حداد عادل: برای جوانانی که علیه القاعده شعار می دادند متاسفم

یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما به یک کلمه از امام راضی نیستیم. امام آمد قضای خدا را بگوید. خوب ما باید عقلاً این دستور خدا را تبیین کنیم و برای اجرای آن راه عقلانی پیدا کنیم.

به گزارش فارس، غلامعلی حدال عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با اساتید دانشگاه تهران در خصوص اتفاقات اخیر اظهار داشت: اتفاقات هفته های گذشته از همه لحاظ تاسف بار است. من فقط برای پلیسی که گلویش بریده شد متاسفم، فقط برای پلیسی که بنزین ریخته و آتش زده شد متاسفم. من برای آنها و حتی برای جوانانی که می آیند و شعارهای هنجارشکنی و تخریب و دستگیری و زندانی شدن می دهند، ناراحتم. چون اینها مردم این کشور و سرمایه ما هستند.

وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی دشمنانی دارد، تصریح کرد: باید شرایط تاریخی کشورمان را بشناسیم. ما باید تاریخ را بخوانیم، باید تاریخی را که می دانیم بشناسیم. این نکته مهمی است که در آن کمی کنایه وجود دارد که می گویند: آن که تاریخ نخواند تجدید می شود; او مجبور می شود تاریخ را تجدید کند، یعنی دوباره همان بدبختی به سرش می آید.

حداد با یادآوری وقایع سال 1332 گفت: خاطره ای در زمان خود داریم که 7 مرداد است. در آن زمان دولتی در ایران روی کار آمد که یک دولت ملی بود و می خواست نفت ایران را ملی کند. ببینید با دولت دکتر مصدق چه کردند! چه بلاهایی بر سر او آورده اند. امروز اسناد آن منتشر شده است. از جدیدترین کتاب های این حوزه می توان به کتاب «یرواند آبراهامیان» با عنوان «کودتای 28 مرداد» اشاره کرد. در ادامه بخوانید تا ببینید انگلیسی ها و آمریکایی ها در این کشور برای سرنگونی دولت مصدق چه کردند!

یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در دولت فعلی با انقلاب اسلامی انجام می دهند و در آن زمان انجام دادند همین تحریم هاست. وقتی انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها می‌خواستند مردم را در مقابل مصدق قرار دهند، می‌گفتند که مردم ایران را تحریم می‌کنیم تا این‌قدر گرسنه باشند که پشت‌سران جنبش بیایند و با جنبش مقابله کنند و کردند. ماجرای محاصره را می دانید، وقتی کشتی برای خرید نفت از ایران آمد چه کردند.

وی افزود: امروز هم همین کار را می کنند. خودشان می گویند تحریم می کنیم تا آشوب در خیابان ها گسترش پیدا کند. همانطور که آقای ظریف به درستی فرمودند این انقلاب به برکت مردم به پیروزی رسید و به برکت مردم پیروزی خود را حفظ کرد. امروز هم می خواهند این مردم را از این انقلاب جدا کنند، چطور؟ با همان سیاست قابلمه های خالی در شیلی در زمان آلنده.

حدادال گفت: ملت ایران که به دنبال استقلال است جنایت بزرگی مرتکب شده است. در دنیایی که رئیس جمهور آمریکا کشوری مانند عربستان را می داند و آن را گاو شیرده معرفی می کند و هیچکس از این کشور نمی تواند با آن برخورد کند، اکنون به یک کشور بزرگ اسلامی با سابقه چند هزار ساله تبدیل شده است. فرهنگ و تمدن با این موقعیت حساس جغرافیایی و سیاسی در منطقه با نفت مبتنی بر نفت اعتقادات مذهبی مردم و شیعیان که همواره مبارز و انقلابی بوده و استقلال خود را به دست آورده اند. این یک جنایت بزرگ است، آن را فراموش نکنید! حتی اگر کاری نکردیم، حتی اگر اشتباهی هم نکردیم، این جنایت مجازات سنگینی دارد. از هفته اول بعد از انقلاب که شروع به پرداخت هزینه کردیم، نباید این واقعیت را فراموش کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: دومین نکته ای که همیشه نگران آن هستم و می خواهم به اطلاع دوستانم برسانم این نگرانی است که جامعه ما به سرعت در حال دوقطبی شدن است. برخی از آنها کاملا حزب اللهی هستند و برخی صد در صد مخالف آنها هستند. اگر بخواهیم منحنی این جامعه را ترسیم کنیم، متوجه می‌شویم آن دسته از افرادی که در وسط قرار دارند روز به روز در حال کاهش هستند. این واقعیتی است که باید به آن فکر کنیم. باید بدانیم که در جامعه با طیفی از سلایق روبرو هستیم و ضمن اینکه باید این طیف را به سمت معنویت، اسلام و… سوق دهیم، واقعیت آن را انکار نکنیم.

حدال گفت: نکته ای که بسیار مهم می دانم، گسترش گفتمان عقلانی و استفاده از گفتمان عقلانی توسط متدینین و حامیان انقلاب است. من بیش از هر چیز می ترسم که گفتمان انقلابی، اسلامی و دینی ما خالی از عقلانیت باشد. اگر عقلانیت را از گفتمان انقلابی و اسلامی خود حذف یا تضعیف کنیم، با دست خود در این دوگانگی و دوقطبی شدن سهیم بوده ایم.

این استاد دانشگاه تهران در ادامه به ذکر خاطراتی از شهید مطهری پرداخت و گفت: عظمت و اهمیت شهید مطهری در عقلانیت اوست. بزرگترین میراث مطهری، معرفی عقلانی اسلام است. باید مراقب این کتاب حجاب مسیله باشید. این کتاب یک بار نه تنها توسط حکومت اسلامی نوشته شده است، بلکه برخی از همکاران آقای مطهری نیز به دلیل تألیف این کتاب به ایشان اعتراض کردند. اما در دفاع از حجاب از بیان عقلانی استفاده می کند.

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصریح بر ضرورت گسترش اسلام با گفتمان عقلانی در دانشگاه، گفت: پیشنهاد می کنم در یکی از جلسات آتی این حجاب مطرح شود. اگر صلاح دیدید من هم به اشتراک می گذارم. من می خواهم امثال خانم کولای را به اشتراک بگذارم که می گویند «من بحث دین نمی کنم، بحث فقه ندارم». در حکومت اسلامی، خانم کلای، شما نمی توانید درباره فقه بحث کنید، یعنی «می خواهم درباره حجاب صحبت کنم، اما از فقه نمی گویم». این حکومت دینی برای اجرای احکام دینی توسط مردم تأسیس شد.

حداد عادل افزود: آیا فراموش کرده ایم که یکی از آتش خشم مردم در سال 57 صحنه هولناک برهنه ای بود که در جشنواره هنر شیراز در سال 57 به نمایش درآمد و منجر به حوادث 26 شهریور شد؟ این افراد همان مردم هستند. مردم حتی حکم شاه مبنی بر برهنگی در جامعه را نپذیرفتند و در مقابل آن ایستادند! این حکومت توسط مردم برای دفاع از ارزش های دینی ایجاد شد. البته عاقلانه! هیچ راهی نمی گویم.

گفت: ما به یک کلمه امام راضی نیستیم. امام آمد قضای خدا را بگوید. خوب ما باید عقلاً این دستور خدا را تبیین کنیم و برای اجرای آن راه عقلانی پیدا کنیم. اما نمی توان گفت فقه از حکومت جداست!

حداد با تاکید بر اینکه مردم ما خواهان تشکیل حکومت سکولار نیستند، تصریح کرد: اگر کسی بخواهد حکومت سکولار تشکیل دهد خوب است به این سوال پاسخ دهد که تا چه حد باید برهنگی را تحمل کرد؟! حتی در فرانسه، اگر کسی می خواست کاملا برهنه باشد، همان پلیس های خشن جلوی او را می گرفتند. زیرا آنها نیز معتقدند برهنگی حد و مرزی دارد.

یکی از اعضای هیئت سنجش بهره گفت: آینده ای که غرب برای کشور ما ترسیم کرده، نابودی خانواده است. چون خانواده بستر دینداری است و اگر خانواده متزلزل شود، حتماً دینداری فرو می ریزد. در سراسر دنیا تست شده است، در ایران و کشورهای اسلامی نیز در حال اجرای این طرح هستند.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما