن در شهر تهران به حدود دو هزار واحد در ماه رسیده است که کمترین میزان در 18 سال گذشته است.

تعطیلی بازار مسکن

فعالان بازار مسکن می گویند بازار مسکن با وضعیت پیچیده و بی سابقه ای مواجه شده است. آنها می گویند هزینه تولید مسکن رشد تصاعدی داشته و در مقابل قدرت خرید مردم کاهش یافته است. از این جنبه فعالان این بازار چشم انداز و تصوری نسبت به آینده اقتصاد کشور ندارند و دچار سردرگمی هستند.

به گفته شرکت های ساخت و ساز، قیمت نهاده های ساختمانی در سال جاری 55 درصد افزایش یافته و دستمزد کارگران که 30 درصد از کل هزینه ساخت را تشکیل می دهد، رشد بی سابقه 57 درصدی داشته است. فرشید برقت، دبیر انجمن ملی انبوه سازی، می گوید که نرخ مالیات شهرداری در بخش ساخت و ساز به میزان قابل توجهی افزایش یافته و در برخی ولایات تا 200 درصد افزایش گزارش شده است.

وی تاکید می کند: 60 درصد درآمد شهرداری های کشور از عوارض ساخت و ساز است و به جای اصلاح ساختار پرهزینه شهرداری با این همه توان مازاد، هزینه های آن به بازار مسکن تحمیل شد.

وی ادامه می‌دهد که بلاتکلیفی عجیبی در بازار مسکن ایران حاکم شده و نبود چشم‌انداز نسبت به آینده اقتصاد کشور بسیاری از پروژه‌های عمرانی را متوقف کرده است.

رامین گوران، کارشناس بازار مسکن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز کاهش یافته است، به ایسنا گفت: هم در بخش ساختمانی و هم در بخش سفته بازی کاهش چشمگیری داشته است. در همه جای دنیا معمولاً سالی هفت تا هشت بار پول به گردش در می آید. اما در ایران ممکن است کمتر از دو بار این اتفاق بیفتد و باعث رکود شود.

جوران تاکید کرد: پیش از این زمانی که سازندگان مسکن به 50 درصد پیشرفت فیزیکی پروژه می رسیدند، پروژه بعدی را آغاز می کردند. اما در حال حاضر به دلیل کمبود مشتری امکان انتخاب طرح های جدید وجود ندارد. این کارشناس همچنین توضیح می دهد که «دو سال پیش قیمت پیش فروش در مناطق متوسط ​​و پایین شهر تهران بین هفت تا هشت میلیون تومان در هر متر بود که در حال حاضر از مرز 40 میلیون تومان عبور کرده است و از سوی دیگر قدرت خرید متقاضیان نیز افزایش یافته است. متناسب با قیمت ها رشد نکرده و بخش وارد شده است مسکن در رکود است.

فروپاشی ساخت و ساز

کاهش بزرگ ساخت و ساز مسکن چیزی است که محمد مرتضوی، رئیس انجمن سازندگان جماهیر به آن اشاره کرد و به اسنا گفت: تولید مسکن در تهران به حدود دو هزار واحد در ماه رسیده است که کمترین میزان در 18 سال اخیر است و مدرن محسوب می شود. . وی تاکید کرد: دلایل اصلی این موضوع گرانی قیمت نهایی، نبود سیاست های تشویقی، رشد هزینه صدور پروانه، مالیات و دستمزد است و وضعیت برای بسیاری در بازار مسکن به این شکل شده است. در مناطق کشور با نرخ های کمتر از قیمت نهایی ساخت و ساز مواجه هستیم.

مرتضوی همچنین تصریح کرد: در اکثر مناطق کشور صنوف متقاضی مسکن با توجه به تورم نهاده های ساخت و ساز و رشد قیمت نهایی، توانایی پرداخت هزینه مسکن را ندارند؛ اما در صورت افزایش قیمت مسکن، اقشار متقاضی مسکن در بازار مسکن را به خود اختصاص داده اند. بنابراین، بازار محدود است و تولیدکنندگان مسکن به میل خود از ساخت و ساز خودداری می کنند. زیرا سازندگان نگران این هستند که نتوانند واحدهای خود را با سود متعارف بفروشند.

به گفته مرتضوی، بر اساس آمار بهار امسال ماهانه حدود دو هزار واحد مسکونی در تهران تولید می شد. در حالی که در سال 1390 این رقم به بیش از 20 هزار واحد در ماه می رسید، ساخت و ساز در پایتخت نسبت به سال گذشته 42 درصد کاهش داشته است.

آخرین نتایج نظرسنجی رسمی فعالان ساختمانی حاکی از کاهش فعالیت سازندگان مسکونی در خرداد و تیرماه سال جاری است. به گزارش این اتاق تعاون ایرانیان، در تازه ترین گزارش خود از وضعیت بازار ساخت و ساز از کاهش نسبی فعالیت های ساختمانی بر اساس تعداد کل صنعت ساختمان خبر داد.

اتاق تعاون ایران هر ماه نظرسنجی از فعالان و سازندگان ساختمانی، وضعیت ساخت و ساز در ماه قبل و همچنین پیش بینی سازندگان برای یک ماه آینده را منتشر می کند. بر اساس این گزارش که به صورت ماهانه تحت عنوان نمودار شاخص مدیران خرید ساختمان و معروف به گزارش شماخ برای ساخت و ساز منتشر می شود، تعداد کل شماخ در خرداد 1401 52.77 بوده که نسبت به ماه قبل کاهش نشان می دهد. 56.31 بود.

همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بررسی های آماری نشان می دهد که تعداد کل شمخ ها در تیرماه 46.7 بوده که نسبت به ماه قبل کاهش چشمگیری داشته است که حکایت از کاهش فعالیت در صنعت ساختمان دارد. در ماه ژوئیه نسبت به ژوئن.

بر اساس این مولفه ها موجودی محصول نهایی در انبار یا کارهای معلق و ناتمام، قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم مورد نیاز، میزان فروش کالا و خدمات، قیمت محصولات تولیدی و خدمات ارائه شده و موجودی مواد اولیه یا کالاهای خریداری شده نسبت به ماه قبل کاهش چشمگیری داشته است. افزایش تعداد واحدهای مسکونی ناتمام نیز در این گزارش ها اعلام شد.

مهاجرت سازندگان مسکن

به گفته فعالان بازار مسکن، بلاتکلیفی در بازار مسکن و رشد سرسام آور هزینه ها باعث شده تا برخی از سازندگان مسکن به امارات و ترکیه مهاجرت کنند. رامین گوران، عضو هیأت مدیره مجمع ملی تجمیع سازان کشور با بیان اینکه بسیاری از سازندگان واحدهای مجلل از شمال تهران کوچ کرده اند، به اسنا گفت: برخی از فعالان صنعت ساختمان به مناطق مرکزی شهر رفته اند و بسیاری نیز به مناطق مرکزی شهر رفته اند. ترکیه و کشورهای عربی، جایی که شروع به ساخت و ساز کرده اند.

گوران سرمایه گذاری در بخش مسکن در ایران را مانعی دانست و افزود: حدود یک سال طول می کشد تا شهرداری مجوز دهد. این خواب سرمایه داری سازندگان را به درد می آورد. در نهضت ملی مسکن دغدغه اصلی سازمان ها و ارگان هایی مانند شهرداری، سازمان ثبت احوال، نظام مهندسی و … است. به عنوان مثال سازمان ثبت احوال بابت ثبت وام 450 میلیون تومانی 4.5 میلیون تومان حق الثبت دریافت می کند.

وی درباره انتظارات بازار مسکن در نیمه دوم امسال گفت: معتقدم در نیمه دوم سال تورم قابل توجهی در بازار مسکن وجود نخواهد داشت. زیرا اتفاقاتی که می تواند منجر به رشد قیمت شود مانند افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و دستمزدها رخ داده است. تنها مولفه ای که می تواند بازار مسکن را تحت تاثیر قرار دهد، هجوم ناگهانی دلالان و دلالان بورس است که با توجه به رکود معاملات مصرف کننده بعید به نظر می رسد.

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی در مرداد 1401 متوسط ​​قیمت هر مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به ماه قبل (تیرماه 1401) حدود 42 میلیون و 729 هزار تومان بوده است. ) و ماه مشابه سال قبل (مرداد 1400) به ترتیب 2.5 و 38.0 درصد بوده است.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما