حراج های مدرن و معاصر لندن: بازار کره

این هفته، در حالی که برخی از بهترین تنیس بازان جهان در ویمبلدون بازی کردند و جنگ در اوکراین همچنان ادامه داشت، حراج های کریستیز، ساتبیز و فیلیپس هفته تابستانی سنتی خود را با حراج هنرهای مدرن و معاصر در پایتخت بریتانیا برگزار کردند.

قیمت‌های عمده حراجی، در حال حاضر، صحبت از اینکه لندن جایگاه خود را به نفع پاریس به‌عنوان مرکزی برای حراج‌های هنری سطح بالا از دست داده است، خفه کرده است: 30.1 میلیون پوند به عنوان هزینه یا حدود 36.9 میلیون دلار، دو بار در همان دو برابر پرداخت شد. -یک فروش نقاشی‌های مختلف کلود مونه، و با حدود 52.8 میلیون دلار پرتره فرانسیس بیکن از لوسیان فروید را خریداری کردند. بر اساس آخرین گزارش سالانه بازار جهانی هنر Art Basel و UBS، سال گذشته، در پی برگزیت، سهم فرانسه از فروش حراج های جهانی به 9 درصد افزایش یافت در حالی که بریتانیا به 13 درصد کاهش یافت.

Over Waterman، فروشنده مستقر در لندن که در هنر مدرن و معاصر بریتانیا تخصص دارد، می گوید: «کلکسیونرها برای دیدن و خرید آثار هنری عالی به سراسر جهان سفر می کنند. “مهم نیست کجا هستند. ایده مخاطب واقعاً مرتبط نیست.”

به علاوه، در دوران همه‌گیر حراج‌های زنده مجازی و مختلط، دیگر نیازی نیست برای دیدن و خرید آثار هنری به جای دیگری سفر کند.

به عنوان مثال، روز پنجشنبه در فیلیپس، در آخرین حراج بزرگ تابستان در دنیای هنر معاصر، تنها یکی از 31 کالای فروخته شده که در مجموع 21.3 میلیون دلار جمع آوری کرد، به خریدار حاضر در اتاق رسید. همه خریداران موفق دیگر چه از طریق تلفن یا آنلاین پیشنهاد می دهند. ستاره شب، «Moi aussi je déborde»، بوم 2017 با الهام از روکوکو، با رنگ صورتی مایل به قرمز، توسط شرکت جوان بازار بریتانیایی فلورا یوخنوویچ به قیمت 2.1 میلیون دلار به یک حراجی آنلاین در کانادا فروخته شد که تقریباً هفت برابر امتیاز پایین است.

کیم هرستون، مشاور هنری نیویورک، در مصاحبه ای در فیلیپس، با اشاره به کار گروه منتخبی از نقاشان زن 20 تا 30 ساله که در حال حاضر در حراجی های هنر معاصر تقاضای زیادی دارد، گفت: «همه دارند سرشان را درباره این هنرمندان می خارند. . .

هیرستون خاطرنشان کرد که بیش از 60 سال طول کشید تا آثار نقاش محبوب حوزه رنگ، هلن فرانکنتالر، سد میلیون دلاری را در حراج بشکند. هرستون گفت: اکنون یک نانوثانیه طول می کشد.

ظاهراً در هر کجای دنیا حراجی مجلل هنر معاصر برگزار می‌شود، باید با همان چیزهای ضروری شروع شود. پس از یک رشته قیمت های بی سابقه در نیویورک در ماه مه، به نظر می رسد بخشی از گرما از بازار حراج نقاشی های هنرمندان نوظهور، حداقل در اینجا در لندن، خارج شده است. آنا وایانت (که با تاجر بزرگ لری گاگوسیان قرار دارد)، چارا هیوز و کریستینا کوارلز در نیویورک به بالاترین سطح هفت رقمی رسیدند، اما در اینجا قیمت ها حساب شده تر هستند.

ساتبیز روز چهارشنبه مجموعه‌ای از نقاشی‌های ویانت را فروخت و جایزه 567995 دلاری را برای بوم سال 2020 خود به نام «بوفه» اهدا کرد. در همین حراج، تابلوی چندلایه کوارلز در سال 2017 با عنوان «ما در سوگ جوس تا هم بیدار شدیم» 644 هزار و 751 دلار فروخته شد. روز قبل، کریستیز با ارزش ترین چیزها را ارائه کرد مناظر طراحی شده توسط “At Full Tilt” هیوز، مستقر در بروکلین، تا سال 2017، 896692 دلار. این قیمت ها به اندازه کافی بزرگ بودند، اما مناقصه ها به اندازه ماه مه دیوانه وار اعلام نشدند.

هرستون با اشاره به کیفیت کلی آثار نمایش داده شده در این حراجی های ژوئن گفت: “لندن همیشه کمی رطوبت کمتر، کمی کیفیت کمتر است.”

کریستیز و ساتبیز فرمت های سنتی و مجزای فروش امپرسیونیست، مدرن و معاصر را کنار گذاشتند و در عوض ترکیبی طولانی از مواد قرن بیستم و بیست و یکم را معرفی کردند. کریستی بعد از ظهر سه شنبه شروع کرد با یک حراج 11.9 میلیون دلاری برای 20 اثر مارک شاگال از املاک هنرمند، به دنبال آن فروش مختلط از 86 قطعه، که ابتدا حراج های زنده را در لندن، سپس پاریس، گرد هم آورد و بیش از سه ساعت طول کشید. اولین جلسه از 61 قرارداد، 222 میلیون دلار جمع‌آوری کرد و به دنبال آن 16.2 میلیون دلار دیگر از 25 قطعه در پاریس جمع‌آوری شد، که نشان می‌دهد چگونه لندن مرکز اروپا برای فروش آثار هنری بین‌المللی است.

فروش کریستی منجر به دو تابلوی باکیفیت موزه ای برای سری مونه شد. تابلوهای “پل واترلو، افکت د برون” و “Nymphéas, temps gris” 1904 مربوط به سال 1907، هر دو، همانطور که تخمین زده می‌شد، هر کدام به قیمت 36.9 میلیون دلار به یک حراج تلفنی فروخته شدند.

این سطح از هنرهای زیبا به ندرت باعث ایجاد غافلگیری در نمایشگاه می شود، اما فروش کریستی همچنین شامل «تالار استخر خیابان اصلی»، حدوداً در سال 1976، اثر ارنی بارنز بود که «کلبه قندی» او در ماه مه، زمانی که به فروش رفت، حسی مشابه در نیویورک ایجاد کرد. رکورد 15.3 میلیون دلار این یافته زمانی که تصویر متمایز بارنز از یک سالن استخر داخل اتاق را به قیمت 1.8 میلیون دلار به بانک خصوصی Citi در نیویورک فروخته شد، در لندن تأثیر مثبتی داشت که تقریباً 18 برابر کمتر از تخمین زده شده بود.

عصر روز بعد، ساتبیز منتخبی از 49 قطعه از آثار مدرن و معاصر را با حمایت 33 اثر هنری بریتانیایی که برای جشن سالگرد پلاتینی ملکه الیزابت دوم به نمایش گذاشته شده بود، فروخت. آثار بریتانیایی شامل کتاب کمتر شناخته شده فرانسیس بیکن در سال 1964 با عنوان «مطالعه پرتره لوسیان فروید» بود که تقریباً 50 میلیون دلار فروخته شد. بیکن نقاش ناهمواری بود، و اگرچه این تابلوی بزرگ با قاب طلا بیش از 50 سال در انظار عمومی دیده نشده بود، ترکیب غیرقابل توجه آن تنها یک پیشنهاد تلفنی بالاتر از ضمانت را جلب کرد و به قیمت 52.8 میلیون دلار تخریب شد. این نمایش توسط مارک بالتیمور، معاون اروپایی ساتبیز، که اغلب نماینده مشتریان روسی است، بر عهده گرفت.

به همین ترتیب، رقابت برای سلف پرتره کمیاب سال 1986 اندی وارهول، “گیاه گیس ترس”، که به پیشنهاد یک ضامن فروخته شد، کم بود، همانطور که به طور فزاینده ای در مورد قطعات با ارزش بالا رخ می داد. این مبلغ 15.5 میلیون دلار در قرارداد فروش Sotheby گرفت که 181.8 میلیون دلار از عصر جمع آوری کرد.

در سال‌های اخیر، به لطف ضامن‌های شخص ثالث که حداقل قیمت‌ها را تضمین می‌کنند، قطعات فروخته‌نشده عملاً از حراج‌ها ناپدید شده‌اند. اما اینجا در ساتبیز، منظره عظیم یورکشایر دیوید هاکنی، “Woldgate Woods II، 16-17 مه 2006” نتوانست به قیمت بسیار پایین 12 میلیون دلار بفروشد. یک بنکسی 5 میلیون دلاری نیز فروخته نشده باقی ماند.

کریستن بورون، مدیرعامل Pi-eX، یک شرکت مستقر در لندن که حراج‌های هنری را تجزیه و تحلیل می‌کند، می‌گوید: «احساس می‌کنم نوبتی در راه است. بور گفت که عدم تمایل ضامن ها به تامین مالی قراردادهای با ارزش بالا یک “علامت هشدار دهنده” است و افزود که “واقعیت شروع به ضربه زدن به آنها کرده است. تقاضا کمی کمتر است.”

2.8 میلیارد دلاری که ساتبیز، کریستیز و فیلیپس در ماه مه تحویل دادند، همیشه یک تجارت دشوار برای پیگیری بوده است، اما 453 میلیون دلاری که در اینجا ساخته شده است، قدرت نسبی موقعیت لندن را به عنوان یک مرکز حراج بین المللی در سطح بین المللی نشان می دهد. احساس؛ عقیده؛ گمان. بر اساس گزارش Pi-eX، در سال 2015، در روزهای فروش جداگانه «Imps & Mods» و «Modes»، حراج‌های عصرانه ساتبیز و کریستیز در لندن 747 میلیون دلار جمع‌آوری کردند.

بورون گفت: لندن از شرایط پسا کووید، برگزیت و اقتصاد بین المللی رنج می برد.

آیا این فقط یک مشکل لندن است؟ یا مشکل گسترده تری در بازار هنر بین المللی وجود دارد؟ ما باید در حراجی های خیمه شب بازی در نیویورک در پاییز امسال بفهمیم.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما