خبردهنده: گزینه نظامی امروز نه روی میز دشمن است و نه زیر میز

معاون اول رئیس جمهور با قدردانی از اقدامات پدافند غیرعامل در پایداری زیرساخت ها گفت: پدافند غیرعامل دستگاه قدرتمندی است و ماموریت حفاظت از زیرساخت ها یک ماموریت ملی است.

به گزارش ایلنا، محمد مخبر در همایش ملی پدافند غیرعامل با بیان اینکه هیچ سازمان، نهاد و گروهی برای پدافند غیرعامل مسئولیت و تکلیف نداشته باشد، گفت: پدافند غیرعامل مسئول است زیرا امروزه تهدیدها متنوع هستند و با پیشرفت تکنولوژی و تهدیدها متنوع تر و پیچیده تر می شوند که این امر مستلزم آن است که یک سازمان پدافند غیرعامل خود را به صورت لحظه به لحظه به روز کند.

این مخبر اضافه کرد: امروزه کشورها به سمت دولت الکترونیک و هوشمندسازی خدمات می روند که از نظر شفافیت، مبارزه با فساد، افزایش خدمات رسانی و افزایش رضایتمندی مردم فرصت بسیار خوبی است، اما از سوی دیگر این موضوع نیز حامل است. تهدیدات زیرا ممکن است سیستم های ارائه دهنده خدمات در یک لحظه مختل شوند و روند خدمات ممکن است متوقف شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی از تهدیدات متوجه مردم از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، تصریح کرد: زمانی که تهدید به سمت مردم باشد اهمیت آن بسیار بالاست و در حوزه پدافند غیرعامل اولویت غیرعادی پیدا می کنند که لازمه آن است. پیشگیری و مقابله با چنین تهدیداتی نیاز به برنامه ریزی جدی دارد.

معاون اول با بیان اینکه برخی از تهدیدها جنبه اقتصادی دارد، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب چندین سال پیش با درایت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند و اقتصاد مقاومتی در دستور کار دولت قرار دارد. سامانه به عنوان یکی از مصادیق بارز پدافند غیرعامل.

مخبر ادامه داد: امنیت در حوزه هایی مانند غذا، تامین دارو و درمان از دیگر محورهای مورد تاکید اقتصاد مقاومتی است و باید توجه داشت که اداره و تامین مایحتاج کشور نباید متکی به بیرون باشد. ارز: ما بر پایان وابستگی بودجه دولت به نفت و ارزهای خارجی تاکید داریم.

وی بر کاهش ضعف اقتصادمان از دشمن تاکید کرد و گفت: اگر نتوانیم اقتصاد کشور را قوی کنیم، تهدیدات و مسائلی که دشمن ایجاد می کند می تواند برای ما مشکل ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکا در سال های گذشته همواره ملت ایران را با گزینه نظامی تهدید کرده است اما امروز به نقطه ای از بازدارندگی رسیده ایم که دیگر نمی توانند کشور ما را تهدید نظامی کنند و امروز گزینه نظامی است. نه روی میز دشمن است و نه زیر میز.

مخبر ادامه داد: متأسفانه همچنان در برخی از ابعاد مسائل اقتصادی با مشکل مواجه هستیم و به حد بازدارندگی لازم نرسیده ایم تا با تقویت بنیان اقتصادی کشور مانع از آسیب به اقتصاد شویم.

معاون اول دولت سیزدهم با اشاره به شرایط اقتصادی در ابتدای دولت سیزدهم گفت: در ابتدای این دولت وجهه اقتصاد کشور یک تهدید بود و در آن زمان ذخایر کالاهای اساسی بسیار کم بود و آن امکان فروش نفت و کسب درآمد وجود نداشت، بنابراین فروش نفت جوابگوی هزینه های جاری نبود، اما با تلاش و کوشش دولت سیزدهم هم به فروش نفت و انتقال پول و هم تولید و واردات واکسن دست یافتیم. میزان ذخایر در برخی از کالاها مانند گندم و ذرت به 150 درصد رسید.

این مخبر با اشاره به اصلاحات اقتصادی که در چند ماه گذشته در کشور انجام شده است، گفت: برخی می گویند چرا ارز ترجیحی را حذف کردید؟ اما باید به این نکته توجه کنید که شرایط اقتصادی کشور به گونه ای بود که نتوانستیم ارز ترجیحی را حذف کنیم. شهریور سال گذشته که دولت را تحویل گرفتیم و ارز ترجیحی حذف نشد، تورم 59 درصد بود اما شهریور امسال که ارز ترجیحی لغو شد، تورم به 39.5 درصد رسید.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه کنترل تورم و حفظ ارزش پول ملی از موضوعاتی است که در دستور کار دولت است، تصریح کرد: باید به مرحله ای برسیم که بازدارندگی در حوزه تهدیدات اقتصادی باشد و این موضوع روی میز باشد. به تئاتر توسط مردم و مشارکت آنها در این عرصه قابل انجام است و بالطبع دولت باید بسترها و بستر وجودی مردم را فراهم کند.

این مخبر با تاکید بر ضرورت وحدت نظر و گفتمان واحد در موضوع پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: رسیدن به گفتمان واحد و وحدت نظر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ضمن اینکه ارتباط دولت و سازمان پدافند غیرعامل باید در رابطه با پدافند غیرعامل تنظیم شود.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما