خاندوزی: دولت پشت کسب و کار آنلاین

سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت صبح سه شنبه 12 آبان در نشست خبری گفت: دولت سیزدهم سعی کرد از تصمیمات اقتصادی که تا حد زیادی عجولانه همراه با اصلاحات اقتصادی باشد پرهیز کرده و تا حد امکان سیاست اعلامی را دنبال کند. : اقتصاد به طور خاص باید روی بازیابی اعتماد از دست رفته کار کند.

به گزارش تسنیم، وی افزود: امروز ادعا نمی کنم که 100 درصد رویه ها طبق برنامه بدون مشکل انجام می شود، اما دستگاه های اجرایی تلاش می کنند و حوادثی رخ داد و لازم بود تصمیمات محلی گرفته شود.

سخنگوی اقتصادی گفت: امیدواریم در تابستان 1401 نسبت به فصل بهار شاهد افزایش رشد تولید باشیم، نرخ تولید صنایع اصلی اقتصاد نسبت به سال گذشته حدود 6 درصد افزایش یافت. نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین آلات از 3.8 به 5.8 درصد افزایش یافت. تورم تولیدکننده که در شهریور 1400 بیش از 80 درصد بود، 42 درصد بود و البته هنوز هم نامطلوب است و باید تلاش بیشتری کرد.

وی افزود: نرخ بیکاری در تابستان امسال به 8.9 درصد رسید و برخی معتقدند کاهش بیکاری ناشی از نرخ مشارکت است اما بررسی ها نشان می دهد که تعداد فعالان اقتصادی در تابستان امسال 211 هزار نفر افزایش یافت و به 26 میلیون نفر رسید. تعداد شاغلان کشور با 370 هزار نفر افزایش، تعداد بیکاران 15 سال به بالا و فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار به 955 هزار نفر کاهش یافت.

وی ادامه داد: متأسفانه در اواخر شهریور و اوایل مهرماه به دلیل فضای ایجاد شده توسط اغتشاشگران، ما یکسری تجارت مجازی داشتیم و متأسفانه درآمد بسیاری از این افراد تحت تأثیر منفی قرار گرفت و جلسات زیادی در دولت و دولت برگزار شد. شرکت های اینترنتی هستند و وظیفه آنها حمایت از این قشر بزرگ است وزیر ارتباطات نیز امشب جزییات بسته مصوبه دولت را اعلام می کند.

وی گفت: علاوه بر این، نتایج حذف ارز ترجیحی اکنون قابل مشاهده است. افزایش خرید تضمینی منجر به افزایش 3 میلیون تنی تولید گندم در کشور و کاهش 2.7 میلیون تنی این محصول شد. در فصل برداشت قبلی حدود 23 هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی پرداخت شد و در سال جدید به بیش از 83 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که نشان از حمایت دولت از کشاورزی دارد. در ماه های اخیر نرخ خودکفایی تولید غلات کشور افزایش یافته و در مقایسه با نیمه اول امسال نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش واردات کالاهای اساسی را شاهد بوده ایم.

سخنگوی اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: سیاست همسایگی و عضویت در تفاهم نامه های منطقه ای باعث افزایش 40 درصدی صادرات در سال گذشته 13 درصد در 6 ماهه نخست امسال شد. مردم چندین سال تحت فشار شدید تورم بوده اند، مردم از تورم گلایه دارند و تلاش دولت برای مهار عوامل تورم بوده است. رشد پولی در شهریورماه امسال 35.3 درصد کاهش یافت و اینها گواه این است که حرکت جدی دولت برای کنترل تورم حرفی نیست و با جدیت دنبال می شود.

خاندوزی گفت: در شهریور ماه سال گذشته تورم ماهانه 3.9 درصد و در مدت مشابه سال جاری 2.2 درصد بوده است. تورم کل در ماه اکتبر 3 درصد افزایش یافت که بخشی از آن به دلیل افزایش اجاره بها و برخی اقلام بود. وضعیت تورمی از نظر دولت غیرقابل قبول است و رئیس جمهور تاکید کرده است که تا پایان سال اولویت اقتصاد کلان دولت ثبات و کنترل تورم خواهد بود و نهادهای متخلف باید پاسخگو باشند.

وی افزود: تولید برق 6000 مگاوات افزایش یافت و این رقم برای دولت قبل در سال اول دولت سیزدهم سه برابر سال گذشته است. کار برای اجرای پروژه های عظیم انتقال آب و آغاز بهره برداری از 32 پروژه صنعتی با سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری در 11 استان در جریان است. ترانزیت کالا نیز بیش از 20 درصد رشد داشته که یکی از نتایج سیاست همسایگی است.

خوندوزی در پاسخ به سوالی در خصوص واردات خودرو گفت: وزارت حراست به مقدمات اجرایی واردات خودرو مشغول است. گرایش به بازارهای ثابت به نفع مردم است و مردم در این عرصه پیروز خواهند شد. جهت ما انحصار هیچکس و شرکت هایی نیست که بتوانند عملیات واردات انجام دهند و امیدواریم در روزهای آینده امکان ثبت سفارش نیز فراهم شود.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما