حمید صفات دوباره محاکمه می شود

پرونده حمید صفات خواننده تبرئه شده از قتل ناپدری اش بار دیگر به دادگاه کیفری ارجاع می شود تا با علنی جنایت روبرو شود.

به گزارش همشهری، این اتفاق زمانی رخ داد که خواننده رپ معروف از اتهام قتل عمد از سوی دیوان عالی کشور تبرئه شد، اما با ارجاع پرونده به دادسرای جنایی تهران مشخص شد که ایرادی در پرونده وجود دارد. برای رفع آن باید حمید صفات دوباره محاکمه شود.

بر اساس این گزارش، ماجرای حامد صفات که پیچ و خم های زیادی را پشت سر گذاشته است از مرداد ماه سال ۱۳۹۵ آغاز شد و در آن روز حمید پس از اطلاع از دعوای مادرش با شوهرش و سیلی زدن به او به خانه آنها رفت. او قصد داشت میان مادر و ناپدری اش وساطت کند اما درگیری بین آنها رخ داد و در نهایت مرد 66 ساله که بیماری های زمینه ای نیز داشت به بیمارستان منتقل شد و چند روز بعد جان باخت. فرزندان متوفی حمید را مقصر مرگ پدرشان دانستند و به این ترتیب از او به اتهام قتل عمد شکایت کردند.

این خواننده جوان دستگیر و زندانی شد اما در تمامی مراحل تحقیقات مدعی شد که در مرگ متوفی نقشی نداشته است. وی برای اولین بار در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد و در دفاعیات خود گفت: اتهام قتل را قبول ندارم. حاجی آقا (متوفی) و مادرم 10 سال است که ازدواج کرده اند. در این سال ها من و حاجی آقا خیلی به هم علاقه مند شدیم. او برای من مثل یک پدر بود. با این رابطه خوب، دلیلی وجود نداشت که بخواهم او را بکشم. از طرفی قبل از تصادف اطلاعات دقیقی از بیماری ایشان نداشتم.

اگرچه او اصرار داشت که در مرگ ناپدری خود نقشی نداشته است، اما قضات دادگاه پس از جلسه دادگاه او را به قصاص محکوم کردند، اما این پایان کار نبود. با اعتراض متهم و وکیلش این رای در دیوان عالی کشور نقض و مجددا محاکمه شد.

دور دوم دادگاه که در شعبه هشتم دادگاه و به ریاست قاضی رحمانی برگزار شد، متفاوت بود. در این جلسه حمید بار دیگر به دفاع از خود پرداخت و گفت که از بیماری زمینه ای متوفی و ​​داروهای مصرفی وی اطلاعی نداشته و وی را کتک نزده تا منجر به مرگ وی شود. با این حال وی قبل از حادثه از رابطه خوب خود با متوفی گفت و از خانواده وی طلب بخشش کرد.

در این پرونده قضات دادگاه وارد عمل شدند و بر اساس محتوای پرونده حامد را از اتهام قتل عمد تبرئه کردند و به قتل عمد بودن نوع جرم اعتراف کردند. به این ترتیب او محکوم به دیه شد. پس از صدور این حکم، اولیای دم به رای دادگاه اعتراض کردند و پرونده به مرجع بالاتر یعنی دیوان عالی کشور ارجاع شد.

قضات شعبه 51 دیوان عالی کشور تحقیقات خود را در خصوص این پرونده آغاز کردند تا در نهایت با رای دادگاه کیفری یعنی تبرئه متهم قتل عمد موافقت کردند. به این ترتیب حمید خواننده مشهور رپ که دچار مشکل شده بود از مجازات فرار کرد و به قتل عمد به پرداخت دیه محکوم شد.

مشکل جدید

پرونده حمید صفات به خان دیگری رسید و او برای اجرای حکم به دادسرای جنایی تهران ارجاع شد، اما پس از بررسی‌ها مشخص شد که در پرونده نقصی وجود دارد. هیچ مجازاتی برای قتل عمد وجود نداشت.

یعنی طبق قانون خواننده معروف رپ از نظر جنبه عمومی جرم باید محاکمه و مجازات می شد. اما این جریمه در پرونده لحاظ نشد و این آخرین نقص پرونده جنجالی رپر معروف بود که باید بازگشایی می شد و ایرادات آن برطرف می شد. به همین دلیل به زودی پرونده به دادگاه کیفری ارجاع می شود و حمید صفات مجدداً از نظر جنبه عمومی جرم برای محاکمه احضار می شود.

اما آیا پس از انقضای رأی دیوان عالی کشور می توان به پرونده ای که برای اجرای احکام مطرح می شود اعتراض کرد تا پرونده مجدداً در دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد؟ پاسخ این سوال را مجتبی حسین پور بازپرس سابق دادسرای جنایی و وکیل تهران داد و می گوید: طبق قانون قاضی اجرای احکام زیر نظر مدعی العموم که بر عهده اوست. بر اجرای حکم و همچنین نظارت بر رسیدگی و در صورت تشخیص اشکال و اشکال در تشریفات یا حکم صادره در حدود وظایف خود می تواند در مورد موضوع اظهار نظر کند.

حسین پور ادامه می دهد: از جمله این موارد می توان به صدور حکم مبنی بر مجازات غیرقانونی اشاره کرد که مدعی العموم حق اعتراض و یا اعلام آن را به مراجع ذیربط دارد.

حسین پور می گوید: قانونگذار در موارد قتل عمد ناشی از سهل انگاری یا بی احتیاطی و در نهایت تقصیر مجرم ماده 616 قانون مجازات اسلامی را با توجه به اینکه در اثر قصور یک نفر یا یک نفر جان و جان و مال جان و مال او را مساوی می کند. فرد دیگری مورد حمله قرار گرفت، علاوه بر جنبه خصوصی جرم که پرداخت دیه است، مجازات جنبه عمومی جرم نیز در نظر گرفته شده است. زیرا افراد باید مراقب اعمال و رفتار خود باشند و در برخورد با سایر افراد جامعه بیشتر مراقب باشند. در این خصوص حکم حبس از 1 تا 3 سال در نظر گرفته شد و در صورت حذف این مجازات، دادستان طبق قانون مجدداً می‌توانست تعیین مجازات عمومی را از دادگاه بخواهد.

این وکیل دادگستری می گوید: در مورد حمید صفات با توجه به اینکه نظری در مورد حکم حبس وی اعلام نشده است، پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری اعاده می شود تا مجدداً در برابر قضات محاکمه و رای صادر شود. . در مورد حکم زندانش پس از صدور حکم، مدت گذراندن وی در زندان نیز جزئی از محکومیت وی محسوب می شود. یعنی مدت مجازات نیز باید اعمال شود و در صورت عدم اعتراض به حکم جدید، پرونده به اجرای احکام دادگاه کیفری ارجاع می شود، اما در صورت اعتراض، پرونده ارسال می شود. به دیوان عالی کشور

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما