خطر بیکاری 30 هزار مربی رانندگی

رئیس اتحادیه آموزشگاه های رانندگی شهر تهران نرخ آموزش رانندگی در سال جاری را ساعتی 86 هزار تومان اعلام کرد و گفت: بر اساس مقررات دولتی، مربیان رانندگی باید از سال جاری دارای مدرک لیسانس، متاهل و هر 5 سال یکبار خودروی خود سرویس شوند. جایگزینی و موارد دیگر اما اجرای این موارد منجر به بیکاری حدود 30 هزار نفر از مربیان رانندگی می شود و در حال تلاش برای اصلاح آنها هستیم.

فرهاد حقیقی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، درباره آموزشگاه های رانندگی که مهلت آن سه سال است و اکنون باید اجرایی شود، در خرداد ماه سال 1396 آیین نامه ای از سوی دولت ابلاغ شد. برخی از مقررات این آیین نامه با قانون نظام صنفی و قانون تجارت مغایرت دارد. مثلا بر این اساس همه مربیان باید متاهل و دارای مدرک لیسانس باشند. معلوم نیست یک فرد لیسانس چگونه باید در سه سال لیسانس بگیرد.

رئیس سندیکای آموزشگاه های رانندگی شهر تهران با بیان اینکه سندیکای در سال های اخیر در صدد رفع این مشکل بوده اما در بروکراسی های اداری گیر کرده است، گفت: گفتمان سندیکای این اصلاحات در حال حاضر در دفتر روابط عمومی است. دولت که به مرجعیت اجتماعی ارجاع شده است، اما از آنجایی که نامه به جای امضای وزیر دارای امضای معاون اول است، پس از امضای وزیر به معاون اول رئیس جمهور بازگردانده شد. از ژوئن سال گذشته، من این پیام را به اشتراک گذاشتم و درخواست تغییراتی در این فرآیند کردم.

برای تعویض ماشین مشکل داریم

وی با اشاره به اینکه اجرای این آیین نامه شامل بیش از 30 هزار نفر شامل 4 هزار مدیر و 22 تا 24 هزار مربی است، تصریح کرد: از دیگر موارد این آیین نامه که شغل مربیان را به خطر می اندازد، الزام تعویض خودرو پس از 5 سال است. وقت ملاقات. از خدمات رانندگی در کنار قیمت گذاری کالا. در همین حال، خودروساز می گوید که مشغول تعهدات خود است و توان ساخت خودرویی برای آموزش رانندگی را ندارد. از طرفی در بازار آزاد قیمت خودرو بسیار بالاست و مربیان نمی توانند در بازار خودرو بخرند.

رئیس فدراسیون آموزشگاه های رانندگی شهر تهران ادامه داد: تعیین نرخ این اتحادیه اولویت اول است و در کنار کالاهای اساسی برای اتحادیه مشکل ساز است. همه فقط یک بار در کلاس رانندگی شرکت می کنند و مادام العمر از این هنر و حرفه استفاده می کنند، اما در حالی که برخی از سرویس های موسیقی به طور متوسط ​​ساعتی 300 هزار تومان است، کلاس رانندگی نوروزی ساعتی 86 هزار تومان تعیین شده است. این وضعیت مانع از افزایش حقوق و دستمزد مربیان می شود. از طرفی سالانه 17 هزار فوتی رانندگی هم داریم.

نرخ جدید آموزش رانندگی

به گفته وی، اخیرا نرخ ۱۴۰۱ آموزش رانندگی ساعتی ۸۶ هزار تومان تعیین شد که نسبت به سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است. البته این افزایش کمتر از 57 درصد افزایش حقوق کارگران است. از این 86 هزار تومان، 40 درصد معادل 30 هزار تومان سهم مدرسه و مابقی به طور مساوی به راننده و خودرو هر کدام معادل 28 هزار تومان اختصاص دارد.

وضعیت بیمه مربیان رانندگی

سقیح در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت بیمه ای مربیان رانندگی تایید کرد: در حال حاضر دو گروه از معلمان در مدارس مشغول به کار هستند. معلمانی که ماشینشان مال مدرسه است معلوم است شاغل و بیمه شده اند اما معلمانی که با ماشین شخصی خود کار می کنند طبق قانون باید از بیمه خودشان استفاده کنند که به دلیل حقوق کم یعنی ساعتی ۲۸ هزار تومان است. آنها به طور کلی نمی توانند آن را بپردازند.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما