جیمی آکسون رهبر راست افراطی در سوئد کیست؟

صادر شده در:

جیمی آکسون به‌عنوان رهبر راست افراطی دموکرات‌های سوئد، حزب خود را از «منفرد» به وزنه‌ای ضروری برای حاکمیت بلوک راست پس از انتخابات روز یکشنبه رهبری کرده است.

دموکرات‌های سوئدی ضد مهاجرت با کسب 20.7 درصد آرا با 94 درصد شمارش حوزه‌های انتخابیه، به دومین حزب بزرگ این کشور تبدیل شدند.

این مرد 43 ساله با لباس‌های معمولی، با موهای قهوه‌ای براق، عینک و ریش‌های مرتب، دقیقاً شبیه یک سوئدی معمولی به نظر می‌رسد.

این برای کسی که در 17 سال رهبری حزب خود، جنبش اغلب خشونت آمیز نئونازی موسوم به “سوئدی را نگه دارید” به یک حزب ملی گرا با شعار گل تبدیل کرد، برابر است.

یوناس هنفورس، استاد علوم سیاسی در دانشگاه گوتنبرگ، به خبرگزاری فرانسه گفت: «او می‌خواهد این تصور را ایجاد کند که یک مرد معمولی است… سوسیس کباب می‌کند، به طور معمول صحبت می‌کند و به سفرهای اجاره‌ای به جزایر قناری می‌رود.»

وی افزود: “او تمام تلاش خود را می کند تا خیلی بافرهنگ یا تحصیل کرده ظاهر نشود.”

آکسون در خانواده ای متوسط ​​با پدری کارآفرین و مادری که به عنوان دستیار پرستار در سولفسبورگ، شهری با 9000 نفر جمعیت در جنوب سوئد، کار می کرد، بزرگ شد.

آنجا بود، در شهرهای کوچک و مزارع روستایی اسکانیا، که SD پایگاه خود را در میان نگرانی‌ها در مورد شهر پرجمعیت مالمو در نزدیکی ایجاد کرد.

آکسون در دهه 1990 پس از یک نوجوانی ناامیدکننده در حزب راستگرای اصلی، محافظه کاران میانه رو، به حزب دموکرات سوئد پیوست.

پس از ترک دانشگاه لوند بدون مدرک، او رهبری حزب SD را در سال 2005 به عهده گرفت، زمانی که حمایت رای دهندگان حدود 1٪ ثابت بود.

حزب دستخوش اصلاحات اساسی شد و نشان مشعل آبی و زرد خود را با شقایق جایگزین کرد و قول داد که ریشه های نژادپرستانه و خشونت آمیز خود را کنار بگذارد.

او بعداً در سال 2012 سیاست «تحمل صفر» علیه نژادپرستی را اعلام کرد، اگرچه منتقدان مرتباً چنین تلاش‌هایی را سطحی می‌دانند.

در ماه اوت، یک گزارش نظرسنجی توسط گروه تحقیقاتی سوئدی Acta Publica نشان داد که 289 سیاستمدار از احزاب نمایندگی در پارلمان در فعالیت‌های نژادپرستانه یا نازی‌ها شرکت داشتند و اکثریت بزرگ آنها – 214 – از دموکرات‌های سوئد بودند.

مناقشات به طور منظم بر سر اعضای خطاکار حزب شروع می شود، اما او توانسته است به طور پیوسته در نظرسنجی ها صعود کند.

این حزب با ورود به پارلمان در سال 2010، 5.7 درصد، در سال 2014 زمانی که سومین حزب بزرگ سوئد در پارلمان شد، 12.9 درصد و در سال 2018، 17.5 درصد آرا را به دست آورد.

ظهور آن با مهاجرت شدید به سوئد همراه شد. این کشور 10.3 میلیون نفری در دهه گذشته نزدیک به نیم میلیون پناهجو را پذیرفته است.

این حزب محافظه کاران میانه رو و همچنین سوسیال دموکرات ها را به ویژه در میان مردان طبقه کارگر از رأی دهندگان ربود.

علاوه بر این، مبارزه با جرم و جنایت که از دیرباز یکی از موضوعات اصلی این حزب بوده است، برای اولین بار یکی از دغدغه های اصلی رای دهندگان در انتخابات روز یکشنبه در بحبوحه تشدید تیراندازی های گروهی بود.

آکسون در جریان گردهمایی مبارزاتی در استکهلم در ماه اوت به خبرگزاری فرانسه گفت: «من فکر می‌کنم (موفقیت ما) را می‌توان با این واقعیت توضیح داد که مردم فکر نمی‌کنند احزاب دیگر مشکلاتشان را جدی می‌گیرند.

به گفته تحلیلگران، آکسون که زمانی گفته بود مسلمانان “بزرگترین تهدید خارجی از زمان جنگ جهانی دوم” هستند، در طول سال ها لفاظی و سیاست های حزب را مانند سایر احزاب ملی گرای اروپا کاهش داده است.

این حزب پس از تایید “Swexit” در سال 2019 ایده خروج از اتحادیه اروپا را به دلیل عدم حمایت مردمی رها کرد.

در حالی که سایر احزاب راست افراطی اروپایی حمایت خود را از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کردند، حزب دموکرات از اوکراین در جنگ حمایت کرد و از عضویت سوئد در ناتو حمایت کرد، ایده ای که تا زمان حمله مسکو به اوکراین با آن مخالف بود.

به گفته Hinnfors، دموکرات‌های سوئد از حزبی که “به همه چیز نه می‌گوید به حزبی که وضعیت پارلمان را در نظر می‌گیرد و شروع می‌کند تا ببیند کجا می‌تواند بیشترین نفوذ را داشته باشد، شاید همکاری کند و کمترین امتیاز ممکن را بدهد، تغییر کرده است.” .

با این حال، موفقیت شغلی شهاب‌آهنگ آکسون تأثیر خود را گذاشت.

در سال 2014، او به اعتیاد خود به قمار آنلاین اعتراف کرد، سپس به دلیل فرسودگی شغلی، شش ماه از سیاست مرخصی گرفت.

آکسون از طرفداران رمان های جنایی است و غذاهای مورد علاقه اش پیتزا و سیب زمینی سرخ کرده است، او طلاق گرفته و یک پسر هشت ساله دارد.

(AFP)

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما