جنجال تولید تراشه; زومیت کارخانه تراشه‌های سامسونگ به ارزش 17 میلیارد دلار در ایالات متحده می‌سازد


بخش تراشه های سامسونگ قرار است هفته آینده از برنامه های خود برای ساخت کارخانه تراشه 17 میلیارد دلاری در ایالات متحده رونمایی کند. لی جائه یونگ، معاون سامسونگ، آخر هفته را در ایالات متحده با تعدادی از مقامات دولتی، رهبران فناوری و شرکت‌های دارویی زیستی دیدار کرد. او گفت که این اولین ملاقات او از زمانی است که به اتهام رشوه از زندان آزاد شده است.

کارخانه تولید تراشه سامسونگ در تگزاس راه اندازی خواهد شد و دومین کارخانه از این نوع در ایالات متحده خواهد بود. نمونه اولیه دیگری که در حال ساخت است و در حال حاضر در آریزونا در حال ساخت است، متعلق به شرکت صنعت نیمه هادی تایوان (TSMC) است.

کارخانه تراشه 17 میلیارد دلاری سامسونگ در ایالات متحده دومین کارخانه تراشه این شرکت در این کشور خواهد بود که از سال 2024 (1403) عملیاتی می شود. همچنین اعلام شد که نیمه هادی ها با استفاده از فرآیند ساخت پیشرفته در این مرکز تولید خواهند شد. اولین مرکز تولید تراشه های نیمه هادی سامسونگ در ایالات متحده در آستین، تگزاس است.

مدیر عامل سامسونگ در طول تور ایالات متحده در مورد کارخانه تراشه با نمایندگان ایالات متحده و آمازون صحبت می کند

خبر سفر لی به ایالات متحده هفته گذشته در حالی منتشر شد که منابع خبری صنعت کره گزارش دادند که مقامات سامسونگ برای نهایی کردن سایت ساخت و ساز تاسیسات جدید تولید تراشه سامسونگ در این کشور به ایالات متحده سفر خواهند کرد. این شرکت کره ای در حال حاضر در حال ارزیابی چندین سایت برای این کارخانه است و اگرچه مکان دقیق آن هنوز مشخص نشده است، به نظر می رسد این تصمیم در مراحل نهایی است. این به این دلیل است که برخی از اسناد داده شده به مقامات تگزاس پس گرفته شده است. در کنار تگزاس، آریزونا و نیویورک محله های بالقوه دیگری نیز دارند.

به گفته منابع کره ای، سامسونگ هفته آینده تصمیم خود را برای ساخت یک مرکز تولید تراشه به ارزش 17 میلیارد دلار اعلام خواهد کرد. به عنوان مثال، روزنامه Business Korea به نقل از یکی از نمایندگان کنگره، جدول زمانی را برای اعلام رسمی سامسونگ تعیین کرد.

گزارش تجاری کره می گوید:

یکی از مقامات کنگره که با لی ملاقات کرد، گفت که سامسونگ الکترونیکس به طور رسمی برنامه‌های خود را برای ساخت یک هاب 1.7 میلیاردی 7 تراشه در ایالات متحده در این هفته اعلام خواهد کرد.

ظاهراً در نقل قول بالا، قسمت “7.1 میلیارد” نادرست است. بسیاری از سازمان های خبری معتبر مانند وال استریت ژورنال و رویترز در گزارش های خود از «17 میلیارد دلار» خبر داده اند.

به گزارش وال استریت ژورنال، شواهد نشان می دهد که سامسونگ تیلور، تگزاس را برای ساخت مرکز تراشه جدید خود انتخاب کرده است. اگرچه هنوز هیچ توافق رسمی امضا نشده است، مقامات شهر آستین به سامسونگ مشوق های تخفیف مالیاتی قوی از جمله تخفیف مالیاتی 92.5 درصدی و کاهش تدریجی در دهه اول فعالیت کارخانه را پیشنهاد کرده اند.

سخنگوی سامسونگ در مصاحبه ای گفت که هنوز تصمیم نهایی در مورد مکان کارخانه گرفته نشده است. اما شهر ویلیامسون در آستین تگزاس به دلیل پایداری آب و برق توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. علاوه بر این، معافیت های مالیاتی احتمال انتخاب این حوزه را افزایش داده است.

کارخانه تراشه سامسونگ در آستین، تگزاس

فرماندار تگزاس، گرگ ابوت، قصد دارد در رویدادی در 23 نوامبر ساعت 5 بعد از ظهر به وقت محلی (چهارشنبه 3 دسامبر، ساعت 14:30 به وقت تهران) یک “اعلان اقتصادی” بزرگ صادر کند که می تواند انتخاب تگزاس برای ساخت تراشه جدید باشد. سامسونگ را تقویت می کند. سامسونگ به مقامات ایالتی گفته است که این پروژه می تواند 1800 شغل در منطقه ایجاد کند. بنابراین “اعلان اقتصادی” بزرگی که فرماندار تگزاس در مورد آن صحبت می کند، چندان دور از تایید کارخانه جدید سامسونگ نیست.

پس از جلسه در واشنگتن، لی به ساحل غربی سفر کرد تا با ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت و نمایندگان آمازون دیدار کند. به نظر می رسد مکالمات لی و نادلا بر روی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و همچنین موضوعات صنعت نیمه هادی متمرکز است.

لی همچنین از این فرصت استفاده کرد و با مقامات شرکت مدرن واکسن و اپراتورهای شبکه Verizon ملاقات کرد. سامسونگ در طول همه‌گیری کووید 19 روی واکسن‌های مدرن همکاری کرد و با مقامات این شرکت دیدار کرد تا راه‌های توسعه همکاری در واکسن‌ها و حوزه‌های جدید را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

تلاش ها برای توسعه صنعت نیمه هادی در آمریکای شمالی در حال انجام است، زیرا جهان حول محور کمبود تاریخی تراشه می چرخد، که بازار گوشی های هوشمند، رایانه های شخصی و حتی صنعت خودرو را تحت تأثیر قرار داده است. مقامات در صنعت نیمه هادی انتظار دارند کمبود تا پایان سال 2023 (1402) ادامه یابد. با این حال، برخی از تحلیلگران نگران انباشته شدن سیلیکون در انبارهای شرکت هایی مانند TSMC با کاهش سفارشات CPU هستند.

مقالات مرتبط:

گفتنی است این شرکت کره ای در نظر دارد تراشه سه نانومتری خود را در سال آینده روانه بازار کند که این امر باعث رقابت بیشتر با بزرگترین شرکت قراردادی تراشه فعلی یعنی شرکت تایوانی TSMC خواهد شد. این تراشه ها دارای طراحی جدید ترانزیستوری به نام Get-All-Around یا GAAFET خواهند بود. از سوی دیگر، TSMC تراشه های مبتنی بر نانومتر را بر اساس ترانزیستورهای قدیمی FinFET تولید خواهد کرد.

سامسونگ در بیانیه ای به وال استریت ژورنال گفت: «محل کارخانه هنوز مشخص نشده است. تمایل ایالات متحده برای گسترش همکاری با سامسونگ به دلیل تعهد دولت بایدن به میلیاردها دلار بودجه فدرال برای تولید و تحقیق تراشه، افزایش یافته است تا ایالات متحده در فناوری پیشرفته برتری یابد و کمبود جدی تراشه در صنعت را جبران کند.

در طول دهه گذشته، با تشدید مناقشه فناوری چین و ایالات متحده، سهم تولید تراشه ایالات متحده رو به کاهش بوده است. بنابراین، سنای آمریکا بودجه ای بالغ بر 52 میلیارد دلار را برای کارخانه های تولید تراشه اختصاص داده است که به زودی در مجلس نمایندگان به رای گیری گذاشته خواهد شد.

تراشه سازان در حال بررسی افزایش تولید خود هستند. اما بسیاری از این کارخانه ها به زودی راه اندازی نمی شوند. به عنوان مثال، کارخانه تولید تراشه 7 میلیارد دلاری سونی در ژاپن، مانند کارخانه 12 میلیارد دلاری آریزونا در آریزونا، تا پایان سال 2024 (1403) عملیاتی نخواهد شد. طی سه سال آینده، TSMS قصد دارد بیش از 100 میلیارد دلار در کارخانه های جدید تراشه سرمایه گذاری کند. در همین حال، اینتل این مقدار را برای توسعه در ایالات متحده و اروپا در 10 سال آینده کنار گذاشته است.

نظر شما در مورد کاربران زومیت در مورد نبرد برای محصول تراشه جهان و اینکه چه کسی می تواند برنده رقابت باشد چیست؟


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم