دادگاه عالی کنیا پیروزی روتو بر اودینگا را تایید کرد

صادر شده در:

دادگاه عالی کنیا روز دوشنبه پیروزی ویلیام روتو در انتخابات ریاست جمهوری 9 اوت را تایید کرد و به هفته ها بلاتکلیفی سیاسی پایان داد و ضربه ای به رقیب خود رایلا اودینگا وارد کرد که ادعای تقلب در انتخابات را داشت.

مارتا کومی، رئیس قاضی گفت: “این یک تصمیم متفق القول است. بدین وسیله دادخواست ها رد می شوند و در نتیجه ما اعلام می کنیم که متهم اول (روتو) رئیس جمهور منتخب است.”

معاون رئیس جمهور روتو، 55 ساله، با اختلاف کمتر از دو درصد در رقابتی سخت در برابر اودینگا، یک سیاستمدار اپوزیسیون کهنه کار که اکنون توسط حزب حاکم حمایت می شود، به پیروزی دست یافت.

اودینگا ماه گذشته به دادگاه عالی کنیا دادخواست داد و مدعی شد که “شواهد کافی” برای اثبات برنده شدن او در انتخابات که یکی از گران ترین نظرسنجی های آفریقا محسوب می شود، دارد.

اگرچه روز رای گیری مسالمت آمیز سپری شد، نتایج اعتراضات خشمگینی را در پایگاه های اودینگا برانگیخت و بیم آن می رود که این درگیری بتواند به خشونت در کشوری با سابقه آشفتگی پس از انتخابات دامن بزند.

قضات دو هفته گذشته را صرف بررسی جعبه‌های شواهد کرده‌اند تا مشخص کنند آیا هرگونه بی‌نظمی به اندازه‌ای قابل توجه است که انتخابات را باطل کند، همانطور که در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری اوت 2017 که اودینگا نیز آن را به چالش کشید.

کومی کمی پس از ظهر (09:00 GMT) شروع به خواندن حکم کرد و به طور سیستماتیک پاسخ دادگاه به 9 مورد در قلب پرونده را بازگو کرد.

او گفت که فناوری مورد استفاده توسط کمیسیون مستقل و مرزهای انتخاباتی (IEBC) با استانداردهای “یکپارچگی، تایید پذیری، امنیت و شفافیت” مطابقت دارد.

این سازمان با رد تمامی ادعاهای مطرح شده از سوی درخواست کنندگان، گفت که “هیچ گونه بی نظمی به اندازه ای نبود که بر نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری تأثیر بگذارد.”

در دادخواست 72 صفحه ای اودینگا ادعا شد که هکرها به سرورهای IEBC نفوذ کرده و فرم های نتایج جعلی را آپلود کرده اند، اما دادگاه شکایت را رد کرد.

هر دو نامزد متعهد شدند که به این حکم احترام بگذارند و جشن هایی را برای طرفداران روتو به راه انداختند.

بحران هزینه های زندگی

پس از لغو سال 2017، IEBC برای ارائه یک نظرسنجی تمیز تحت فشار شدید قرار گرفت.

اما نتیجه امسال باعث ایجاد شکاف در خود IEBC شده است، به طوری که چهار نفر از هفت کمیسیونر آن، وافولا چبوکاتی، رئیس آن را به اجرای یک عملیات “غیر شفاف” متهم کردند.

شبوکاتی این اتهامات را رد کرد و علیرغم اینکه تحت “ارعاب و آزار” قرار گرفته بود، بر انجام وظایف خود طبق قانون کشور اصرار داشت.

از سال 2002، هیچ نتیجه ای از انتخابات ریاست جمهوری کنیا بدون چالش باقی نمانده است.

با حدود 65 درصد، مشارکت بسیار کمتر از انتخابات آگوست 2017 بود که ناظران گفتند که نشان دهنده سرخوردگی فزاینده در میان شهروندان است.

اودینگا که قبلا گفته بود فریب خورده و در انتخابات سال های 2007، 2013 و 2017 پیروز شده است، نبرد حقوقی را “برای دموکراسی و حکومت داری خوب” ابداع کرد.

روتو نیز به نوبه خود از دادگاه خواسته بود که این دادخواست را رد کند و اودینگا را متهم کرد که می‌کوشد “از طریق یک شروع مجدد اجباری دوباره یک گاز گیلاس دریافت کند”.

یک نظرسنجی در سال 2017 شاهد کشته شدن ده ها معترض توسط پلیس بود.

بدترین خشونت های انتخاباتی در کنیا پس از انتخابات سال 2007 رخ داد، زمانی که بیش از 1100 نفر در درگیری های سیاسی با قبایل رقیب کشته شدند.

روتو در 13 سپتامبر سوگند یاد خواهد کرد و پنجمین رئیس جمهور کنیا از زمان استقلال از بریتانیا در سال 1963 خواهد شد و زمام کشوری را در دست خواهد گرفت که گرفتار تورم، بیکاری بالا و خشکسالی شدید است.

(AFP)

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما