خانواده او: نیروهای امنیتی ایران زنی را دستگیر کردند که بدون حجاب در یک رستوران در ملاء عام غذا خورده بود | CNNCNN

خانواده وی روز جمعه گفتند که نیروهای امنیتی ایران یک زن را پس از اینکه عکس او و زن دیگری در حال غذا خوردن بدون روسری در یک رستوران تهران در اینترنت منتشر شد، دستگیر کردند. این عکس روز چهارشنبه منتشر شد و این دو زن را در حال صرف صبحانه در کافه‌ای نشان می‌دهد که مانند اکثر کافه‌های ایران، به طور سنتی توسط مردان حمایت می‌شود.

یکی از زنان حاضر در این عکس، دنیای راد، اندکی پس از انتشار این عکس در فضای مجازی بازداشت شد. سی ان ان با خواهرش صحبت کرد و او گفت که سرویس های امنیتی با دنیا تماس گرفتند و او را احضار کردند تا درباره اقداماتش توضیح دهد.

خواهر وی به سی‌ان‌ان گفت: پس از مراجعه دقیق به محل، دستگیر شد، پس از چند ساعت بی‌خبری، دنیا در تماسی کوتاه به من گفت که به بند 209 زندان اوین منتقل شده است. زندان اوین در تهران یک مرکز بدنام وحشیانه است که رژیم مخالفان سیاسی را در آن نگهداری می‌کند و منحصراً برای زندانیان تحت مدیریت وزارت اطلاعات ایران در نظر گرفته شده است.

سی ان ان با مقامات ایرانی در مورد دستگیری های ادعایی تماس گرفته است.

در روزهای اخیر گزارش شده است که نیروهای امنیتی چند تن از بانفوذین ایرانی از جمله مونا برزوی نویسنده و شاعر، حسین ماهینی بازیکن فوتبال ایرانی و دختر علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور سابق ایران، فیضه رفسنجانی را بازداشت کرده اند.

به گفته سازمان غیردولتی حقوق بشر ایران، شروین حاج پور، خواننده ایرانی نیز این هفته پس از انتشار آهنگی تکان دهنده بر اساس توئیت های به اشتراک گذاشته شده توسط ایرانیان که احساسات خود را درباره علت اعتراض مردم بیان می کرد، دستگیر شد..

آهنگ حاجی پور به نام «برای…» در فضای مجازی دست به دست شده و میلیون ها بازدیدکننده داشته و در بین ایرانیان داخل و خارج از کشور دست به دست می شود.

روی جلد روزنامه همشهری روز پنجشنبه، تیتر «مشاهیر آشوب» با تصویری از علی کریمی فوتبالیست سابق در کنار بازیگران و هنرپیشه‌های مطرح ایرانی که از اعتراضات حمایت می‌کنند، ایستاده است. در این مقاله آمده است که آنها “یکی از دلایل اصلی اعتراضات اخیر مردمی” هستند.

دنیا راد در این عکس منتشر شده در شبکه های اجتماعی در یکی از رستوران های تهران حضور دارد.  چهره مرد سمت راست در پست اصلی در شبکه های اجتماعی مسدود شده است.

ما مشکل ساز نیستیم. احسان کرمی بازیگر سینمای ایران با انتشار پستی اینستاگرامی به اتهامات مسئولان پرداخت. «مردم را گمراه نکنید. ستیزه جویان را که هیزم این آتش را تهیه کردند تکه تکه ردیابی کنید.”

سرکوب دولت پس از نزدیک به دو هفته تظاهرات ادامه یافت و ده ها نفر در درگیری بین نیروهای امنیتی کشته شدند. حقوق بشر ایران تخمین می زند که حداقل 83 نفر از جمله کودکان در اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، بیش از هزار نفر از افراد مرتبط با اعتراضات تا پایان هفته گذشته بازداشت شدند. به گفته کمیته حفاظت از خبرنگاران، حداقل 28 روزنامه نگار تا روز پنجشنبه دستگیر شده اند.

زنان ایرانی به روی قانون حجاب و پلیس اخلاق باز هستند

عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در حال تحقیق با مقامات درباره دستگیری‌های گسترده معترضان و تماشاچیان، همچنین روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی، وکلا و مدافعان حقوق بشر، از جمله فعالان حقوق زنان و کسانی که متعلق به اقلیت‌های قومی تحت آزار و اذیت هستند، است. ”

علیرغم تلفات زیاد و سرکوب شدید مقامات، ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود نشان می دهد تظاهرکنندگان خواستار سرنگونی نهاد مذهبی در شهرهای قم، رشت و مشهد هستند.

سی ان ان نمی تواند به طور مستقل ادعاهای دستگیری یا بازداشت را تأیید کند. غیرممکن است که افراد خارج از حکومت ایران تعداد دقیق معترضان دستگیر شده یا بازداشت شده را تأیید کنند. ارقام در گروه های مخالف، سازمان های بین المللی حقوق بشر و روزنامه نگاران محلی متفاوت است.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما