حذف عاشورا و نوروز از تقویم افغانستان

همزمان با آمادگی نیروهای امنیتی برای تامین امنیت عزاداری شیعیان در روزهای تاسوعا و عاشورا در افغانستان، وزارت کار و امور اجتماعی گروه طالبان لغو تعطیلات عاشورا از تقویم جدید را تایید کرد.

به گزارش ایسنا، محمد یونس صدیقی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی در حکومت طالبان به بی بی سی گفت که در تقویم جدید دولت، روزهای هشتم اردیبهشت (حمله نیروهای شوروی)، ملادشریف است. (میلاد پیامبر اسلام)، نوروز و عاشورا (دهم) تعطیل شد. محرم).

وی افزود که 8 می، روز ورود نیروهای مجاهدین به کابل در سال 1371 نیز از تقویم حذف شد، اما تعطیلات 26 بهمن، آغاز رسمی خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان همچنان باقی است. به تقویم جدید ادامه دهید

وی دلیل لغو این ایام به عنوان تعطیلات را تعدد تعطیلات در تقویم افغانستان دانست.

سخنگوی وزارت امور عمومی و پیشگیری طالبان در پیامی به بی‌بی‌سی گفت که خالد حنفی، وزیر امور عمومی بامیان گفته است که شیعیان و سنی‌ها باید در مراسم عزاداری ماه محرم شرکت کنند و مشکلی وجود ندارد. از طرف این وزارتخانه.»

“نگران نباش آهنگر خیابانی”

در همین حال، کمیته سازماندهی عاشورا در کابل گفت که طالبان از آنها خواسته است که «به دلایل امنیتی» در خیابان عزاداری نکنند.

شجاع محسنی یکی از اعضای هیئت عاشورا در کابل با بیان این مطلب، مانع از عزاداری مردم در محل های اصلی تجمع نشدند.

وی همچنین یکی از تفاوت های مراسم عاشورای امسال را با سال های دیگر این است که مردم برای تامین امنیت سلاح شخصی ندارند. زیرا این سلاح ها توسط طالبان در تفتیش خانه به خانه ضبط شده است.

وی گفت: در عوض مردم در برنامه مشترک امنیتی و مراکز امنیتی در بازار و مدیریت مراسم محرم همکاری می کنند.

در سال های اخیر با افزایش خطرات حملات به اصطلاح داعش به برنامه های عزاداری در ماه محرم، علاوه بر نیروهای امنیتی، دولت نیز برای تامین امنیت این مراسم، بین مردم محلی سلاح توزیع کرده است.

پس از حادثه روز چهارشنبه در ولسوالی کارتی سخی کابل، مقامات طالبان از برگزارکنندگان مراسم عاشورا در کابل خواسته اند که امسال گروه های عزادار را به خیابان ها نیاورند.

در همین حال، شورای علمای شیعه افغانستان در بیانیه‌ای گفته است که مقامات طالبان «قول داده‌اند که اقدامات عملی لازم را برای تأمین امنیت جشن پنجم محرم آغاز کنند».

این شورا با اشاره به حادثه روز چهارشنبه هشدار داد که “خطر در کمین است” و از همه طرف های نازی خواست تا تمام اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

روز چهارشنبه در ولسوالی کارت سخی کابل، ساعاتی پیش درگیری شدیدی میان نیروهای طالبان و افرادی که سخنگوی طالبان آن را «شرور و خوارج» (طالبان داعش را خوارج می نامند) درگرفت. یک پلیس هم مجروح شد.

پیش از این خالد زدران، سخنگوی پولیس کابل گفته بود که نیروهای امنیتی تمام تدابیر را برای تامین امنیت جشن محرم اتخاذ کرده اند.

جشن محرم و عاشورا سال گذشته مصادف بود با اولین روزهای ورود طالبان به کابل، تعدادی از مقامات طالبان در مراسم عزاداری شرکت کرده و سخنرانی کردند و طالبان امنیت برنامه ها را تامین کردند.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما