خطر گرفتار شدن تاسیسات شهری تهران به فاضلاب

نایب رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با خطرناک توصیف وضعیت فرونشست زمین در مناطق 18 و 19 پایتخت گفت: در حال تدوین طرحی در شورای شهر تهران هستیم که بر اساس آن شهرداری ملزم به تامین آب مورد استفاده شهری از جمله آبیاری خواهد بود. فضاهای سبز باید از بازیافت آب های سطحی استفاده کنند.

به گزارش ایلنا، اجرای این طرح قطعا می تواند به کاهش چشمگیر برداشت از منابع آب زیرزمینی پایتخت و کاهش میزان فرونشست زمین در تهران منجر شود.

فرونشست زمین پدیده ای نهفته مانند بمب ساعتی در زیرساخت های شهری بسیاری از شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران است. به گفته کارشناسان شهری، اگر فکری برای جلوگیری از تشدید نرخ فرونشست تهران نشود، در آینده ای نه چندان دور شاهد بروز حفره های ناگهانی در سطح شهر و آسیب دیدن تاسیساتی مانند تیر چراغ برق، خطوط قطار حومه ای و شهری خواهیم بود. آسفالت، خیابان ها و بسیاری از زیرساخت های شهری دیگر در پایتخت خواهیم بود.

کارشناسان شهری نیز بر این باورند که فرونشست می تواند با آسیب رساندن به پی ساختمان، مقاومت شهر را در برابر زلزله کاهش دهد.

علاوه بر این، فرونشست تهران می تواند در درازمدت آسیب زیادی به خطوط انتقال آب، گاز و برق شهر وارد کند و مشکلاتی مانند قطعی برق، انفجار لوله آب و یا نشت گاز از لوله های زیرزمینی را به همراه داشته باشد.

در این میان عواقب فرونشست زمین را نمی توان به راحتی جبران کرد و برآوردهای زمین شناسی حاکی از آن است که احیای دشت فروریخته حداقل 50 هزار سال زمان نیاز دارد.

در این میان اگرچه میزان فرونشست زمین در شهر و دشت های اطراف تهران کاملا متفاوت است، اما آخرین آمار رسمی سازمان زمین شناسی کشور حاکی از آن است که میزان فرونشست زمین در دشت های اطراف تهران بین 17 تا 24 سال متغیر است. سانتی متر در سال. اگرچه میزان کاهش در سطح شهر به ویژه در مناطق مرکزی و شمالی تهران کمتر از این مقدار است.

چه مناطقی بیشتر در معرض فرونشست هستند؟

نکته مهم دیگر این است که بیشتر فرونشست زمین در دشت های اطراف پایتخت به ویژه در جنوب غربی تهران بزرگ رخ داده است و گسترش این فرونشست در سطح شهر تهران باعث شده است تا مناطقی در جنوب غربی پایتخت. که پایتخت در معرض این پدیده شوم قرار گرفته است. به این ترتیب، بررسی های سازمان زمین شناسی نشان می دهد که مناطقی مانند شهریار جنوبی، شهریار شرقی، شهریار جنوب شرقی، اطراف اسلامشهر، اطراف احمدآباد مستوفی، جنوب تهران، جنوب شهر استقلال و اطراف نسیم شهر از مهم ترین مناطق حومه شهر هستند. تهران بزرگ که بیشترین میزان کاهش را به خود اختصاص داده اند.

در همین رابطه مهدی بابایی نایب رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ضمن تایید بالا بودن میزان فرونشست زمین در جنوب غرب تهران گفت: بیشترین میزان فرونشست زمین در جنوب غرب تهران بزرگ است. یعنی در محدوده شهر تهران و نزدیک شهریار سالانه بیش از 20 سانتی متر فرونشست در این منطقه به ثبت رسیده است اما در شهر تهران به دلیل شیب بافت خاک پایتخت، میزان فرونشست زمین کمتر از این مقدار است.

وی افزود: با توجه به اینکه نرخ فرونشست زمین در جنوب غرب تهران بزرگ که در محدوده تهران است بیشتر از سایر مناطق حاشیه ای پایتخت است، بیشترین میزان فرونشست زمین در جنوب غرب پایتخت یعنی جنوب غربی پایتخت قرار دارد. ، در مناطق 18 و 19 در محدوده شهر تهران. به نوعی ماجرای فرونشست زمین در این مناطق از تهران خطرناک تلقی می شود، اما همچنان در سایر مناطق در محدوده شهری تهران مورد جدی فرونشست زمین را شاهد نیستیم.

لزوم بازیافت آب های سطحی برای کاهش میزان فرونشست زمین در تهران

بابایی در بخشی دیگر از سخنان خود بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب برای جلوگیری از فرونشست زمین در تهران تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه بخشی از آب شرب پایتخت و آب مورد نیاز شهری از منابع زیرزمینی تامین می شود، قطعا بیشتر می توان در مصرف آب آشامیدنی صرفه جویی کرد یا با استفاده از آب چاه های پایتخت برای مواردی مانند آبیاری فضای سبز، میزان برداشت از سطح آب های زیرزمینی کاهش یافته و میزان فرونشست تهران کاهش می یابد.

نایب رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران ادامه داد: در حال تدوین طرحی در شورای شهر تهران هستیم که بر اساس آن شهرداری موظف است از بازیافت آب های سطحی برای استفاده از آب شهری از جمله آبیاری فضای سبز استفاده کند زیرا در حال حاضر حجم زیادی از آبی که در نهرها و رودخانه های تهران جاری است به سادگی به خارج از شهر هدایت می شود و عملاً از آن بی بهره هستیم.

وی تاکید کرد: طرح مطالبه شهرداری برای استفاده از آب های سطحی تهران در صحن علنی شورای شهر در ماه آینده ارائه می شود. معتقدیم با اجرای این طرح بخش زیادی از مصرف آب زیرزمینی در امور شهری پایتخت کاهش می یابد که می تواند به کاهش میزان فرونشست زمین در تهران کمک کند. زیرا در صورت تصویب این طرح، شهرداری موظف است بخشی از آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز را با استفاده از فرآیند بازیافت تامین کند و به این ترتیب برداشت آب از چاه های تهران بسیار کاهش می یابد.

ضرورت مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی جنوب پایتخت

بابایی از دیگر مزایای این طرح برای الزام شهرداری به بازیافت آب های سطحی شهر تهران توضیح داد: در حال حاضر شهرداری تهران از آب تصفیه خانه ها برای آبیاری فضای سبز استفاده می کند که با استفاده از شبکه عظیم لوله کشی آب را از چاه ها جمع آوری و آب خالص را توزیع می کند. به مزارع خصوصی منتهی می شوند که آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز تهران را تامین می کنند.

اما اگر شهرداری بتواند آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز را از طریق بازیافت آب های سطحی تامین کند و ضمن کاهش هزینه های انتقال آب در شبکه خطوط لوله، تصفیه خانه های اطراف پایتخت می توانند حجم بیشتری از آب تولیدی را به بخش کشاورزی اختصاص دهند. بخش به این ترتیب برداشت آب کشاورزی از چاه های مجاز و غیرمجاز واقع در دشت های بحرانی حاشیه شهر تهران نیز کاهش می یابد.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه برداشت آب از سفره های زیرزمینی بخش کشاورزی در جنوب و جنوب غرب تهران نقش مهمی در تشدید میزان فرونشست زمین در محدوده شهری پایتخت دارد و مدیریت از منابع آب کشاورزان این منطقه با استفاده از آنها و کاهش حجم برداشت مستقیم از چاه های کشاورزی می توانند میزان فرونشست تهران را تا حد زیادی کاهش دهند.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما