خطرات تجارت خارجی در ارزهای دیجیتال

بعدی- بر اساس اعلام علیرضا پیمانبک، رئیس سازمان توسعه تجارت، اولین ثبت سفارش واردات رسمی با ارز دیجیتال به ارزش 10 میلیون دلار انجام شد. پیمانپاک همچنین گفت: تا پایان شهریور ماه، ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند به طور گسترده در تجارت خارجی با کشورهای هدف مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش فرارو، با توجه به اینکه در دو سال گذشته استفاده از ارزهای رمزپایه در کشور ما به شدت خطرناک شده است، اما قوانین در این زمینه به طور کامل تدوین نشده است، در حال حاضر تولید و استخراج بیت کوین در کشور انجام می شود. تحت شرایط خاصی قانونی است، اما خرید و فروش همچنان یک راه محسوب می شود که غیرقانونی است و هنوز تصمیم نهایی اعلام نشده است و اکنون باید دید با داده های جدید Chief Trade خرید و فروش ارز دیجیتال چگونه خواهد بود. سازمان توسعه.

دو شرط مهم برای استفاده از ارزهای دیجیتال در تجارت خارجی
مسعود دانشمند، رئیس سابق اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در تجارت خارجی می تواند در کوتاه مدت در صادرات و واردات به معامله گران کمک کند، تصریح کرد: این تجارت نیاز به زیرساخت های زیادی ندارد، اما دو موضوع وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و اگر فقط ارز دیجیتال باشد. در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار می گیرد، این دو موضوع ممکن است برای فعالان تجارت خارجی مشکلاتی ایجاد کند.

وی افزود: ابتدا بحث نوسانات ارزهای دیجیتال زیر سوال می رود، در 1.5 سال گذشته بیت کوین اصلی ترین ارز رمزنگاری شده بود، قیمت آن از حدود 65 هزار دلار به 17 هزار دلار کاهش یافت و اکنون قیمت آن حدود 23 هزار دلار است. دلار.” بله، این نوسانات قیمت برای یک معامله گر و تولیدکننده که می خواهد دارایی های خود را به ارز دیجیتال تبدیل کند یک ریسک بزرگ است، در حالی که معامله گران می خواهند با این ریسک مقابله کنند، این خود یک موضوع مهم است.

این دانشمند گفت: بازار ارزهای رمزپایه تابع متغیرهای مختلفی است و نمی دانیم چه کسانی پشت این بازار هستند، بنابراین نمی توان در بلندمدت به این بازار اعتماد کرد، شاید در کوتاه مدت بتوان مشکلات انتقال پول را با آن حل کرد. جهان از طریق استفاده از ارزهای دیجیتال. اما در دراز مدت، این امکان پذیر نخواهد بود، زیرا این بازار در دست ما نیست و نوسان قیمت بیت کوین می تواند کل سرمایه تاجر یا محصولی را که به ارز دیجیتال تبدیل شده است، از بین ببرد.

این عضو اتاق بازرگانی ایران افزود: از سوی دیگر شرکت های دولتی خارجی با بیت کوین معامله نمی کنند، زیرا باید حواله های خود را ثبت کنند و شرکت های خصوصی بسیار کمی هستند که بخواهند با بیت کوین معامله کنند، بنابراین مجبور به انجام معامله هستند. به یک شرکت بروید شرکت ها باید به انجام این انتقال در ارزهای رمزنگاری شده مراجعه کنند، در قراردادهایی که با طرف ایرانی امضا می کنند نیز با در نظر گرفتن نوسانات بیت کوین که یک مشکل جدی است، به این ریسک اشاره می کنند، بنابراین باید به همه این موارد توجه کنید و فقط نگویید که از طریق بیت کوین می توانید تحریم ها را به هر طریقی دور بزنید، زیرا در طرف مقابل و خارجی، تجار ایرانی نیز باید تراکنش با بیت کوین را بپذیرند.

دنیا ادامه داد: در حال حاضر با توجه به اینکه بانک های مرکزی کشورهای قدرتمند جهان ارز رمزنگاری شده را به رسمیت نمی شناسند، بیت کوین می تواند مورد استفاده ما باشد، اما در آینده در صورت تایید یا ساخت بیت کوین توسط بانک های مرکزی دسترس. این موضوع برای ما یک خطر است، بنابراین استفاده طولانی مدت از ارز دیجیتال برای ما امکان پذیر نیست، این نکته ای است که مسئولان دولتی، بخش خصوصی و تجار باید به آن توجه جدی داشته باشند.

جریمه ها را می توان با ارزهای دیجیتال دور زد
مهدی غیبی، کارشناس فناوری اطلاعات گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه ثبت سفارش رسمی اولین محموله وارداتی به صورت ارز دیجیتال به مبلغ 10 میلیون دلار اتفاق مهمی است که رخ داده است، تصریح کرد: این مشکل از مدت ها قبل قابل پیش بینی بود. از سوی دیگر، از آنجایی که تحریم‌ها همچنان پابرجا هستند و امکان حذف آن مشخص نیست، می‌توان از ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرد.

وی افزود: «این موضوع باید از مدت‌ها قبل از نظر زیرساخت‌ها و همچنین قوانین ارزهای دیجیتال برای اهداف تجاری در دستور کار دولتمردان و همچنین بازرگانان، تجار و تولیدکنندگان قرار می‌گرفت.» چیزی که در کشور وجود دارد این است که ابتدا نیاز ظاهر می شود و زمانی که آن نیاز و تقاضا شکل گرفت و سازوکارهای آن پیدا شد، بعد از آن که مسئولان به فکر ایجاد تریبون ها و قوانین باشند و متأسفانه مسئولان در این زمینه منفعل باشند.

گیبه با اشاره به اینکه استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در کشور دو جنبه متفاوت و مهم دارد، گفت: اول اینکه اگر بخواهیم به ارزهای رمزنگاری شده به عنوان ابزاری نگاه کنیم که مردم فقط می خواهند از آن سود ببرند، این مشکل در نهایت به پایان کار منجر می شود. دلالي و سفته بازي، همان چيزي است كه همه مي بينيم روزي در بازار دلار كه ميلياردها دلار سرمايه كشور تحت عنوان دلار داخلي در دست مردم است و فايده اي ندارد و مردم فقط از این ارزها برای پس انداز و حفظ ارزش دارایی خود استفاده می کنند.

و این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: این مبحث ارزش افزوده ای برای کشور ما به همراه ندارد، اما در وهله دوم اگر از ارزهای رمزنگاری شده به عنوان وسیله و ابزاری برای شروع کار استفاده شود و به وسیله مبادله کالا تبدیل شود و تجارت خارجی انجام شود. . کشور، این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند بسیار مثمر ثمر باشد، این شکل از ماجرا می تواند اقتصاد کشور را به ویژه در حوزه پولی و مالی بین المللی از مشکلات خارج کند و تجارت خارجی کشور را تسهیل کند. ما دیده است که ارزهای دیجیتال چقدر می توانند در سیستم اقتصادی و تجاری یک کشور محبوب شوند و به نوعی در آن جا بیفتند.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما