جنگ روسیه در اوکراین | CNN

کریستوف سوبولفسکی، دبیر کل حزب حاکم قانون و عدالت لهستان، روز سه‌شنبه طی یک مصاحبه رادیویی گفت که لهستان در حال بررسی ساخت «استحکامات» در امتداد مرز خود با منطقه تحت پوشش روسیه در کالینینگراد است.

ما باید نیروهای خود را در این قسمت از مرز تقویت کنیم [with Kaliningrad]. سوبولفسکی در پاسخ به سوالی درباره امکان اعزام پناهجویان از آسیا و آفریقا به لهستان از طریق کالینینگراد، به رادیو پولسکی گفت: همچنین، ما ساخت استحکامات مرزی اضافی مشابه آنچه در حال حاضر در امتداد بخش مرزی لهستان و بلاروس وجود دارد، در نظر خواهیم گرفت.

کالینینگراد که بین لهستان و لیتوانی قرار دارد، یک منطقه محاصره روسیه است که در سال 1945 توسط نیروهای شوروی از آلمان نازی تصرف شد و در نتیجه توافق پوتسدام به قلمرو شوروی تبدیل شد.

این غربی ترین قلمرو روسیه است و تنها بخشی از کشور است که توسط اتحادیه اروپا احاطه شده است.

در ماه سپتامبر، رسانه دولتی روسیه تاس گزارش داد که کالینینگراد در حال اتخاذ سیاست “آسمان های باز” است تا “جغرافیای پروازها از منطقه را گسترش دهد و خطوط هوایی جدید” از خاورمیانه و آسیا را جذب کند، که باعث شد سیاستمداران PiS به منطقه بازگردند. صحبت های ملی گرایانه نکاتی در مورد استفاده احتمالی مسکو از مهاجران به عنوان ابزار “جنگ ترکیبی”.

بحران های قبلی مهاجران در لهستان: در سال 2021، پس از آنکه ده ها هزار مهاجر سعی کردند از گذرگاه مرزی بروزگی-کوزنیکا برای سفر از بلاروس به لهستان استفاده کنند، ورشو وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

این مهاجران – عمدتاً از خاورمیانه و آسیا – هفته‌ها در سمت مرز بلاروس به سر می‌برند و شرایط جوی نامساعد و کمبود غذا و مراقبت‌های پزشکی را تحمل می‌کنند.

رهبران غربی رژیم رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکو را به دستکاری بحران مهاجران در مرزهای شرقی اتحادیه اروپا به عنوان مجازات تحریم های نقض حقوق بشر متهم کرده اند.

مینسک بارها این اتهامات را رد کرده و غرب را مسئول این گذرگاه ها می داند و آن را به بدرفتاری با مهاجران متهم می کند. روسیه – که بزرگترین شریک سیاسی و اقتصادی بلاروس است – از مدیریت رئیس جمهور لوکاشنکو در بحران مرزی در آن زمان دفاع کرد و در عین حال هرگونه دخالت در آن را رد کرد.

لورا اسمیت اسپارک، آنتونیا مورتنسن آنا چرنوا در گزارشگری مشارکت داشت.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما