حفاظت بی صدا تایید شده است؟

به نظر می رسد نگرانی از تصویب بی سر و صدا طرح حفاظت بی دلیل نیست و تصویب بی سر و صدا بخش مهمی از این طرح در جلسه دیروز شورای عالی فضای مجازی گواه اجرای تدریجی آن است. اکنون پس از گذشت حدود 6 ماه از ارجاع طرح حفاظتی به این شورا، شورای عالی فضای مجازی تشکیل و اختیارات سازمان عالی تنظیم مقررات و اختیارات آن را تصویب کرد تا این نهاد نقش «رگولاتوری تنظیم کننده» را داشته باشد. ”؛ این دقیقا همان چیزی است که طراحان طرح حفاظتی به دنبال آن بودند. با وجود اعتراضات گسترده کاربران، کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس، همچنان رویکردی محدودکننده و تهدیدمحور نسبت به این تصمیم وجود دارد.

به گزارش دنیای اقتصاد، اگرچه زمزمه های طرح حمایتی در فضای رسمی و نهادهای قانونگذاری در ماه های اخیر به ظاهر مسکوت مانده است، اما نگرانی از تصویب خاموش آن زیر پوست جامعه باقی مانده است. افت شدید کیفیت اینترنت، اختلالات و قطعی های مکرر، فعال شدن قفل کودک گوگل و البته تمرکز همزمان بر اجرای شبکه ملی اطلاعات و راه اندازی اینترنت کودکان، صدای اعتراض مردم و نمایندگان آنها را در پی داشت. البته تردیدها در مورد اجرای بی سر و صدا این طرح تقویت شد.

از جمله این نگرانی ها، خبر تصویب بخشی از طرح حفاظتی در جلسه روز گذشته شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس جمهور منتشر شد که واکنش کارشناسان و مردم را در شبکه های اجتماعی برانگیخت. و یکی از کارشناسان با تایید تصویب بخشی از طرح حفاظتی در این جلسه گفت: این طرح در بخشی از طرح معروف به طرح حفاظتی است که شامل اعضا و اختیارات سازمان عالی تنظیم مقررات و ارجاع به شورای عالی نظارت شده است. شورای مرجع. تصویب فضای مجازی برای این شورا تصویب و برای اجرا ابلاغ شده است. محمد کیشوری، کارشناس فناوری اطلاعات در این خصوص گفت: به این ترتیب قرار است SCA به عنوان «تنظیم کننده رگولاتوری» برای فضای مجازی با اعضا و وظایف کاملاً متفاوت نسبت به گذشته ایفای نقش کند.

فرآیند بررسی و تایید پیچیده

در اواخر فروردین ماه سال جاری که هنوز تکلیف طرح حفاظت مشخص نشده بود، مشاور وزیر ارتباطات اعلام کرد که با سخنرانی رئیس مجلس این طرح برای بررسی به شورای عالی فضای مجازی ارجاع شده است. مجلس نمایندگان. شورای اسلامی. اما این موضوع باعث افزایش ابهام در روند تصویب این طرح شد. بررسی طرح حفاظت سایبری اما با تصویب مجمع عمومی از اوایل مرداد ماه سال گذشته در کمیته مشترک آغاز شد. در آن زمان مجلس طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی و تنظیم پیام رسان های اجتماعی را بر اساس اصل 85 قانون اساسی (تحقیق در کمیسیون به جای دادگاه) تصویب کرد. با مجوز مجلس نمایندگان، جلسات کمیته مشترک برگزار شد و پس از چندین وقفه، کلیات آن در سومین جلسه اسفند ماه سال گذشته به تصویب رسید. اتفاقی که به سرعت واکنش های منفی گسترده ای را در سطح جامعه برانگیخت و انتقادات از روند تصویب این طرح حتی به گوش جمع زیادی از نمایندگان مجلس نیز رسید تا جایی که برخی خواستار بازگرداندن این طرح از صنف خصوصی شدند. کمیسیون در صحن مجلس

این انتقادات و اعتراضات گسترده باعث شد رای گیری و تصویب این طرح زیر ذره بین معاونت حقوقی مجلس قرار گیرد. این نماینده در همان روز (12 اسفند) و طی نامه ای به رئیس کمیته ویژه حمایت از حقوق کاربران، روند رای گیری کمیته ویژه و تصویب کلیات طرح حمایت را غیرقانونی اعلام کرد. به این ترتیب کمیته ریاست مجلس نمایندگان به این موضوع ورود کرد و سخنگوی آن از بررسی ایرادات در جلسه کمیته ریاست جمهوری و اعلام نتیجه خبر داد. با تمام این اوصاف طرح حفاظت در سال 1400 مشخص نشد و نمایندگان در جلسه غیرعلنی روز 22 وروردن با ادامه کار کمیسیون تلفیق در این زمینه مخالفت کردند. در نهایت یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس نمایندگان درباره این جلسه و نتیجه آن به «ایسنا» گفت که یا می توان کار را تمام شده تلقی کرد و خود رای را رای گیری در جلسه عمومی تلقی کرد یا بر اساس مقالات 165 و 167 آیین نامه، بازنگری در طرح موسوم به حمایت باید به عرصه عمومی بازگردد.

اما در حالی که انتظار می رفت کمیته ریاست مجلس درباره تدوین طرح امنیتی تصمیم گیری کند، چند روز بعد اعلام شد که رئیس مجلس موظف به بررسی این طرح امنیتی شده و آن را به شورای عالی فضای مجازی ارجاع داده است. . . همزمان مجتبی توانگر، نماینده تهران و رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس، در این باره به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: این پیام مربوط به اسفند ماه است و ربطی به این موضوع ندارد. انتقال طرح حفاظتی به فضای مجازی شورا، اما باید چارچوبی تعریف کند قانون حاکمیت در فضای مجازی کار کرد تا مجلس قانون درستی را براساس رویه استانداری تدوین و تصویب کند. دلیل این پیام فوری این بود. خبر از نظر شورای عالی در مورد طرح حفاظتی که در نامه درخواست شده در صورت اتخاذ تصمیم به اطلاع شورای عالی برسد، اما ظاهرا چاره ای نبوده است. رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس همچنین تاکید کرد: مجلس باید قانون‌گذاری کند، اما این قانون باید در راستای سیاست‌های مرجع اصلی یعنی شورای عالی فضای مجازی باشد.

جهت بهره مندی از کمیته تخصصی

با این سخنان کمیته مشترک امنیت از نحوه بررسی و تصویب این طرح خارج شد و کار بررسی طرح امنیتی در شورای عالی فضای مجازی دنبال شد. تا جایی که چند هفته پیش مجتبی توینگر در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران تاکید کرد: هر قانونی در حوزه فضای مجازی باید از شورای عالی فضای مجازی عبور کند. وی با اشاره به اینکه کار کمیته مشترک بر اساس آیین نامه داخلی شورای اسلامی به اتمام رسید، بر تشکیل کمیته تخصصی در این زمینه تاکید کرد و گفت: اما با رای نمایندگان مشخص شد و در در جلسه غیرعلنی، کمیسیون فعلی نتیجه نظر کل مجلس نیست؛ همه نمایندگان و بنا به نظر دستگاه‌های ذیربط از نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی مجلس هستند. در این صورت در فرآیند تدوین هر قانون مرتبط با مدیریت فضای مجازی، صدای همه اقشار به ویژه فعالان اقتصادی در حوزه فضای مجازی شنیده می شود و دغدغه های آنان نیز مورد توجه قرار می گیرد. دعوت به موافقت با ارائه چنین طرحی، روند قانونگذاری از بالا به پایین و پشت درهای بسته طی شده است، قانونگذاری به ویژه در حوزه فضای مجازی که امروز با اقتصاد آن در هم آمیخته است، ابتدا باید از شورای عالی عبور کند. سایبر فضایی به عنوان یک نهاد تخصصی، سپس با ذینفعان بخش خصوصی رایزنی می کند.

تاوانگر با اشاره به نگرانی خود از تاثیر چنین طرحی بر کسب و کارهای مجازی گفت: از روز اول نگران بودم و هستم که هرگونه برنامه ریزی برای مدیریت فضای مجازی به کسب و کارهای مجازی آسیبی وارد نکند و اتفاقاً این نوع از کسب‌وکارها البته باید قانون‌گذاری در حوزه فضا انجام شود، ایشان با تاکید بر اختیارات شورای عالی فضای مجازی بر اساس مصوبه رهبری در سیاست‌گذاری در فضای مجازی، گفتند: طراحان طرح حفاظت به تصمیم رهبری احترام نگذارند. در فضای مجازی بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، مقام معظم رهبری سیاستگذاری در فضای مجازی را به شورای عالی فضای مجازی تفویض کردند. در مصوبه تأسیس این شورا آمده است: «وظیفه اصلی این سازمان سیاست گذاری، مدیریت کلی، برنامه ریزی و تصمیم گیری لازم و به موقع و نظارت و کنترل مؤثر و به روز در این زمینه است». هر گونه قانونگذاری در فضای مجازی باید در شورا صورت گیرد بالاترین سطح فضای مجازی که مورد غفلت نویسندگان طرح حفاظت قرار گرفت و باعث شد متن مشکل دار ارائه و اعتراض شرکت های عمومی و مجازی به آن اعتراض شود.

با همه این اوصاف به نظر می رسد نگرانی ها از تصویب بی سر و صدا طرح حفاظتی بیجا نیست و تصویب بی سر و صدا بخش مهمی از این طرح گواه اجرای تدریجی آن است. اکنون پس از گذشت حدود شش ماه از ارجاع طرح حفاظتی به این شورا، شورای عالی فضای مجازی تشکیل و اختیارات مرجع عالی نظارت را تصویب و ابلاغ کرده است تا این نهاد نقش «تنظیم کننده رگولاتوری» را داشته باشد. این دقیقاً همان چیزی است که طراحان طرح امنیتی به دنبال آن بوده‌اند، اکنون این کمیته وظیفه تعیین خط‌مشی، نظارت، هدایت، هماهنگی و تصویب مقررات و مقررات داخلی در تمامی ابعاد فضای مجازی و تنظیم مقررات بخش‌ها را برعهده دارد، هرچند کارشناسان تمرکز دارند. در مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی، در نظر گرفتن نظرات و ملاحظات فعالان این حوزه در بخش خصوصی، همکاری، تعامل و حضور این فعالان تاثیری در تعیین وظایف و دستورالعمل‌های این نهاد ندارد. بخش خصوصی صرفا مشورتی تلقی می شود و ماهیت نهاد بالاتر دولتی خواهد بود. بر اساس این تصمیم رئیس کمیسیون عالی می تواند در صورت لزوم از کارشناسان یا نمایندگان بخش خصوصی در جلسات کمیسیون دعوت کند، اما حق رای نخواهند داشت.

از جمله وظایف این کمیته می توان به ساختار کلی سازمان فضای مجازی با توجه به جایگاه و مسئولیت هر یک از رگولاتورهای بخش، شناسایی یا ایجاد رگولاتورهای بخش برای خدمات جدید، اصلاح وظیفه و شرح وظایف اشاره کرد. وظایف رگولاتورهای بخش سیاست های صدور مجوز برای هر گونه فعالیت و کسب و کار در فضای مجازی اعم از محتوا اعم از داده، متن، صوت، تصویر، خدمات و زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعیین الزامات و اولویت های قانونی کشور در حوزه فضای مجازی برای قوه مجریه و قضاییه. به منظور تدوین و تصویب لوایح لازم در شورای اسلامی، بحث و بررسی حاکمیت فضای مجازی و حکمرانی تحت آن مانند سیستم رسانه ای، نظام هویت، کلان داده ملی، حوزه بین المللی، سرمایه گذاری خارجی، ارزهای دیجیتال، فناوری های نوظهور مانند بلاک چین و هوش مصنوعی: سیستم رقابتی و ضد انحصاری بسترهای فضای مجازی، تهیه خط مشی ها و راهبردها، مدل نمایندگی و رویکرد تعامل با سازمان ها مجامع بین المللی مرتبط با تنظیم فضای مجازی از دیگر وظایف این کمیته است.

در این میان تبصره ای در این تصمیم نگرانی ها در مورد اجرای طرح حفاظتی را تقویت می کند. در این تبصره آمده است: مرکز ملی سایبری کشور باید قبل از هر اقدامی از موارد مسدودسازی مربوط به ارائه دهندگان خدمات فضای مجازی با بیش از 3 میلیون کاربر مطلع شود. به این ترتیب، انتظار می‌رود بر اساس این تصمیم، فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار و تصویب الزامات مدیریت ترافیک داخلی و خارجی فضای مجازی – ترجمه کاهش پهنای باند بسترهای مختلف اجتماعی – از مرجع بالاتر و به شورای عالی فضای مجازی تحویل داده شد. با این اوصاف، واضح است که با وجود اعتراضات گسترده کاربران، کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس، همچنان رویکردی محدودکننده و تهدیدمحور نسبت به این تصمیم وجود دارد. تصمیمی که بخش بزرگ و مهمی از طرح به اصطلاح حفاظتی را در بر می گیرد و باید دوباره به مجلس برود تا دستورالعمل ها را تنظیم کند و به قانون تبدیل شود.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما