جمهوری دموکراتیک کنگو: وخامت اوضاع انسانی؛ ماموریت سازمان ملل به مبارزه با شبه نظامیان مسلح ادامه می دهد

بنتو کیتا نماینده ویژه به شورای امنیت سازمان ملل گفت که در پی ظهور مجدد جنبش شورشیان 23 مارس، اعتماد به مأموریت سازمان ملل که با مخفف فرانسوی آن، MONUSCO شناخته می شود، بدتر شده است.

“نفرت، خصومت و خشونت”

در این بیانیه آمده است که تظاهرات خشونت آمیز و حوادث جدی باعث کشته شدن ده ها معترض و چهار تن از کارکنان این ماموریت شده است و “اقدامات تحریک به نفرت، خصومت و خشونت” را به شدت محکوم می کند.

در اواخر ماه ژوئیه، معترضان به تأسیسات مأموریت تثبیت سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو حمله و آنها را غارت کردند و نیروهای حافظ صلح آن را به ناکارآمدی در مبارزه با گروه های مسلح متهم کردند.

بر اساس گزارش های خبری، فلیکس شیسکدی، رئیس جمهوری کنگو، به دولت خود دستور داده است تا طرح انتقال را برای تسریع در خروج این ماموریت ارزیابی کند.

خانم کیتا که ریاست این مأموریت را نیز برعهده دارد، اظهار داشت که سازمان ملل متحد آمادگی کامل برای همکاری با دولت برای این منظور را دارد.

خشونت علیه غیرنظامیان

در همین حال، رئیس مأموریت تثبیت سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو ابراز نگرانی کرد که “گروه های مسلح همچنان تهدیدی قابل توجه و اعمال خشونت علیه غیرنظامیان” در شرق ناآرام این کشور، به ویژه جنبش 23 مارس، هستند. و تعاونی برای توسعه کنگو (کودکو)، و شبه نظامیان مای مای.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 27 میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند، هشدار داد: «این ناامنی به نقض حقوق بشر دامن می زند و وضعیت انسانی وخیم را تشدید کرده است.

نشانه روشنی از وخامت اوضاع افزایش تعداد آوارگان از ژانویه 2022 است که تعداد کل آوارگان را به 5.5 میلیون نفر رساند که بیشترین تعداد موارد در آفریقا است.

خانم کیتا از تعهد جامعه بشردوستانه به “بقا، تحویل و گسترش” قدردانی کرد و تاکید کرد که انجام این کار مستلزم تعامل طولانی مدت با جوامع همراه با بودجه پیش بینی شده است.

حفاظت

وی افزود که ماموریت تثبیت سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو “وضعیت قوی” را حفظ کرده و به طور کامل برای رسیدگی به ناامنی ادامه دار ناشی از گروه های مسلح در شرق کشور بسیج می شود.

علاوه بر این، پشتیبانی عملیاتی، لجستیکی و تاکتیکی را در مبارزه با همه گروه‌های مسلح ارائه می‌کند و به اولویت دادن به تخصیص منابع برای حمایت از حفاظت از غیرنظامیان ادامه می‌دهد.

علاوه بر تلاش‌های مونوسکو و نیروهای امنیت ملی، ابتکارات منطقه‌ای نیز برای تثبیت شرق کنگو و کاهش تنش‌های منطقه‌ای در حال انجام است.

با این حال، این مقام ارشد سازمان ملل تاکید کرد که این ابتکارات نیازمند حمایت مداوم بین المللی است.

انتخابات مسالمت آمیز

نماينده ويژه گفت كه پيشرفتي به سمت انتخابات سال 2023 كه براي دسامبر آينده برنامه ريزي شده است، به ويژه در مورد شمول و ثبت نام صورت گرفته است.

با این حال، همچنین به برخی «چالش‌های مهم»، از جمله دستیابی به اجماع گسترده در جنبه‌های مختلف فرآیند انتخابات اشاره کرد و دفاتر خوب این مأموریت را برای تسهیل گفت‌وگو برای «فرآیند شفاف، فراگیر و صلح‌آمیز» در چارچوب زمانی قانون اساسی پیشنهاد کرد.

قبل از پایان، خانم کیتا از مواضع رئیس جمهور تشیسکدی در برابر سخنان نفرت پراکن در سخنرانی خود در مجمع عمومی استقبال کرد.

این کشور از تلاش های کشور برای کاهش تنش بین جوامع، به ویژه در شرق کشور قدردانی کرد و جمهوری دموکراتیک کنگو را تشویق کرد تا به تلاش های خود برای مبارزه با نژادپرستی و بیگانه هراسی ادامه دهد.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما