خلاصه اخبار 1 ژوئیه 2022

این خبر به طور خلاصه از سوی سازمان ملل است.

شورای حقوق بشر می شنود که زنان در افغانستان از روی ناامیدی دست به خودکشی می زنند

شورای حقوق بشر شنیده است که وضعیت زنان در افغانستان آنقدر ناامید است که هر روز یکی دو بار خودکشی می کنند.

این در حالی است که مجمع عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با درخواست کشورهای عضو برای برگزاری یک بحث فوری نادر در مورد این موضوع در روز جمعه موافقت کرد.

فوزیه کوفی، نایب رئیس سابق مجلس افغانستان خطاب به مجلس:

“هر روز حداقل یک یا دو زن به دلیل کمبود فرصت، سلامت روانی و استرس خودکشی می کنند. این واقعیت که دختران 9 ساله نه تنها به دلیل فشارهای اقتصادی، بلکه به دلیل وجود آن به فروش می رسند.” هیچ امیدی برای آنها و خانواده هایشان نیست.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با تکرار نگرانی گسترده بین المللی برای مردم عادی افغانستان، بیکاری گسترده زنان و محدودیت در نحوه پوشش و دسترسی آنها به خدمات اولیه را محکوم کرد.

خانم باشلت افزود که مشاغل تحت مالکیت و اداره زنان بسته شده اند و گفت که 1.2 میلیون دختر دیگر نمی توانند به آموزش متوسطه دسترسی داشته باشند، مطابق با تصمیم مقامات عملی که در اوت 2021 قدرت را به دست گرفتند.

بحران عمیق لبنان “همه، همه جا” را تحت تاثیر قرار می دهد.

نجات رشدی، هماهنگ‌کننده کمک‌های سازمان ملل متحد، نگرانی‌های قابل توجهی در مورد نیازهای بشردوستانه فزاینده که «همه، همه جا» را در سراسر لبنان تحت تأثیر قرار می‌دهد و به بحران جهانی غذا و سوخت مرتبط است، یادآور شد.

معاون هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در لبنان گفت:

2.2 میلیون لبنانی آسیب پذیر، 86000 مهاجر و 200000 پناهنده فلسطینی در لبنان در حال حاضر به کمک های اضطراری نیاز دارند. علاوه بر 1.5 میلیون آواره سوری که توانایی پرداخت خدمات بهداشتی، غذا، برق، آب، آموزش و مدیریت فاضلاب را ندارند، به غیر از خدمات حفاظتی نجات بخش.

از سال 2019، لبنان یک بحران اقتصادی و مالی پیچیده را تجربه کرده است – که به دلیل بن بست سیاسی عمیق تر شده است – که دستاوردهای توسعه را خنثی کرده و نیازهای بشردوستانه را برای آسیب پذیرترین جمعیت در مناطق به شدت محروم افزایش داده است.

حتی بیمارستان‌ها نیز تحت تأثیر قرار گرفتند و با «کمبود شدید تجهیزات پزشکی و کمبود برق مواجه شدند، در حالی که بیش از 40 درصد پزشکان و 30 درصد پرستاران لبنان از آغاز فروپاشی اقتصادی کشور را ترک کرده‌اند». رشدی گفت.

بحث سقط جنین در ایالات متحده: کارشناسان حقوق از قانونگذاران می خواهند که این معاهده را امضا کنند

یک هفته پس از لغو حکم تاریخی 50 ساله دادگاه عالی ایالات متحده برای تضمین دسترسی به سقط جنین، کارشناسان ارشد مستقل منصوب شده از سوی سازمان ملل از قانونگذاران آمریکایی خواستند که به قوانین بین المللی که از حقوق زنان برای سلامت جنسی و باروری محافظت می کند، پایبند باشند.

کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل، CEDAW، در بیانیه ای که ایالات متحده آن را امضا کرد کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان 1980، اما آن را تصویب نکرد.

این کنوانسیون که نزدیک به 190 کشور عضو دارد، تنها معاهده تقریباً جهانی است که از حقوق بشر زنان، از جمله حق خاتمه بارداری، حمایت همه جانبه می کند. ایالات متحده یکی از هفت کشور جهان است که هنوز عضو کنوانسیون نشده است.

به طور خاص، ماده 16کمیته انتصابی سازمان ملل گفت که از حقوق زنان برای تصمیم گیری آزادانه و مسئولانه در مورد تعداد و فاصله بین کودکان محافظت می کند. سقط جنین ناایمن عامل اصلی مرگ مادران است.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما