جیم هاربا، مربی میشیگان در یک رویداد ضد سقط جنین صحبت می کند

جیم هاربا، سرمربی فوتبال دانشگاه میشیگان، دیدگاه‌های ضد سقط جنین خود را در یک رویداد جمع‌آوری کمک مالی این هفته اعلام کرد و یکی از اولین چهره‌های ورزشی بود که پس از سرنگونی رو علیه وید، علیه سقط جنین صحبت کرد.

به گزارش سرویس خبری کاتولیک دیترویت برای اسقف نشینی کاتولیک رومی، هاربو در این مراسم گفت: “من معتقدم که شجاعت دارم تا اجازه دهم جنین به دنیا بیاید.” “من زندگی را دوست دارم. من به مراقبت عاشقانه و احترام به زندگی و مرگ اعتقاد دارم. ایمان و دانش من چیزی است که من را به این باورها سوق می دهد.”

بر اساس وب سایت این سازمان، هارپو و همسرش سارا، روز یکشنبه در یک رویداد Plymouth Right to Live در پلیموث، میشیگان صحبت می کردند. قبل از اینکه خانواده هاربا آنچه را که گروه آن را “شهادت طرفدار زندگی” می نامید، ارائه دهد، یک کشیش از اسقف نشین سخنرانی اصلی با عنوان “ما ساخته شده ایم تا شجاع باشیم” ایراد کرد.

هاربو که یک کاتولیک است و در طی سخنان خود به آیه ای از کتاب مقدس استناد کرد، گفت که در مردم آمریکا معتقد است که سیاست ها و قوانین درست در مورد سقط جنین تدوین شود.

وی گفت: بله، بین حقوق مشروع مادر و حقوق فرزند متولد نشده تعارض وجود دارد. یک تصمیم واحد ممکن است شامل رنج باورنکردنی برای مادر، خانواده و جامعه باشد. دیگری منجر به مرگ یک فرد متولد نشده می شود.»

پس از اینکه دادگاه عالی ماه گذشته به حق قانونی سقط جنین پایان داد، چندین ورزشکار برجسته از جمله ستاره فوتبال مگان راپینو از این حکم انتقاد کردند. تا زمان سخنرانی این هفته هاربو، تعداد کمی از شخصیت های ورزشی علیه سقط جنین صحبت کرده بودند.

نظر هارپو با آنچه رئیس موقت دانشگاه میشیگان، مری سو کولمن، پس از ابطال Roe v. Wade توسط دادگاه عالی گفت، در تضاد است. او در روز صدور این حکم گفت: «من قویاً از دسترسی به خدمات سقط جنین حمایت می‌کنم و به‌عنوان رئیس‌جمهور تمام توانم را انجام می‌دهم تا اطمینان حاصل کنم که به ارائه این مراقبت‌های حیاتی ادامه می‌دهیم».

سقط جنین در حال حاضر در میشیگان قانونی است، اما در دادگاه ها به چالش کشیده می شود، به طوری که یک قاضی اجرای قانون 1931 را که اکثر سقط جنین ها را ممنوع می کرد، مسدود کرد. فرماندار گرچن ویتمر، دموکرات، شکایتی را برای توقف این ممنوعیت تنظیم کرده است.

هاربا از مصاحبه با سخنگوی تیم فوتبال دانشگاه میشیگان خودداری کرد. ریک فیتزجرالد، سخنگوی دانشگاه، گفت: “جیم هارباگ در یک رویداد شرکت کرد و نظرات شخصی خود را به اشتراک گذاشت، همانطور که هر شهروندی طبق قانون اساسی حق دارد. او عقاید شخصی خود را به اشتراک می گذاشت و از طرف دانشگاه صحبت نمی کرد.

با انتشار اخبار درباره اظهارات هاربا، روزنامه نگاران و فارغ التحصیلان میشیگان در مورد آنها به صورت آنلاین و گاهی گرم صحبت کردند.

جمل هیل، نویسنده ESPN برای آتلانتیک که اهل دیترویت است، از دیدگاه هاربا انتقاد کرد. “این ممکن است برای جیم هاربا یک مفهوم دشوار باشد” یا “هر فرد ضد انتخابی می تواند جذب شود” در توییتر نوشتم“اما اگر نمی خواهید سقط جنین کنید، آن را انجام ندهید. آنقدرها هم سخت نیست.”

کلی تراویس، بنیانگذار وب سایت ورزشی و فرهنگی Outkick، گفت که پس از ارائه نظرات هارباگ برای خبرنگاران مناسب نیست که شکایت کنند.

تراویس می‌گوید: «همان رسانه‌های ورزشی که همیشه استدلال می‌کنند، «هی، ما می‌خواهیم همه عقاید سیاسی‌شان را به اشتراک بگذارند – هر چقدر می‌خواهی حرف بزن»، جیم هارپو را تکه تکه می‌کند، زیرا او نظر متفاوتی نسبت به آنها درباره سقط جنین دارد. او در ویدئویی که در توییتر منتشر کرد، گفت.

هاربا پس از تغییر برنامه فوتبال استانفورد و هدایت تیم سانفرانسیسکو 49رز به حضور در سوپربول، هفت فصل در میشیگان مربیگری کرد. او قبل از انتقال به رده های مربیگری به مدت 14 سال مدافع NFL بود و از بیان نظرات خود خجالتی نبود.

پس از کشته شدن جورج فلوید توسط یک افسر پلیس در مینیاپولیس، هارپو علیه خشونت پلیس در آن آربور، میشیگان راهپیمایی کرد. او پیش از این مربی کالین کپرنیک، مدافع تیم 49 بود که در اعتراض به آنچه کپرنیک آن را «کشوری که سیاه‌پوستان و رنگین‌پوستان را سرکوب می‌کند» برای سرود ملی ایستاده بود، به کانون طوفان آتش تبدیل شد. هاربو بعد از آن گفت او از انگیزه کپرنیک حمایت کرد اما شیوه عمل او را رد کرد.

به گفته کاتولیک های دیترویت، کشیش در یک مراسم ضد سقط جنین در پلیموث، کشیش جان ریکاردو، گفت که امیدوار است افرادی در میان حاضران باشند که از حقوق سقط جنین حمایت کنند اما به دلیل حضور هارباگ در این مراسم حاضر شوند.

کشیش که از میشیگان فارغ التحصیل شده است، گفت: «می خواهم بدانید که اینجا خیلی خوش آمدید. ما خیلی خوشحالیم که آمدی و فقط خواستی از خدا بخواهیم که به ما کمک کند تا واقعیت را ببینیم.»

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما