جزئیات بیشتر از خودکشی دسته جمعی یک خانواده 5 نفره در نجف آباد

عصر روز جمعه 26 تیرماه سال جاری خبر حلق آویز شدن 5 نفر از اعضای خانواده در منزلی واقع در جنوب نجف آباد اصفهان منتشر شد که شوک بزرگی را در افکار عمومی به همراه داشت.

به گزارش اعتماد، قربانیان این حادثه مادر، پسر، دو دختر خردسال خانواده و یک دختر نوجوان نوه خانواده هستند که روزها پیش فوت کردند و دست و پا و دهانشان بسته بود. و بوی اجساد همسایه هایی که مدت ها بود از این افراد بی خبر بودند.

با انتشار این خبر هیچکس نمی دانست اعضای این خانواده چگونه و با چه انگیزه ای جان باخته اند و مرگ آنها خودکشی بوده یا جنایت هولناک!

نتایج نشان داد که پدر خانواده سال هاست که در قید حیات نبوده و مادر خانواده حدود 60 سال سن دارد و بازنشسته فرهنگی است. یکی از دختران با اینکه چند سال پیش ازدواج کرده بود و مادر یک دختر 13 ساله بود، به دلیل اختلاف با همسرش به خانه پدری بازگشت. پسر و دختر کوچک دیگر خانواده مجرد بودند و با مادرشان زندگی می کردند.

گمانه زنی ها و فرضیه ها درباره خودکشی یا قتل این خانواده ادامه داشت تا اینکه 30 تیرماه ابوالفضل الترابی نماینده مردم نجف آباد در شورای اسلامی پس از گفتگو از کشف دست نوشته هایی در محل حادثه خبر داد. ، و ادعا کرد. اعضای این خانواده به دلیل افسردگی دست به خودکشی زدند.

وی در این خصوص گفت: وقوع این حادثه در نجف آباد به افکار عمومی آسیب می رساند. از همان لحظه با حضور مقامات قضایی و نیروی انتظامی تحقیقات برای روشن شدن زمینه این حادثه آغاز شد. در بررسی های اولیه راز این تصادف هولناک فاش شد و مشخص شد اعضای این خانواده به صورت داوطلبانه دست به این کار زده اند. دست نوشته هایی که توسط دو قربانی نوشته شده بود در محل کشف شد که نشان می دهد آنها به میل خود و بدون شک در مرگ خود این کار را انجام داده اند.

وی ادامه داد: مادر و پسر خانواده از افسردگی شدید رنج می بردند که به صورت داوطلبانه با بستگان خود قطع ارتباط کردند و مدت ها دچار انزوا شدند. در حیاط این خانه یک دستگاه پژو پارک شده است. وضعیت مالی آنها نسبتا خوب بود، حقوق خوبی داشتند و مشکل مالی نداشتند. با وجود اینکه مادر از خانواده ای فرهنگی بود، خانواده در محیطی بسته زندگی می کردند و همگی دچار انزوا و افسردگی بودند.

وی گفت: با توجه به شواهد به دست آمده از صحنه هر پنج قربانی به جز دختر نوجوان حاضر به خودکشی شدند و او نیز فریب دیگران را خورده بود تا اقدام به خودکشی کند. اجرای این نقشه تلخ بر عهده پسر خانواده بود. ابتدا دست و پای 4 نفر دیگر را بست و نقشه را اجرا کرد. سپس در حالی که دست خود را با قفل و زنجیری به طول حدود 30 سانتی متر بسته بود، بر روی صندلی بالا رفت و در نهایت خودکشی کرد.

حسن موسی‌الک، رئیس سندیکای مددکاران اجتماعی ایران جزئیات این خبر را روشن می‌کند.

در دو دهه گذشته روند خودکشی رو به افزایش بوده است

موسویچلاک درباره خودکشی دسته جمعی این خانواده می گوید: بر اساس اخبار رسیده تصادفی در نجف آباد رخ داد و یک خانواده 5 نفره شامل مادر، پسر، دو دختر و یک نوه خودکشی کردند که این خبر را می توان از چندین مشاهده کرد. جنبه اول این است که با توجه به شواهد و گزارش های منتشر شده، زمینه های افسردگی و گوشه گیری در این خانواده در برخورد با دیگران کاملا مشهود بود.

موسویچلاک ادامه داد: یعنی اختلالات روانی می تواند عامل تشدید کننده ای برای بروز و ظهور چنین رفتارهایی باشد. اگر نگاهی به آمار اعلام شده از سوی مدیرکل سلامت روان و اعتیاد اجتماعی وزارت بهداشت در چند ماه پیش بیندازیم، در بین گروه سنی 15 تا 64 سال، نزدیک به 30 درصد از آنها دچار اختلالات روانی هستند که نیاز به بررسی و بررسی دارد. مداخله قضایی اگر دو دهه پیش این آمار را مقایسه کنیم، خواهیم دید که در آن زمان این آمار 15 درصد بوده است.

وی ادامه داد: یعنی این آمار نسبت به دو دهه گذشته دو برابر شده است و این موضوع ساده ای نیست که بتوانیم به راحتی از کنار آن بگذریم. علاوه بر این، پیش‌بینی‌ها حاکی از خطرناک‌تر شدن وضعیت پس از ویروس کرونا است. سیستم روانشناسی هم تذکر داد. کارشناسان بارها چنین هشدارهایی داده اند.

وی بیان کرد: اولین پیام این است که اگر روی سلامت روانی و اجتماعی افراد کار نکنیم و برای ارتقای سواد روانی اجتماعی برنامه ریزی نکنیم، مهارت های ارتباط اجتماعی را ارتقا دهیم، مهارت های حل مسئله مانند عصبانیت و… را ارتقا دهیم. …، چنین عوارضی اجتناب ناپذیر است و چنین مواردی دوباره عود خواهد کرد.

نکته دوم در این زمینه خودکشی دسته جمعی است. ما اطلاعات زیادی در مورد این خانواده نداریم، اما اگر بخواهیم به طور کلی آن را تأیید کنیم، به گواه شواهد، مادر یک معلم بازنشسته بوده است. معمولا در خانواده مادران مهربان ترند و وقتی خانواده تصمیم به خودکشی می گیرد، شکی نیست که انگیزه ها و عواملی که باعث این عمل می شود در همه اعضای خانواده مشترک است و عوامل بسیار قوی باعث آن می شود. این خانواده چنین عمل وحشتناک و وحشتناکی را انجام دادند.

به راستی در چنین مواقعی انگیزه ها و عوامل بسیار مهم است و در اینجا ممکن است این سوال پیش بیاید که چگونه هیچ عضوی از خانواده نمی تواند شرایط را تغییر داده یا کنترل کند تا به این سمت نرود؟

این سوال درست است اما موضوع این است که سایر اعضای خانواده نیز باید مشمول همین سلامت روان باشند که متاسفانه به نظر می رسد این خانواده از سلامت روانی برخوردار نبوده اند. آن‌ها مهارت‌های لازم را نداشتند یا انگیزه‌های خودکشی در این افراد آنقدر قوی بود که همین رویه را در پیش گرفتند و بر این اساس چنین عمل وحشتناکی را انجام دادند.»

رشته مددکاری اجتماعی بنیاد شهید مربوط به این خانواده نبود؟

رئیس سندیکای مددکاران اجتماعی ایران ادامه می دهد: موضوع بعدی که اهمیت پیدا می کند این است که باید برنامه های اجتماعی را در دستگاه های مختلف تقویت کنیم، بر اساس آنچه منتشر شده پدر این خانواده از خانواده معظم شهید است. حال سوال اینجاست که آیا رشته مددکاری اجتماعی بنیاد شهید بی ربط است اگر رابطه داشت چطور بین روابطشان متوجه چنین وضعیتی در خانواده نمی شد!

اگر مددکاری اجتماعی بنیاد شهید را تضعیف نکنیم یا ضعیف نشویم، از مددکاران متخصص و مجرب با تحصیلات دانشگاهی در این زمینه استفاده کنیم یا پرونده های اداری بنیاد شهید را تقویت کنیم و یا اینکه آیین نامه کار بنیاد شهید با روش های علمی نوشته شد. من خدمات مددکاری اجتماعی ارائه دادم، شاید این اتفاق نمی افتاد یا حداقل می شد قبل از حادثه مقدماتی فراهم می شد.

این نشان می دهد که ما در این بخش هم خیلی تهاجمی عمل نکرده ایم. زمانی بنیاد شهید در حوزه مددکاری اجتماعی پویایی بود اما الان نیست. موضوع بعدی بسیار مهم است. روابط خانوادگی، اطرافیان و خویشاوندان با این خانواده.

در مورد این خانواده، آنچه در گزارش های مختلف از جمله نامه های آقای ترابی نماینده نجف آباد و اصفهان و دیگر گزارش های منتشر شده در رسانه ها مطرح شد، نشان از کاهش یا قطع ارتباط این خانواده با اطرافیان داشت. برای مدت طولانی. در اینجا باز هم این سوال پیش می آید که من به عنوان یکی از اعضای خانواده، به عنوان همسایه یا به معنای عام دوست و آشنا و اقوام هیچ مسئولیتی در قبال این خانواده یا این قوم ندارم و ندارم و این نشان دهنده آن بی تفاوتی است. می تواند باشد. عامل تشدید این گونه ممکن است که سالمندان نیز شاهد وضعیت ارتباطی این خانواده بوده باشند.

وقتی این نگرش ها ضعیف شود و روابط کمتر شود، امکان بروز چنین پدیده هایی وجود دارد. آخرین دلیلی که باید در مورد آن بگویم این است که در دو دهه گذشته روند خودکشی بر اساس آمار پزشکی قانونی روند افزایشی داشته است. اگرچه حداقل طبق آمار رسمی شیب آن زیاد نبود اما روند رو به افزایش بود.

حال علاوه بر موضوع سلامت روان و ارتقای مهارت، مشکلات اقتصادی را نیز باید اضافه کرد که فضای عمومی جامعه را نیز باید اضافه کرد، کاهش سرمایه اجتماعی را نیز اضافه کرد و در واقع مسائل مختلف باعث وقوع چنین پدیده ای

خود شما بهتر از من می دانید که اقدام به خودکشی و سایر آسیب های اجتماعی یک پدیده تک عاملی به معنای عام نیست. یعنی نه تنها یک عامل باعث بروز چنین رفتارهایی می شود، بلکه مجموعه ای از عوامل باعث بروز چنین آسیب هایی می شود. اگر بخواهیم به طور خاص در مورد این خانواده صحبت کنیم، قطعاً باید بیشتر تحقیق کرد و اطلاعات دقیق تری به دست آورد تا بر اساس شواهد این خانواده باشد تا دیر نشده به سلامت روانی و اجتماعی فکر کنیم. مردم، در غیر این صورت عوارضی از این دست پیش خواهد آمد. امیدوارم آنچه من می گویم اتفاق نیفتد زیرا وقوع چنین حوادثی در جامعه به یک امر عادی تبدیل می شود و عادی شدن همین موضوع می تواند برای دیگران جنبه یادگیری داشته باشد.

به گفته یکی از همسایه ها، مادر خانواده همسر شهید و معلم قرآن کریم بوده است

یکی از همسایه های جوان این خانواده درباره این خبر گفت: این خانواده حدود 40 سال است که در این مکان زندگی می کنند، اصلاً سفر زیادی نداشتند، این خانواده حتی با خانواده پدری و مادری خود ارتباطی نداشتند و اجازه نمی دادند. هرکس در کارشان دخالت کند پدر شهید شد خانواده در جنگ ایران و عراق و همسرش که مادر این خانواده بود معلم فرهنگ و قرآن بود.

بنابراین ما باور نداریم که چنین خانواده ای دست به خودکشی زده باشد. دختر خردسالشان تازه به دنیا آمده بود که پدرش شهید شد، وی در زمان این حادثه 36 ساله و مجرد بود. دختر بزرگشان متاهل و دارای یک دختر بود که در زمان حادثه حدود 13 سال سن داشت.

دختر بزرگشان مدت هاست که در خانه مادرش زندگی می کند، البته یک دختر نوجوان دارد. نمی دانیم از همسرش جدا شده یا نه. به غیر از این دو دختر، یک پسر هم داشتند که شنیدیم مشکلات روحی و روانی دارد. با انتقال اجساد به پزشکی قانونی شنیدیم که همه در و پنجره ها از داخل بسته شده و دستان این خانواده 5 نفره از پشت بسته شده است. هیچ کس باور نمی کند این خانواده خودکشی کرده باشند.»

اسدالله جعفری رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: به محض اطلاع از این حادثه بلافاصله ماموران انتظامی به همراه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان، نیروهای پزشکی قانونی و سایر افراد مرتبط با حضور در محل حادثه با جسد 5 نفر از اعضای این خانواده مواجه شدند. . همه آنها به دار آویخته شدند زیرا گذشت زمان تابوت را خراب کرد.

تحقیقات بدون تاخیر آغاز شد و تیم مجرب پلیس و پزشکی قانونی زیر نظر دادستان شهرستان در حال بررسی ابعاد مختلف این حادثه هستند. با توجه به شواهد و تحقیقات اولیه در محل حادثه هنوز موضوع قتل مطرح نشده است و خبر دستگیری فرد یا افرادی در این رابطه که در فضای مجازی منتشر شده صحت ندارد. .

اما در حین بررسی ممکن است با افراد تماس گرفته شود و از افراد ذیربط و مطلعی که قبلاً با این خانواده در تماس بوده اند اطلاعات لازم به دست آید.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما