دادستان آرژانتین خواستار 12 سال زندان برای معاون کرشنر در دادگاه فساد شد

صادر شده در:

دادستان عمومی آرژانتین روز دوشنبه خواستار محکومیت کریستینا کرشنر معاون رئیس جمهور این کشور به اتهام فساد مالی در دو دوره ریاست جمهوری خود به 12 سال زندان و رد صلاحیت مادام العمر از مشاغل دولتی شد.

کرشنر، 69 ساله، متهم به تقلب در اعطای قراردادهای کارهای عمومی در خانواده پاتاگونیایی خود است، اما حتی اگر مجرم شناخته شود، تا زمانی که از مصونیت پارلمانی به عنوان یک سناتور منتخب بهره می برد، به زندان نمی رود.

انتظار می رود در پایان سال حکم صادر شود.

دو راه وجود دارد که او می تواند مصونیت پارلمانی خود را از دست بدهد: یا با از دست دادن کرسی سنا خود در انتخابات بعدی، یا اگر دادگاه عالی در نهایت حکم مجرمیت خود را تایید کند.

دقایقی پس از اعلام درخواست دیگو لوسیانی، دادستان کل، دفتر رئیس جمهور آلبرتو فرناندز بیانیه ای صادر کرد و در آن “آزار و شکنجه قضایی و رسانه ای کرشنر” را محکوم کرد.

هیچ یک از اعمال منتسب به رئیس جمهور سابق ثابت نشده است و کل اتهام بر اساس عملکردی است که وی در آن زمان انجام می داد که اصول اساسی حقوق کیفری مدرن را تحقیر می کند.

او همچنین 12 نفر دیگر را به دست داشتن در اعطای غیرقانونی قراردادهای کارهای عمومی در جنوب شهرستان سانتا کروز به تاجر لازارو بائز متهم کرد.

دوره مورد بررسی شامل هشت سال تصدی کرشنر از سال 2007 تا 2015 و چهار سال قبل است که همسر فقید او، نستور کرشنر، که در سال 2010 درگذشت، رئیس جمهور بود.

لوسیانی از “سیستم فساد نهادی واقعی” انتقاد کرد، که به گفته او “شاید بزرگترین عملیات فسادی است که کشور شناخته است”.

سرجیو مولا، یکی دیگر از دادستان‌های عمومی گفت: «بی‌نظمی‌های سیستماتیک در مناقصه‌ها در یک دوره 12 ساله وجود داشته است.

مولا افزود: “شواهد به وضوح مانورهای غیرقانونی را نشان می دهد.” او گفت که متهمان به دنبال کلاهبرداری از دولت از طریق “استفاده مخفیانه از بودجه” بودند.

مولا گفت: «غیر قابل تصور است که کریستینا فرناندز (کرشنر) در خلوت دفترش چیزی نمی دانست.

کرشنر که تفرقه‌انگیز اما همچنان در میان چپ‌ها محبوب بود، مدت‌ها بود که بی‌گناهی خود را اعلام کرده بود و دادستانی کل را به آزار و اذیت سیاسی و “جنگ قانونی” متهم کرده بود – استفاده از سیستم‌ها یا نهادهای قانونی برای بی‌اعتبار کردن مخالفان.

در سال‌های اخیر در ده‌ها پرونده مختلف برای جرایمی مانند ارتشا، پولشویی، خسارات سوداگرانه به دولت و ممانعت از اجرای عدالت رسیدگی شده است.

بسیاری از این افراد کنار گذاشته شده اند اما پنج مورد هنوز فعال هستند.

“نقض آشکار”

کرشنر، یک وکیل حرفه ای، چالش های حقوقی پرونده را تشدید کرد.

روز دوشنبه، او در توییتر مدعی شد که دادستانی “علناً اصل دفاع در دادگاه را نقض می کند” و ادعا کرد که برخی از اتهامات علیه او قبلا مطرح نشده بود.

او همچنین اعلام کرد که روز سه‌شنبه دفاعیات خود را در شبکه‌های اجتماعی پخش خواهد کرد و در عین حال از کل روند به عنوان یک «جوخه مرگ» رسانه‌ای و قانونی انتقاد کرد.

پیش از این، کرشنر تلاش کرده بود لوسیانی و قضات رودریگو خیمنز اوربرو و خورخه گوئرینی را جلب کند، اما درخواست او رد شد.

جرایمی که شما متهم به ارتکاب آن هستید تا 16 سال حبس دارد.

با این حال، او بدون حمایت نیست، به ویژه از طرف متحدان سیاسی، بلکه از طرف گروه حقوقی مادران میدان د مایو که برای دفاع از او خواستار اعتراض شدند.

اواخر دوشنبه شب، انبوهی از هواداران و مخالفان در مقابل اقامتگاه کرشنر در بوئنوس آیرس تجمع کردند و پلیس را مجبور کردند – برخی با لباس ضد شورش – در بین راهپیمایی‌های رقیب حضور داشته باشند.

(AFP)

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما