حکومت نظامی میانمار سفیر سابق بریتانیا را به اتهام مهاجرت بازداشت کرد

صادر شده در:

روز پنجشنبه، شورای نظامی میانمار اعلام کرد که مقامات میانمار سفیر سابق بریتانیا در این کشور و همسرش، هنرمند برجسته و زندانی سیاسی سابق، را به اتهام نقض قوانین مهاجرت دستگیر کرده اند.

در بیانیه حکومت نظامی آمده است که ویکی بومن که از سال 2002 تا 2006 به عنوان سفیر بریتانیا در میانمار فعالیت می کرد، به دلیل عدم بیان اینکه در آدرسی متفاوت از آدرسی که در گواهی ثبت نام بیگانگان ذکر شده بود، دستگیر شد.

بومن و همسرش هتن لین به دلیل اقامت در آدرسی متفاوت از آدرس رسمی ثبت نامش، پس از نقل مکان به شهر دیگری، تحت قانون مهاجرت مورد بازجویی قرار گرفتند.

در این بیانیه که بین خبرنگاران توزیع شد، آمده است: “مشخص شد که ویکی بومن قانون مهاجرت شماره 1/13 را نقض کرده است.” مجازات این قانون از شش ماه تا پنج سال حبس است.

هیتین لین می‌دانست که همسرش به کالو نقل مکان کرده و در آنجا مانده است و بدون اطلاع مقامات این آزار را تسهیل می‌کند، بنابراین به موجب ماده 1/13 متهم شد.

سخنگوی سفارت انگلیس در یانگون بدون نام بردن از باومن گفت که آنها “نگران دستگیری یک زن انگلیسی در میانمار هستند”.

آنها گفتند: “ما با مقامات محلی در تماس هستیم و کمک های کنسولی ارائه می دهیم.”

یک منبع آگاه گفت که بومان و هاین لین به زندان Insein در یانگون منتقل شده اند.

این منبع افزود که قرار بود جلسه استماع در 6 سپتامبر برگزار شود، اگرچه معلوم نبود در آن زمان چه خواهد شد.

تخلف از قوانین مهاجرت حداکثر تا پنج سال حبس دارد.

کودتا و مسئله روهینگیا روابط بریتانیا و میانمار را خراب می کند

این بازداشت در حالی صورت می گیرد که بریتانیا اعلام کرده است که تحریم های جدیدی را علیه شرکت های مرتبط با ارتش میانمار اعمال می کند و به پرونده علیه میانمار در دیوان بین المللی دادگستری می پیوندد.

بریتانیا، پس از مالدیو، هلند و کانادا، چهارمین کشوری است که متعهد به حمایت رسمی از پرونده گامبیا علیه میانمار می شود تا مشخص شود که آیا ارتش این کشور نسل کشی علیه مسلمانان روهینگیا در سال های 2016 و 2017 انجام داده است یا خیر.

دولت انگلیس روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که سه شرکت “در تلاش برای محدود کردن دسترسی ارتش به سلاح و درآمد” تحریم شده اند.

روابط میانمار و استعمارگر سابق بریتانیا پس از کودتای نظامی 2021 تیره شد و حکومت نظامی در سال جاری کاهش رتبه اخیر بریتانیا از مأموریت خود در این کشور را “غیرقابل قبول” خواند.

قبل از خدمت به عنوان سفیر، بومن به عنوان منشی دوم در سفارت بریتانیا از سال 1990 تا 1993 خدمت کرد.

بومن که به صحبت کردن مسلط است، در حال حاضر مدیر مرکز تجارت مسئولانه میانمار است که یک ابتکار مشترک با موسسه حقوق بشر و تجارت (IHRB) است.

شعبده بازی شورای نظامی با شریک “دشمن دولت”

هتین لین، شوهر بومن، یک فعال برجسته است که در قیام دانشجویی در سال 1988 علیه حکومت نظامی سابق شرکت کرد و بعداً سال ها را مخفیانه گذراند.

او در سال 1998 دستگیر و به اتهام مخالفت با حکومت شورای نظامی به زندان افتاد.

پس از آزادی در سال 2004، او برای یک سری نقاشی که در زندان با استفاده از کالای قاچاق تکمیل کرد، مورد توجه سفیر وقت بومن قرار گرفت.

او او را متقاعد کرد که به او اجازه دهد آثار هنری حساس از نظر سیاسی را برای زندگی‌اش پشت میله‌های زندان برای امنیت خود ببرد.

او بعداً در طول تعطیلات خود در بریتانیا با ایجاد نامه ای در شن های ساحل از او خواستگاری کرد و این زوج در سال 2006 ازدواج کردند.

در سال 2017، بومن یک سخنرانی در TEDx درباره ماجراجویی‌های آن‌ها انجام داد و نقش خود را به عنوان فرستاده حکومت نظامی برای «وقتی معشوق شما دشمن بالقوه دولت است» انجام داد.

حرکت تحریک آمیز

دستگیری این زوج سرشناس کارشناسان میانماری را شوکه کرده است و آنها می گویند این نشانه ستیزه جوی حکومت غرب است.

ریچارد هورسی از گروه بین المللی بحران به خبرگزاری فرانسه گفت: «این اقدامی تحریک آمیز برای رژیم است.

ویکی و هاین لین بسیار مورد احترام هستند و در طول چند دهه به میانمار کمک زیادی کرده اند.

ده‌ها اتباع خارجی در سرکوب حکومت نظامی پس از تصرف آن دستگیر شدند.

تورو کوبوتا کارگردان فیلم ژاپنی پس از دستگیری ماه گذشته در نزدیکی تظاهرات ضد دولتی در یانگون در زندان اینسین نگهداری می شود.

او پنجمین روزنامه‌نگار خارجی است که در میانمار بازداشت می‌شود، پس از شهروندان آمریکایی ناتان مائونگ و دنی فینستر، رابرت بوکیاگا از لهستان و یوکی کیتازومی از ژاپن – که همگی بعدا آزاد و اخراج شدند.

(فرانس 24 با خبرگزاری فرانسه و رویترز)

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما