خشم فلسطینی ها پس از کشته شدن روزنامه نگار آمریکایی در یک تصادف

بیت المقدس – پس از اینکه واشنگتن اعلام کرد به این نتیجه رسیده است که شیرین ابواکله روزنامه نگار آمریکایی فلسطینی تبار که هنگام گزارش در کرانه باختری اشغالی کشته شده است، احتمالاً به طور ناخواسته توسط ارتش اسرائیل هدف گلوله قرار گرفته است، فلسطینیان ناامیدی و خشم خود را از ایالات متحده ابراز کردند. خطوط

چند روز قبل از سفر پرزیدنت بایدن به منطقه، که از اقدامات دولت ترامپ که فلسطینیان برای خود مضر می دانستند، عقب نشینی نکرد. . امیدهای استقلال

ارزیابی وزارت امور خارجه که روز دوشنبه منتشر شد، با موضع رسمی اسرائیل مبنی بر اینکه خانم ابواکله، مجری کهنه کار تلویزیون که در 11 ماه مه در شهر جنین به ضرب گلوله کشته شد، ممکن است مورد اصابت گلوله فلسطینی ها یا اسرائیلی ها قرار گرفته باشد، در تضاد است.

اما ایالات متحده با تاکید بر این که او مورد اصابت گلوله قرار گرفته و گلوله مرگبار آنقدر آسیب دیده است که با تفنگ خاصی قابل تطبیق نیست، همچنین نشان داد که انتظار ندارد اسرائیل علیه هیچ سرباز خاصی اتهام جنایی وارد کند.

وزارت امور خارجه فلسطین در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه اعلام کرد که نتیجه‌گیری‌های آمریکا «راه امنی را برای رژیم اشغالگر برای فرار از مسئولیت قتل ابواکله با بهانه‌های سست و ضعیف فراهم کرده است».

دولت بایدن گفت که مستقل از اسرائیل عمل کرده و اسرائیل را از دخالت در آن تبرئه نکرده است.

سال‌هاست که فلسطینی‌ها توانایی واشنگتن برای میانجی‌گری بی‌طرفانه در مناقشه اسرائیل و فلسطین را زیر سوال برده‌اند و به حمایت قاطع آمریکا از اسرائیل در سازمان ملل و میزان حمایت مالی و نظامی آمریکا از اسرائیل اشاره می‌کنند که در مجموع بیش از هر کمک دیگری از آمریکا کمک دریافت کرده است. کشور. از جنگ جهانی دوم.

در برابر این پس‌زمینه، تشکیلات خودگردان فلسطین که بخش‌هایی از کرانه باختری، از جمله شهری که تیراندازی در آن رخ داد، اداره می‌کند، هفته‌ها از فشارهای آمریکا برای به اشتراک گذاشتن گلوله‌ای که خانم ابو اوکلا، 51 ساله را به قتل رساند، با بازرسان اسرائیلی کنار گذاشته است.

اما این مقام روز شنبه مواضع خود را تغییر داد و پس از استدلال مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه بررسی پزشکی قانونی ممکن است گلوله را به تفنگی که او شلیک کرده است مرتبط کند، گلوله را تحویل گرفت.

نتایج غیرقطعی آزمایش‌های بعدی و اظهارات آمریکایی‌ها درباره ماهیت تصادفی این قتل‌ها، احساس خیانت را در میان فلسطینی‌ها برانگیخت و اتهامات جانبداری طرفدار اسرائیل در واشنگتن را دوباره مطرح کرد.

آخرین گفتگوهای مستقیم صلح برای پایان دادن به درگیری ها در سال 2014 کمرنگ شد و اختلافات عمیق در جوامع فلسطینی و اسرائیلی تلاش ها برای احیای آنها را با مشکل مواجه کرده است. اما فلسطینی‌ها استدلال می‌کنند که واشنگتن برای عقب راندن اسرائیل به میز مذاکره یا حفظ بقای یک کشور فلسطینی کاری انجام نمی‌دهد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که بازرسان آمریکایی از اسرائیلی ها یا فلسطینی ها حمایت نمی کنند. وی افزود: تحلیل آمریکا از این گلوله بر اساس آزمایش‌هایی است که توسط کارشناسان مستقل خارجی و نه متخصصان بالستیک اسرائیل انجام شده است.

پرایس گفت: “هدف ما از این کار این نبود که همه را راضی کنیم.” “هدف ما از این کار جلب رضایت کسی نبود.”

مداخله ایالات متحده چند روز قبل از سفر پرزیدنت بایدن به اسرائیل و کرانه باختری، اولین سفر وی به عنوان رئیس دولت صورت گرفت، که در آن انتظار می رود وی از بیان اظهارات عمده در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین خودداری کند.

همچنین در بحبوحه ناامیدی فزاینده فلسطینی ها از اینکه دولت بایدن چندین حرکت پرزیدنت ترامپ را که فلسطینیان احساس می کردند برای تلاش ها برای ایجاد یک کشور فلسطین مضر است، برنگردانده بود، رخ داد.

علیرغم وعده بازگشایی کنسولگری آمریکا در اورشلیم به روی فلسطینی ها که در زمان ترامپ بسته شده بود، دولت بایدن پس از فشار اسرائیل، آن را بسته نگه داشت. نمایندگی فلسطین در واشنگتن که در زمان آقای ترامپ نیز بسته شده بود همچنان بسته است. تصمیم دولت ترامپ برای معکوس کردن سیاست‌های دهه‌ها آمریکا و به رسمیت شناختن شهرک‌های قانونی اسرائیل در کرانه باختری – که اکثر کشورهای جهان آن را غیرقانونی می‌دانند – به طور رسمی لغو نشده است.

با این حال، برخی از فلسطینی ها امیدوار بودند که دولت بایدن حداقل اسرائیل را برای انجام تحقیقات جنایی در مورد مرگ خانم ابواکله تحت فشار قرار دهد.

اما این هفته، مقامات آمریکایی اعلام کردند که بعید است دولت آمریکا برای محاکمه اسرائیل تلاش کند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا در روز دوشنبه تاکید شده است که ایالات متحده “دلیلی ندارد که باور کند” قتل خانم ابواکله “عمدی بلکه نتیجه شرایط غم انگیز” بوده است.

آقای پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت که ایالات متحده می‌خواهد «میزان مسئولیت‌پذیری» را در قبال این قتل ببیند و ارتش اسرائیل در حملات آتی تدابیر امنیتی بیشتری را علیه غیرنظامیان اعمال کند. اما آقای پرایس با مطرح کردن موضوع تعقیب کیفری گفت که دولت بایدن در مورد شکل دقیق تحقیقات اسرائیل “تصویری” نخواهد بود.

فقدان فشار ایالات متحده امکان طرح اتهامات جنایی علیه هر کسی را در هر انجمنی کاهش می دهد.

یفت تومر یروشالمی، دادستان کل ارتش اسرائیل، تعقیب نظامی را رد نکرد و گفت که تصمیم خود را بر اساس نتایج تحقیقات داخلی ارتش خواهد گرفت. اما تا کنون، سرلشکر تومر یروشالمی گفت که او هنوز در مورد نیاز به طرح اتهامات جنایی متقاعد نشده است.

او در یک سخنرانی در 23 مه گفت: “باز کردن تحقیقات زمانی ضروری است که به یک جرم جنایی مشکوک شود.” “

تشکیلات خودگردان فلسطین که اسرائیل را به هدف قرار دادن عمدی خانم ابواکله متهم کرده است، گفت که این پرونده را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع خواهد داد.

اما چنین فرآیندی ممکن است سال ها طول بکشد و ممکن است هرگز به محاکمه منتهی نشود. دادستان های دیوان کیفری بین المللی در سال 2015 بررسی مقدماتی اوضاع در اراضی اشغالی را آغاز کردند، اما تا سال 2021 تحقیقات رسمی را آغاز نکردند. هفت سال پس از شروع تحقیقات، آنها هیچ پرونده ای علیه افراد اسرائیلی یا فلسطینی در رابطه با جنایات در این کشور باز نکرده اند. کرانه باختری، غزه و بیت المقدس شرقی.

در صورتی که دادستان یک مظنون را برای قتل خانم ابواکله به دادگاه ارجاع دهد، پرونده احتمالاً بر این سؤال متمرکز خواهد شد که هدف چه کسی بوده است و تیرانداز در مورد هدف چه اعتقادی داشته است.

اسرائیل مدعی است که اگر سربازی آن را بکشد، این اشتباهی است که هنگام تیراندازی به یک مرد مسلح فلسطینی مرتکب شده است. اما شواهدی که نیویورک تایمز در تحقیقات یک ماهه اخیر بررسی کرد، هیچ مدرکی دال بر هیچ فلسطینی مسلحی در نزدیکی خانم ابواکله به هنگام تیراندازی به او پیدا نکرد.

لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان ارشد سابق دادگاه کیفری بین‌المللی، گفت، طبق قوانین بین‌المللی، جنگجویان در درگیری‌های مسلحانه می‌توانند به جنگجویان دشمن حمله کنند، آقای مورنو. اوکامپو گفت.

وی افزود که «شیرین ابوعقله یک غیرنظامی بود». “آیا تیرانداز این را می دانست؟ تحقیقات باید روشن کند: آیا این اشتباه بوده است؟ تصمیم یک سرباز انفرادی؟ دستوری که از برنامه یا سیاست اتخاذ شده توسط مقامات بالاتر پیروی می کند؟”

تجزیه و تحلیل تحقیقات قبلی توسط دادستانی نظامی اسرائیل نشان می دهد که تعداد کمی از اتهامات منجر به پرونده های قضایی می شود. بر اساس داده‌های گردآوری شده توسط یش دین، یک سازمان حقوق بشر اسرائیلی که بر اشغالگری نظارت می‌کند، سالانه صدها شکایت علیه سربازان اسرائیلی ثبت می‌شود، اما اکثر آنها بدون تحقیقات گسترده بسته می‌شوند و تنها درصد کمی از آنها به دادگاه راه می‌یابند، چه رسد به محکومیت. . در کرانه باختری

یش دین گفت که در سال‌های 2019 و 2020، آخرین سال‌هایی که داده‌ها در دسترس است، 2 درصد از شکایت‌های فلسطینی‌ها در مورد آزار و اذیت سربازان اسرائیلی به پیگرد قانونی منجر شد. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، در آن زمان، 49 فلسطینی توسط نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه باختری کشته شدند.

دولت اسرائیل می گوید ارتش این کشور دارای یک سیستم حقوقی قوی است، از بالاترین استانداردها پیروی می کند و به تحقیق درباره قتل خانم ابواکله ادامه خواهد داد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه در بیانیه ای گفت: “حقیقت حرفه ای و اخلاقی از مقاومت ملی ما جدایی ناپذیر است.”

وی افزود: دستگاه دفاعی متعهد به افشای حقیقت است.

در گزارش دهی مشارکت کنید میرا نوویک و اشتباه یازبک از اورشلیم و لارا جکس از واشنگتن

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما