حسن یزدانی چه شد؟

بلگراد این روزها در شرایطی پیگیر رقابت های کشتی آزاد برای قهرمانی جهان است که پس از شکست بد حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور آمریکایی و همچنین ادامه شکست های نمایندگان ایران، کام کشتی گیران ایرانی تلخ شده است. مقابل جردن باروز وجه مشترک این تلخی یک چیز است: ضعف مربیان. درست است که مربیان تیم های فرنجی و آزاد دستاوردهای نسبتا قابل قبولی دارند اما کارنامه ضعیف فرنجی در این دوره و نتیجه نهایی حسن یزدانی نشان از جدیت نداشتن در کار مربیان کشتی ایران دارد.

درباره محمد بنا و تیم ملی کشتی فرنگی فرنجی، چیز بیشتری برای گفتن وجود ندارد. در حال حاضر خیلی ها می گویند او برای همیشه از تیم ملی کشتی ایران خداحافظی می کند، اما سوال اینجاست که چه کسی در این کشتی می ماند که هم وزن بنا باشد و فدراسیون را مجبور به کشتن ناز محمد بنا در یک سال یا سال دیگر نکند. دو تا برگردن؟ در مورد شرایط تیم آزاد اما کاملا متفاوت است. مربیان تیم ملی از یک سو و رئیس فدراسیون کشتی از سوی دیگر باید به این سوال پاسخ دهند که کشتی گیران آمریکایی را در یک سال گذشته چه بدون مشکل و چه بعضاً تحلیل کردند؟ اختلاف امتیاز زیاد، شکست نمایندگان ایران، از قضا اسطوره نوظهور کشتی ایران از جلو گرفته شده، بوسه بر مدال طلا و بستن کمربند قهرمانی؟

باز هم به باروز باختیم

ظاهرا نه مربیان فعلی، اما هیچ مربی ایرانی نمی تواند راهی برای شکست جردن باروز پیدا کند. و در آخرین حادثه محمد نخودی نماینده وزن 79 کیلوگرم ایران و دارنده مدال نقره جهان در سال 2021 در فینال با جردن باروز صاحب پنج مدال طلای جهان و یک طلای المپیک از آمریکا مبارزه کرد و در پایان. او با نتیجه 4 بر 2 شکست خورد. خورد و روی نقره نشست. نخودی که در نیمه اول با یک برنامه تاکتیکی مناسب با نتیجه یک بر صفر پیروز شده بود، در نیمه دوم به برنامه تاکتیکی قبلی خود ادامه نداد و جردن باروز کهنه کار با یک مهار، یک حذف و یک امتیاز با اخطار چهار امتیاز کسب کرد. در پایان با نتیجه ۴ بر ۲ پیروز شد و ششمین دارنده مدال طلای جهان شد.

نخودی پارسال مغلوب باروز شد و امسال باز هم شکست خورد. باروز برای پانزدهمین بار کشتی گیران ایرانی را شکست داد. سوال اینجاست که این کشتی گیر آمریکایی توسط مربیان ایرانی که راهی برای شکست او نمی یابند چگونه آنالیز شد؟ در این صورت نمی توان مربیان فعلی را بیش از حد مقصر دانست. چون باروز با مربیان مختلف ایرانی ها را شکست داد. به این ترتیب به نظر می رسد دانش مربیان ایرانی برای شکست دادن این رقیب آمریکایی کافی نیست و تا زمانی که می خواهد با این وزن ادامه دهد، ایران باید طلایی شود. متأسفانه باروز می گوید فعلا قصد خداحافظی ندارد: “قبل از هر دعوا به خودم یادآوری می کنم که این راهی است که انتخاب کردم. این رنج انتخاب من است، سخت و وحشتناک است، اما خدا به من توانایی و توانایی را داده است. ابزارهایی برای گذر از آن. من 34 سال سن دارم و پدری هستم. “چهار فرزند دارم. من نزدیک به یک دهه است که ازدواج کرده ام، اما هنوز در اوج هستم.”

چه اتفاقی برای زدانی افتاد؟

تلخ ترین اتفاق برای کشتی ایران بعد از ناکامی نخود فرنگی افتاد. حسن یزدانی اسطوره نوظهور کشتی ایران با نتیجه سنگین 7 بر 1 مغلوب دیوید تیلور رقیب آمریکایی خود شد و در فینال جام جهانی با وزن 86 کیلوگرم شکست خورد که پیش از این 4 بار به این آمریکایی کاهش یافته بود. مرد. یزدانی و تیلور قبل از بازی جدید چهار بار مقابل هم قرار گرفتند که تیلور در جام جهانی کرمانشاه، مسابقات جهانی بوداپست 2018 و فینال المپیک 2021 توکیو یزدانی را شکست داده بود اما یزدانی در آخرین بازی رودررو یزدانی را نیز شکست داد. همخوانی داشتن. دیداری در فینال مسابقات جهانی 2021. نروژ موفق شد دیوید تیلور را شکست دهد. در بلگراد برخلاف انتظار، این دیوید تیلور بود که سر بالاتری نشان داد و حسن یزدانی را در مسابقه ای تقریبا یک طرفه به جبهه برد.

در اینجا دوباره همان سوال تکراری مطرح می شود. از پارسال تا حالا که حسن یزدانی با شکست سنگین در بلگراد دیدار مقابل تیلور در نروژ را تغییر داد چه اتفاقی افتاد؟ اصولاً امسال تیم کشتی فنی چه تحلیلی از تیلور داشت که حسن با این اختلاف وحشتناک شکست خورد؟ سبک کشتی به گونه ای بود که باید این سوال را مطرح کرد که آیا در این مدت تحلیلی بر روی کشتی های دیوید تیلور انجام شده است؟ جواب چه مثبت باشد چه منفی فاجعه است! یزدانی اگرچه در فینال آماده بود اما برنامه ای برای شکست حریف نداشت. این طرح همان چیزی است که کادر فنی باید برنامه ریزی کند که اساساً یا وجود خارجی نداشت یا کاملاً اشتباه بود.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که برخلاف حسن، کادر فنی، دیوید تیلور و کادر فنی تیم آمریکا تمام جزئیات کشتی حسن یزدانی را حذف کردند و اجازه حرکتی به او ندادند.

تیلور که پس از شکست مقابل حسن آنقدر ناراحت بود که به فکر بازنشستگی افتاد، حالا آنقدر هیجان زده است که می خواهد یک بار دیگر حریف معروف ایرانی خود را شکست دهد. اولین بار بود که با این همه مصمم با یزدانی روبرو شدم و او را دنبال کردم. یزدانی آن آتش و انگیزه را در من ایجاد کرد تا ادامه دهم. او مانعی برای طلای المپیک پاریس من است. رقابت ما حساس ترین رقابت کشتی جهان است. به یک دلیل، و آن این است که ما هر دوی ما هر چیزی را که می توانیم ارائه می دهیم.» به همین دلیل است که ما اینجا هستیم. شما باید نمایشی داشته باشید. من به یک دلیل یک شعبده باز هستم، زیرا امروز توانستم رتبه اول را کسب کنم و احساس خوبی داشته باشم. از هر دوی ما به عنوان کشتی گیران بزرگی در آینده یاد می شود، او باعث شد که به جلو بروم و از این بابت از یزدانی تشکر می کنم. تیلور در پایان سخنان خود به حسن نیز پیام داد: “ببین، تو بهتر می شوی. من بهتر می شوم و سال آینده دوباره همدیگر را ملاقات خواهیم کرد و امیدوارم دوباره با هواداران مبارزه کنیم. چیزهای زیادی برای نمایش دادن به طرفداران و نوشتن رکوردها.

سال آینده رقابتی جدید و هیجان انگیز در راه است، اما سوال اینجاست که کی مربی یزدانی مقابل تیلور سال آینده خواهد بود؟

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما