جنگ، تغییرات آب و هوایی و هزینه های انرژی: بازار گندم چگونه تغییر کرده است

قیمت گندم از اوج خود پس از حمله روسیه به اوکراین کاهش یافته است، اما کارشناسان می گویند که یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی جهان هنوز با کمبود مواجه است و آنها هشدار می دهند که بحران گرسنگی جهانی هنوز در راه است.

مانند نفت، فولاد، گوشت گاو و سایر کالاهایی که بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد هستند، قیمت و در دسترس بودن گندم در پاسخ به مجموعه پیچیده ای از عوامل همپوشانی مانند ژئوپلیتیک و آب و هوا تغییر می کند. در حالی که قیمت پایین گندم برای کشورهایی که به واردات محصول وابسته هستند تسکین می دهد، ممکن است کشاورزان را از کاشت بیشتر منصرف کند. همچنین قیمت‌های پایین‌تر به مشکلات از پیش موجود که با جنگ بین دو تولیدکننده بزرگ جهان تشدید شده‌اند، نمی‌پردازد. قیمت انرژی همچنان بالاست که بر هزینه عملیات تجهیزات کشاورزی و انتقال گندم به بازار و همچنین هزینه کودها تأثیر می گذارد. هوای گرم و خشک که عملکرد محصول را فلج می کند، رایج تر می شود.

احسان خمان، مدیر تحقیقات بازارهای نوظهور و کالاها برای گروه مالی میتسوبیشی UFJ، یک بانک ژاپنی، گفت: «تصویر اساسی واقعاً تغییر نکرده است. این احتمال وجود دارد که قیمت مواد غذایی از کنترل خارج شود.»

حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت شد، زیرا جنگ و تحریم‌ها باعث اختلال در عرضه دو تن از بزرگترین صادرکنندگان کشاورزی و انرژی در جهان شد. به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده، این دو کشور روی هم تقریبا یک چهارم صادرات جهانی گندم را به خود اختصاص داده اند.

قیمت نفت از زمان شروع جنگ اندکی کاهش یافته است، اگرچه هنوز هم هزینه بسیار بیشتری نسبت به ابتدای سال برای آمریکایی ها دارد که خودروهای خود را با بنزین پر کنند، برای اروپایی ها خانه های خود را با گاز طبیعی گرم کنند. تقریباً هر کسی در هر جایی که بتواند هر کاری مرتبط با هزینه نفت انجام دهد. با این اوصاف، قیمت گندم تقریباً به میزانی که در ابتدای سال بود کاهش یافته است.

بر اساس قراردادهای آتی معامله شده در شیکاگو، مرکز جهانی کالا، قیمت یک نوع گندم پرمعامله که سال را با حدود 7.7 دلار در هر بوشل آغاز کرد، در پی حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه به 13 دلار افزایش یافت. قیمت تا اواسط ژوئن که شروع به کاهش کرد، عمدتاً دو رقمی باقی ماند. روز جمعه، گندم با قیمتی بیش از 8 دلار در هر بشل معامله می شد.

پس از شوک اولیه تهاجم، افزایش قیمت برخی کشورها را از خرید گندم منصرف کرد، تقاضا را کاهش داد و بر قیمت ها تأثیر گذاشت. عرضه بالای محصولات گندم زمستانه نیز منجر به کاهش قیمت در هفته های اخیر شده است.

یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت گندم، پیشرفت در مذاکرات بر سر سرنوشت بیش از 20 میلیون تن غلات گیر افتاده در بنادر دریای سیاه اوکراین بود. کمی بیش از یک هفته پیش، توافقی برای باز کردن یک کریدور صادراتی به دست آمد تا برخی از غلات به دام افتاده در جنگ به سراسر جهان سفر کنند.

این معامله ممکن است در بحبوحه جنگ دوام نیاورد، و حتی اگر هم ادامه پیدا کند، کارشناسان می گویند احتمالاً برای رسیدگی به سایر مسائل باقی مانده در بازار جهانی گندم کافی نخواهد بود.

تریسی آلن، استراتژیست کالاهای کشاورزی در جی پی مورگان چیس، گفت: «این توافق به عنوان چیزی که راه حلی برای کمبود مواد غذایی در جهان خواهد بود، تبلیغ شده است، در حالی که چنین نیست.

عوامل دیگری که در بازار گندم به طور محکم‌تری جا افتاده‌اند، از قیمت انرژی و کود گرفته تا تغییرات آب و هوایی، می‌توانند نقش بیشتری در تعیین هزینه و در دسترس بودن یک قرص نان در سراسر جهان داشته باشند.

کارشناسان بر این باورند که احتمال افزایش دوباره قیمت گندم وجود دارد. علاوه بر این عدم اطمینان این است که قراردادهای آتی به خریداران و فروشندگان اجازه می دهد تا در مورد قیمت گندمی که در آینده معمولاً برای یک دوره سه ماهه تحویل می شود، توافق کنند. و خیلی چیزها می توانند در سه ماه تغییر کنند.

خانم آلن گفت: «قیمت‌ها بالاتر خواهند ماند و مصرف‌کنندگان احساس خواهند کرد که قیمت محصولاتی که در قفسه‌های سوپرمارکت‌ها می‌خرند» بالا باقی خواهد ماند.

خشکسالی سال گذشته به این معنی بود که حتی قبل از حمله روسیه به اوکراین، بازارهای جهانی مواد غذایی تحت فشار قرار داشتند.

در حالی که برخی از مناطق مانند آرژانتین شاهد رشد محصولات زراعی بوده‌اند و انتظار می‌رود روسیه در تابستان امسال برداشت زیادی داشته باشد، دمای شدید و کاهش بارندگی بر میزان گندمی که دیگران می‌توانند کشت کنند، تأثیر گذاشته است.

در کانادا دمای هوا به رکورد جدیدی رسید. در پایان ژوئیه 2021، حدود سه چهارم زمین های کشاورزی کشور به عنوان خشک غیرعادی طبقه بندی شد. به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده، تولید گندم کانادا از سال 2020 تا 2021 نزدیک به 40 درصد کاهش یافت و باعث شد صادرات این کشور به آمریکای لاتین و دریای کارائیب بیش از 3 میلیون تن کاهش یابد.

کاهش عرضه جهانی ناشی از آب و هوای بد به افزایش قیمت ها در سال جاری کمک کرد. در ژانویه 2020، گندم حدود 30 درصد ارزان تر از الان بود.

انتظار می رود تولید گندم کانادا در سال آینده افزایش یابد. انتظار می رود برداشت بهاره در ایالات متحده به رهبری داکوتای شمالی نیز قوی باشد. اما اروپا موج گرمایی را تجربه می‌کند که نگرانی‌ها را در مورد عملکرد ضعیف افزایش می‌دهد، در حالی که هند صادرات گندم را در ماه مه به دلیل خشکسالی ممنوع کرد.

کارشناسان هشدار می دهند که نوسانات آب و هوا احتمالاً شدیدتر می شود و بر عدم اطمینان در مورد تولید جهانی و جهت قیمت در آینده می افزاید.

قیمت نفت تا حد زیادی هزینه عملیات تجهیزات کشاورزی و حمل و نقل غلات برداشت شده را تعیین می کند. قیمت گاز طبیعی برای کشاورزان اهمیت بیشتری دارد زیرا نیتروژن مورد استفاده در تولید کودهایی مانند آمونیاک و اوره از گاز طبیعی تولید می شود.

لوئیس ادواردو پیکسوتو، اقتصاددان بازارهای نوظهور در BNP Paribas گفت: «این فقط در مورد قیمت غلات نیست، بلکه در مورد هزینه های حمل و نقل، قیمت سوخت، قیمت کود و غیره است.

روسیه، بزرگترین تولیدکننده کود در جهان، نه تنها به منظور افزایش قیمت سوخت، بلکه برای افزایش هزینه کودهای مبتنی بر نیتروژن، به طور پیوسته جریان گاز طبیعی به اروپا را محدود کرده است. با افزایش قیمت کود، قیمت گندم نیز در هفته گذشته افزایش یافت.

از آنجایی که کودهای روسیه برای تجارت جهانی کشاورزی بسیار مهم هستند، از تحریم‌های بین‌المللی که صادرات روسیه را محدود کرده است اجتناب کرده‌اند و به مسکو اهرم سیاسی بر کالای مهم دیگری که جهان به آن نیاز دارد، می‌دهد.

هزینه های بالای سوخت و کود، سود کشاورزان را از بین می برد و برای کشورهای تولید کننده گندم معضلی ایجاد می کند. دن باس، اقتصاددان کشاورزی و رئیس شرکت تحلیلی AgResource، گفت که این امر به ویژه در مورد اوکراین صادق است، جایی که حمل و نقل گندم برای خریداران خارج از کشور به دلیل جنگ پرهزینه شده است.

در حالی که قیمت‌های بالاتر به کشورهای واردکننده گندم آسیب می‌زند، قیمت‌های پایین‌تر ممکن است کشاورزان را از کاشت بیشتر در سال جاری منصرف کند، به‌ویژه در اوکراین که با چالش‌هایی برای فروش محصول فعلی خود مواجه هستند، که می‌تواند آنها را قادر به پرداخت هزینه بیشتر کند.

مصر و اندونزی به شدت به گندم اوکراین متکی هستند و سومالی قحطی زده گندم را عمدتا از اوکراین و روسیه وارد می کند.

USDA انتظار دارد که 18.8 میلیون تن گندم صادر شده توسط اوکراین در 12 ماه گذشته به حدود 10 میلیون تن در 12 ماه آینده کاهش یابد.

آقای باس گفت: “کشاورزان نمی توانند محصول بعدی را بکارند.” ما به قیمت جهانی گندم بالاتر برای کشاورزان نیاز داریم تا در فصل کاشت بعدی، کشت را توسعه دهند.»

با این حال، حتی اگر قیمت‌ها به اندازه‌ای افزایش یابد که کشاورزی بیشتر را تشویق کند، ممکن است زمانی که ذخیره‌سازی غلات مملو از غلات باشد، زیرا کشاورزان برای جابه‌جایی محصولات در مناطق درگیر تلاش می‌کنند، این امر بی‌ربط باشد.

آلن از JPMorgan می گوید: «تقریباً مهم نیست که قیمت ها چقدر بالا هستند. مشکل خروج گندم از مزارع را حل نمی کند.

آژانس‌های بین‌المللی هشدارهای مکرری در مورد اینکه چگونه تغییر الگوهای تجاری پس از جنگ در اوکراین می‌تواند قیمت کالاهایی مانند گندم را بالاتر از حد معمول نگه دارد، صادر کرده‌اند. اما برخی کارشناسان می گویند این هشدارها مورد توجه قرار نگرفته است.

آقای خمان از گروه مالی میتسوبیشی UFJ گفت: “مسائل تاثیرگذار بر بازارهای مواد غذایی حل نشده است.” “هنوز کمبود وجود دارد.”

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما