خلاصه اخبار 29 اوت 2022

این خبر به طور خلاصه از سوی سازمان ملل است.

اوکراین: کارشناسان انرژی اتمی سازمان ملل در حال حمله به یک نیروگاه هسته ای هستند

پس از هفته ها تشدید تنش بین نیروهای اوکراینی و روسیه که یکدیگر را به بمباران نیروگاه متهم کردند، تیمی از کارشناسان انرژی اتمی سازمان ملل روز دوشنبه به سمت نیروگاه اتمی Zaporizhzhya در اوکراین حرکت کردند.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توییتی گفت که او مأموریت پشتیبانی و کمک آژانس به زاپوریژیا را که تحت کنترل روسیه است، هدایت خواهد کرد.

آقای گروسی در توییتر نوشت: «روز فرا رسیده است… برای محافظت از ایمنی و امنیت «ایستگاه»، بزرگترین ایستگاه در اروپا، همراه با عکسی از او و 13 کارمند دیگر آژانس که برای مأموریت خود آماده می شوند.

هنگامی که تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «در اواخر این هفته» به زاپوریژیا می‌رسد، آقای گروسی گفت که اولویت‌ها شامل انجام ارزیابی خسارت و ارزیابی اینکه آیا سیستم‌های ایمنی و امنیتی در زاپوریژیا هنوز فعال هستند یا خیر.

سایر وظایف فوری نیز شامل بررسی وضعیت رفاه کارکنان اوکراینی است که هنوز نیروگاه را اداره می کنند که شش راکتور از 15 رآکتور هسته ای کشور را در خود جای داده است.

یمن از صادرات مواد غذایی از دریای سیاه سود می برد

در توسعه مرتبط، ابتکار به رهبری سازمان ملل برای ایمن سازی محموله های غلات و سایر مواد غذایی از بنادر دریای سیاه اوکراین گفت که اکنون حدود 1.25 میلیون تن متریک با موفقیت حمل شده است.

به‌روزرسانی روز یکشنبه مرکز هماهنگی مشترک، که شامل اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل می‌شود، می‌گوید که از زمان امضای توافقنامه در 27 ژوئیه در استانبول، 62 پرواز ورودی و 52 پرواز خروجی تأیید شده است.

سه کشتی تجاری روز دوشنبه با حمل بیش از 70 هزار تن مواد غذایی از بنادر اوکراین اجازه حرکت یافتند.

یکی از کشتی ها کارتریاقرار بود با 37500 متریک تن گندم خریداری شده توسط برنامه جهانی غذا سازمان ملل عازم ترکیه شود.

مرکز هماهنگی مشترک گفت: «این کشتی در ترکیه به آرد تبدیل می شود و سپس در کشتی جدیدی که به یمن می رود بارگیری می شود».

اتیوپی: خشم نسبت به تلفات غیرنظامیان در استادیوم تیگری

به اتیوپی، جایی که کارشناسان ارشد حقوق بشر منصوب شده توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل، حمله مرگبار به زمین بازی کودکان در تیگری را محکوم کردند.

این تحول پس از درگیری مجدد هفته گذشته بین دولت اتیوپی و جبهه آزادی‌بخش خلق تیگری رخ داد که آتش‌بس بشردوستانه چهار ماهه را نقض کرد.

گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که دست‌کم هفت نفر از جمله سه کودک در حمله هوایی جمعه گذشته به مکله، پایتخت منطقه تیگری در شمال اتیوپی کشته شدند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به کارشناسان حقوق بشر در اتیوپی هشدار داده است که چنین درگیری‌ها «تنها سختی‌ها را برای غیرنظامیان تشدید می‌کند و تهدید به تشدید خشونت‌آمیز می‌کند».

کمیته کارشناسان توسط شورای حقوق بشر در دسامبر 2021 به درخواست کشورهای عضوی که نسبت به گسترش خشونت در Tigray و فراتر از آن ابراز نگرانی کرده اند – و بحران انسانی وخیم ناشی از کمبود کمک ایجاد شد.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما