جیم تورپ به عنوان تنها برنده مدال طلای المپیک 1912 بازگردانده شد

جیم تورپ، یکی از بزرگ‌ترین ورزشکاران تاریخ و قربانی آنچه که بسیاری آن را بی‌عدالتی المپیکی صد ساله می‌دانستند، در بازی‌های 1912 استکهلم تنها پیروزی خود را در مسابقات ده‌گانه و پنج‌گانه به دست آورد.

ثورپ که در ده ها یا چند رشته ورزشی عالی بود، در بازی های المپیک 1912 استکهلم بر دو مسابقه خود تسلط داشت، اما پس از اینکه مشخص شد او برای مدت کوتاهی قبل از المپیک خود بیسبال بازی کرده بود، مدال هایش را از دست داد. مقامات آمریکایی، که مورخان آن را آمیزه‌ای از نژادپرستی و ارادت متعصبانه به ایده آماتورها می‌دانستند، از جمله حامیان سرسخت حذف تورپ بودند.

به رسمیت شناختن تورپ از سوی IOC، که در روز جمعه اعلام خواهد شد، 40 سال پس از آن صورت می گیرد که او برندگان هر دو رویداد را بازگرداند. اما بازسازی در سال 1982 برای حامیان او که به نمایندگی از تورپ، نماد آمریکایی بسیار مورد احترام در جوامع بومی آمریکا، کمپین انتخاباتی کردند، کافی نبود.

ورزشکارانی که توسط IOC قهرمان شدند – هوگو ویسلندر، سوئدی که در مسابقات ده گانه دوم شد، و فردیناند B از نروژ، که پشت سر تورپ در مسابقات پنج گانه به پایان رسید – پس از محروم شدن ثورپ از پیروزی هایش، از قبول مدال های طلا خودداری کردند. 1913. IOC گفت که قبل از بازگرداندن تورپ به عنوان قهرمان هر دو رویداد، با سوئد، خانواده بازمانده وسلندر و کمیته های المپیک نروژ مشورت کرده است.

توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک گفت: «این یک موقعیت استثنایی و منحصر به فرد است. این موضوع با یک ژست فوق‌العاده بازی جوانمردانه از سوی کمیته‌های ملی المپیک مربوطه مورد توجه قرار گرفت.»

ایندیان کانتری تودی تصمیم گرفت تا تورپ را به عنوان تنها برنده مسابقات ده‌گانه و پنج‌گانه در روز پنج‌شنبه معرفی کند، که نشان می‌دهد مقامات المپیک بی سر و صدا او را در وب‌سایت رسمی بازی‌ها به اوج بازگردانده‌اند.

بازپس گیری مدال‌های تورپ مدت‌ها دلیلی برای فعالان بومی آمریکا بوده است، که در سال‌های اخیر کمپین‌های درخواستی را تجدید کرده و در IOC برای تغییر لابی کرده‌اند. تورپ یکی از اعضای ساک اند فاکس نیشن در اوکلاهاما بود و در مدرسه صنعتی کارلایل هندی در پنسیلوانیا تحصیل کرد و موفقیت‌های او در جوامع بومی آمریکا افسانه‌ای بود.

Bright Path Strong، بنیاد بومی تورپ که تلاش‌ها را برای بازگرداندن جایگاه ثورپ رهبری می‌کند، در وب‌سایت خود با کمیته بین‌المللی المپیک در حال مذاکره مستقیم بوده است و این بنیاد گفت که انتظار دارد به زودی اخباری منتشر شود.

باخ گفت: “ما از این واقعیت استقبال می کنیم که به لطف مشارکت قابل توجه Bright Path Strong، می توان راه حلی پیدا کرد.”

موفقیت‌های تورپ در زمین فوتبال افسانه‌ای بود: در سال 1911، کارلایل تا حد زیادی به لطف تورپ، هاروارد را ناراحت کرد.

تورپ به المپیک 1912 در استکهلم رفت تا در مسابقه ده گانه و رقابتی دیگر که اکنون منقرض شده است، پنج گانه شرکت کند. او هر دو را برد، در سطح بین‌المللی مورد استقبال قرار گرفت و یک نمایش نوار در برادوی نیویورک داشت.

اما سال بعد، مشخص شد که او چند سال قبل از بازی بیسبال در لیگ کوچک، 25 دلار در هفته درآمد کسب می کرد. بر اساس قوانین سختگیرانه آماتور دوران، او از مدال طلا محروم شد.

وضعیت آماتور او لغو شد و تورپ کار خود را در لیگ برتر بیسبال آغاز کرد و از سال 1913 تا 1919 خارج از زمین برای تیم های نیویورک جاینت، سینسیناتی ردز و بوستون بریوز بازی کرد. قابل ذکر است که او در سال 1920 به فوتبال حرفه ای روی آورد و تا 41 سالگی در شش تیم از جمله نیویورک جاینتز بازی کرد.

تورپ در سال 1953 درگذشت. در آگهی ترحیم او در نیویورک تایمز او را به عنوان “احتمالاً بزرگترین ورزشکار طبیعی جهان در دوران مدرن به خود دیده است.”

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما