جمهوری دموکراتیک کنگو: گوترش عمیقاً از درگیری مجدد بین نیروهای دولتی و M23 نگران است

آخرین پیشروی از شبه نظامیان جنبش 23 مارس که در سال 2012 برای دفاع از منافع توتسی های کنگو در برابر گروه های مسلح هوتو تشکیل شد، باعث شده است که شورشیان دو شهر را تصرف کنند و از زمان ظهور آن در سال گذشته، ماه ها دستاوردهایی را به دنبال داشته باشند، به دنبال رهبرانی که بسیاری از آنها به ملیت پیوسته اند. نیروها ارتش – دولت را به رعایت نکردن توافقنامه اخراج متهم کرد.

جنایات جنگی احتمالی

دو نیروی حافظ صلح سازمان ملل در جریان حملات M23 در روز شنبه در یکی از شهرهای تصرف شده، کیوانگا در شمال کیوو، در حین اجرای مأموریت خود برای حفاظت، مورد اصابت خمپاره قرار گرفتند و دو تن دیگر با سلاح های سبک زخمی شدند.

مأموریت تثبیت سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو به حملاتی اشاره می کند که نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را هدف قرار می دهند. آنها ممکن است جنایات جنگی باشند و از هیچ تلاشی برای پیگرد قانونی مسئولین دریغ نخواهند کرد در بیانیه ای که توسط این هیئت صادر شده است، آمده است.

«هیئت به شدت خصومت‌های جنبش 23 مارس و کارکنان آن را محکوم می‌کند عواقب وخیم برای مردم غیرنظامی.

این گروه از این گروه شورشی می خواهد که فوراً تمام خصومت ها را متوقف کند و در مورد آن هشدار می دهد او آماده است تا با قدرت پاسخ دهد در صورت تهاجم جدید به پایگاه های آن».

خواستار «تنش زدایی فوری»

در بیانیه‌ای که روز یکشنبه توسط آنتونیو گوترش، سخنگوی سازمان ملل منتشر شد، مشخص شد که دبیرکل سازمان ملل با ژائو لورنسو، رئیس‌جمهور آنگولا و رئیس‌جمهور جمهوری دموکراتیک کنگو، فلیکس شیسکدی، رئیس‌جمهور کنیا، ویلیام روتو، صحبت کرده و با وی دیدار کرده است. رئیس جمهور مکی سال از سنگال به عنوان رئیس جمهور در کابینه. اتحادیه آفریقا

بر اساس گزارش‌های خبری، پس از متهم شدن مجدد کیگالی به حمایت از شورشیان M23، جمهوری دموکراتیک کنگو به سفیر رواندا دستور داد ظرف 48 ساعت کشور را ترک کند، ادعایی که رواندا بارها آن را رد کرده است.

دبیرکل سازمان ملل خواستار تنش زدایی فوری شد و بر حمایت کامل سازمان ملل از میانجیگری جاری تاکید کرد.وی ادامه بیانیه به رهبری رئیس جمهور آنگولا و حمایت این سازمان از روند موسوم به نایروبی به رهبری رئیس جمهور سابق کنیا اوهورو کنیاتا را ادامه داد.

جنگنده های M23 به سمت گوما در جمهوری دموکراتیک کنگو حرکت می کنند.

جنگنده های M23 به سمت گوما در جمهوری دموکراتیک کنگو حرکت می کنند.

خلع سلاح “بی قید و شرط”

دبیرکل از جنبش 23 مارس و سایر گروه های مسلح می خواهد که:توقف فوری درگیری ها و بدون قید و شرط خلع سلاح شد. وی خواستار احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری دموکراتیک کنگو شد.

آقای گوترش همچنین از همه طرف‌ها خواست تا دسترسی بشردوستانه را از طریق شرق جمهوری دموکراتیک کنگو تسهیل کنند، و “حفاظت از غیرنظامیان و احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه را تضمین کنند. او همچنین از همه بازیگران خواست از سخنان نفرت انگیز و تحریک به خشونت خودداری کنند. “

دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید کرد که سازمان ملل از طریق نماینده ویژه خود و رئیس مأموریت تثبیت سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو، بنتو کیتا، به حمایت از دولت کنگو و به طور کلی مردم ادامه خواهد داد. ، “در تلاش برای ایجاد صلح و ثبات در شرق کشور.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما