خشونت گروهی در پورتو پرنس بیش از یک میلیون هائیتی ناامن از نظر غذایی را تهدید می کند

مردم هائیتی در دهه های اخیر علاوه بر آسیب شدید از بحران جهانی غذا و سوخت ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین، در معرض زلزله های ویرانگر، طوفان های استوایی، رانش زمین و سیل و همچنین هرج و مرج مزمن و مصونیت از مجازات قرار گرفته اند.

ژان مارتین بائر، مدیر کشور WFP در هائیتی گفت: «وضعیت واقعاً خارج از کنترل است. بخش‌های بزرگی از پورتو پرنس توسط گروه‌های تبهکار کنترل می‌شود. داده هایی که ما داریم نشان می دهد که در طول 90 روز گذشته وضعیت فقط بدتر شده است … بسته به اینکه چه مکانی بسیار ضعیف است، ما قبلاً یک میلیون نفر در این شهر از ناامنی شدید غذایی رنج می بردیم. “

آقای بائر در صحبت از زوم از پورتو پرنس، این را روشن کرد بین 150 تا 200 باند در آنجا فعالیت می کنندو اینکه اوضاع برای هائیتی ها “روز به روز بدتر می شود”.

منطقه محدود

از روز جمعه، درگیری در مرکز شهر در منطقه بندر، در سیته سولیل، و دیروز در لاسالن، مکان‌هایی بسیار نزدیک به بندر و همچنین نزدیک به جایی که صدها هزار نفر در فقر شدید زندگی می‌کنند، وجود دارد.

این مقام WFP توضیح داد که در میان آنها یک زن به شدت باردار بود که مجبور شد یک روز کامل را در کف خانه خود بپوشاند، زیرا از ترس گرفتار شدن در تیراندازی متقابل در جریان تبادل آتش طولانی مدت. روز بعد وقتی توانست خانه اش را ترک کند، شخصی آن را آتش زد. او دیرتر به دنیا آمد و اکنون در مرکز آوارگان زندگی می کند.

استخدام می کند تا بجنگد

به گفته دو سازمان محلی متمرکز بر جوانان، 13 درصد از کودکان مورد بررسی در محله‌ای پرآشوب در پورتو پرنس با اعضای باندهای مسلحی که سعی در استخدام آنها داشتند، تماس داشتند.

“زمینه خشونت گروهی است، مردم قادر به کار نیستند، مردم قادر به فروش محصولات خود نیستند و در عین حال قیمت مواد غذایی در حال افزایش استآقای بائر گفت.

“هائیتی یک کشور وابسته به واردات است، بنابراین واقعاً در خط مقدم آنچه اتفاق می افتد قرار دارد” – با اشاره به این واقعیت که جزیره کارائیب 70 درصد مواد غذایی خود را وارد می کند و مانند جاهای دیگر، از بحران جهانی غذا و سوخت آسیب دیده است.

این مسئول برنامه جهانی غذا گفت: تورم در اینجا 26 درصد است. “تورم مواد غذایی 52 درصد بوداین مطابق با دولت هائیتی و تجزیه و تحلیل سبد غذایی است که آنها در اینجا انجام می دهند.”

راه حل های کمکی

برای اطمینان بیشتر از دریافت کمک به هائیتی‌های آسیب‌پذیر در خارج از پایتخت، برنامه جهانی غذا به جای کامیون‌هایی که در معرض اهداف قرار دارند، از مسیرهای دریایی استفاده کرده است.

برنامه جهانی غذا یک سرویس دریایی برای دور زدن باندها راه اندازی کرد آنهایی که در اطراف پورتو پرنس هستند، بنابراین کاری که ما انجام می دهیم این است که کامیون ها را به بندر می فرستیم، و آنها یک کشتی اجاره شده توسط WFP سوار می شوند و آن کشتی یا به جنوب یا شمال می رود تا اطمینان حاصل شود که کمک های بشردوستانه همچنان به همه هائیتی ها می رسد. مهم است کجا هستند.»

طبق برنامه جهانی غذا، 4.4 میلیون هائیتی به کمک های غذایی فوری نیاز دارند که تقریباً نیمی از جمعیت را تشکیل می دهند. آژانس ملل متحد درخواست 39 میلیون دلار برای کمک های خود در شش ماه آینده کرده است.


کمک های غذایی اضطراری را برای توزیع به هائیتی ها آماده کنید.

© برنامه جهانی غذا

کمک های غذایی اضطراری را برای توزیع به هائیتی ها آماده کنید.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما