داستان تلخ زنان مبتلا به HIV از همسران زندانی خود

سال هاست که بیشتر خانم های این کارگاه متوجه ابتلای خود به اچ آی وی شده اند. آنها شش ماه اول را روزهای جهنمی می دانند که همه دنیا را جلوی چشمانشان تاریک کرد. اما کم کم به زندگی با این ویروس عادت کردند و بیماری خود را پذیرفتند.

به گزارش همشهری، سال‌هاست که در جلسات مشاوره گروهی در انجمن احیای ارزش‌ها گرد هم می‌آیند تا با کمک هر یک، سردرگمی را که فرهنگ، آداب و رسوم و تمایزات نادرست جامعه در مقابلشان ایجاد کرده است، بگشایند. از آنها دیگر زنان اچ آی وی مثبت مخاطبان اصلی این دوره هستند.

اکثر زنانی که در یک کارگاه مشاوره دور یک میز بزرگ نشسته بودند، این ویروس را از شوهرانشان که سال ها در زندان گذرانده بودند، دریافت کردند. با اینکه سال ها از ابتلای آنها می گذرد، مهم نیست مقصر کیست! اما همه آنها یک خواسته مشترک دارند. راهی برای جلوگیری از آلوده شدن دیگران پیدا کنید.

گزارشی که می خوانید محصول گفتگوی غیررسمی در پایان یکی از این جلسات مشاوره گروهی با زنان HIV مثبت، یادگاری از همسرش از زندان است که این ویروس است.

به گفته همه این زنان، اکثر خود مردان نیز از این بیماری اطلاعی ندارند و نبود امکان انجام معاینات اولیه در زندان ها باعث آلودگی حلقه بزرگتری از افراد مرتبط با این زندانیان شده است.

برای حفظ حریم خصوصی مصاحبه شوندگان از نام مستعار استفاده شد.

حتی اگر می دانستم ایدز دارد، با او ازدواج می کردم

وقتی آلال از بیماری خود مطلع شد، در ماه های اولیه بارداری بود. نوزادی که در شکم او رشد می کرد، سه ماه نداشت که حاملگی با یک سقط ناگهانی به پایان رسید. پس از بارداری دوم، نتایج آزمایش‌های غربالگری اولیه نشان داد که او مشکوک به HIV است. ویروسی که پیش از این هیچ کس نمی شناخت.

او می گوید: قبل از ازدواج، همسرم از سابقه زندان و مصرف موادمخدر به من گفت. اما من او را دوست داشتم و این شناخت را مدیون اخلاص او دانستم. حتی خودش هم قبل از بارداری دوم و آزمایش غربالگری اولیه نمی‌دانست که مبتلا شده است.»

ماه‌های اول پس از آزمایش مثبت بود و ماه‌های سخت و پر استرس برای همه بیماران بود. بحرانی که حتی فکرش را هم نمی‌کردند سیاهچاله‌ای بزرگ جلویشان باز شد و فکر می‌کردند مرگ تمام زندگی‌شان را بلعیده است. خانواده می گویند: همسرم قبل از ازدواج چندین سال در زندان بود. آنقدر با هم صادق بودیم که گاهی از خاطرات زندانش برایم تعریف می کرد. توضیح دهید که او چگونه مواد مخدر را در زندان به دست آورده است. قاچاقچیانی بودند که کارشان رساندن مواد مخدر به زندان بود. او را به هزار راه عجیب به زندان بردند. روش آنها برای رساندن مواد مخدر به زندان این بود که مرتکب جنایات جزئی و گرفتار شدن در حال فروش مواد مخدر در زندان می شدند.

اما روش مصرف و تزریق را محدود و کم می‌داند: «همسرم تعریف می‌کند که همه نشستند و سرنگ 15 تا 20 نفری را از این دست به آن دست برای تزریق می‌دادند، اگر کسی می‌خواست زخمی به نفر بعدی بزند و سرنگ تمیزی به آنها می داد، بعد از بیرون آوردن سوزن از رگ، آن را روی زبانش می گذاشت تا با بزاق آن را تمیز کند!»

آیل می‌گوید: «حتی اگر می‌دانستم که او ایدز دارد، با او ازدواج می‌کردم. اما این حق من بود که بدانم و آگاهانه این انتخاب را انجام دهم. در سال 2005 که ازدواج کردیم، آزمایش اچ آی وی در آزمایشات قبل از ازدواج انجام نشد. چگونه من یا هر زن دیگری فکر کنیم مردی که همسرش انتخاب کرده است به این بیماری مبتلاست؟! در حالی که می توانید از وجود این بیماری در آزمایش های اجباری قبل از ازدواج مطلع شوید. البته به شرطی که بیماری در پنجره خود نباشد، مدت زمان حضور ویروس در آزمایشات مشخص می شود.

چرا من؟

سال هاست که بیشتر خانم های این کارگاه متوجه ابتلای خود به اچ آی وی شده اند. آنها شش ماه اول را روزهای جهنمی می دانند که همه دنیا را جلوی چشمانشان تاریک کرد. اما کم کم به زندگی با این ویروس عادت کردند و بیماری خود را پذیرفتند.

سمانه، یکی از زنانی که بدون اطلاع از ابتلای همسرش به اچ‌آی‌وی زندگی می‌کند، می‌گوید: «یک سوال مشترک در سرمان بود که چرا من؟! اما بالاخره این مشکل را حل کردیم. پس از مقابله با این ویروس و بیماری، مجبور شدیم. به موضوع نحوه اطلاع رسانی به خانواده و دوستان در مورد این بیماری بپردازید. آیا این کار درستی است؟ پاسخ به این سوال در افراد مختلف متفاوت است و به سطح فرهنگ و مقبولیت خانواده ها بستگی دارد. این را حتی از فرزندانمان پنهان کرده‌ایم.»

پنهان كردن بيماري از خانواده و اطرافيان مساوي است با محدود كردن حمايت اطرافيان; به شرطی که این بیماری را هم بپذیرند و در مواجهه با آن نگرش حمایتی داشته باشند. به گفته او، گناه تنها نقطه ضعف پنهان کردن ایدز نیست.

این بیمار می گوید: بیماران ایدزی برای پیشگیری از پیشرفت بیماری و رسیدن به وضعیت جسمانی پایدار باید به طور منظم و روزانه دارو مصرف کنند، اما این امر برای افرادی که بیماری خود را از خانواده خود پنهان کرده اند بسیار سخت است، باید ظرف دارو را عوض کنید و آن را از دید و دسترس دیگران دور نگه دارید.اما افراد در زندان با مشکلات بسیار بیشتری مواجه می شوند.برای اینکه زندانیان دیگر مزاحم نشوند معمولاً دوست ندارند بیماری خود را به دیگران بگویند.اما هیچ تعیین شده و خصوصی وجود ندارد. فضایی که می توانند با خیال راحت قرص ها و داروهای خود را هر روز آنجا بخورند. به همین دلیل، بسیاری از مردانی که ما در این گروه می شناسیم در زندان مواد مصرف نمی کنند. این امر بیماری آنها را بدتر می کند.”

ترس از طرد شدن حتی در زندان

«برزخ» به تازگی به مجموعه این زنان اضافه شده است. او همچنین از همسرش به اچ آی وی مبتلا شده و چند سالی است که با این بیماری دست و پنجه نرم می کند. شوهر معتاد به مواد مخدر است و همچنان دوران محکومیت خود را در زندان تهران می گذراند. او می‌گوید: «در ملاقات‌های قانونی از زندان هیچ اشاره‌ای به راه‌های پیشگیری از انتقال ویروس‌های مقاربتی نشده است و مراجعه‌کنندگان باید این وسایل و حتی سایر وسایل را خودشان به همراه داشته باشند، کافی است از یک گروه 200 نفری یک نفر باشد. به این ویروس آلوده شده تا آن را به سایر مصرف کنندگان سرایت کند.»

و او که چند سالی است در غیاب همسرش به تنهایی فرزندش را بزرگ می کند، می گوید: وقتی زندانی آزاد می شود با یک معاینه ساده می توان متوجه شد که بیماری خونی دارد یا نه! در واقع، اگر این آزمایشات توسط افراد در همه زندان ها انجام می شد، پتانسیل زیادی برای جلوگیری از ابتلا بسیاری از زنان وجود داشت. اما در عمل این اتفاق نمی افتد. یا حتی زمانی که زندانی به مرخصی می آید باید وضعیت سلامتی او مشخص شود. در غیر این صورت، او قطعاً عفونت را به دیگران منتقل می کند و زندگی دیگران به همین راحتی از بین می رود.»

او به عنوان زنی که همسرش به اچ‌آی‌وی مبتلا شده است، معتقد است تا زمانی که زندانیانی که به مرخصی می‌آیند غربالگری نشوند، بهتر است اجازه خروج از زندان را ندهیم. ماتاهیرا می‌گوید: “ظاهر او ساده به نظر می‌رسد. اما روزی که متوجه این بیماری شدم، انگار دنیا برای من به پایان رسیده بود. باردار بودم و مردم و تا زمان تولد نوزاد زنده شدم. همسرش هم همینطور هوا خیلی آشفته بود و ما از گریه خسته شده بودیم.» خوشبختانه بچه ما مبتلا نشد و این یک امید بزرگ برای ما بود.

من ناخواسته درگیر این بیماری شدم. نمی خواستم بچه ام این احساس را داشته باشد و زندگی سختی در انتظارش باشد. شاید اگر فرهنگ و آداب و رسوم جامعه متفاوت بود، من و شوهرم و سایر مبتلایان زندگی آرام تری داشتیم. اما می دانیم که ذکر این بیماری مساوی است با رد. همسرم هرگز داروهایش را در زندان مصرف نمی کند. چون عده ای از یارانش در زندان هستند و نمی خواهد از بیماری او باخبر شوند و از ترس اینکه دیگران متوجه شوند، نمی پذیرد که دارو را نزد خود نگه دارد و مصرف کند».

زندانیان از ما کمک می خواهند

عفونت و انتشار اچ آی وی در زندان ها چرخه زیادی دارد. اعتفا سهرابی، روانشناس انجمن احیای ارزش ها و مشاور جلسات گروهی، می گوید: “بسیاری از رویدادهایی که در چرخه ایدز با آن مواجه می شویم، خارج از کنترل ما هستند.” آنها ممکن است ناقلان بسیاری از بیماری ها باشند. افزایش آگاهی کمترین کاری است که می توان در این زمینه انجام داد تا افراد کمتری ناخواسته وارد این چرخه شوند و البته گروه دیگری از مردم را درگیر بیماری خود کنند».

او با اعضای گروه در مورد نحوه برخورد با ترس ها، اضطراب ها و آزار و اذیت خود صحبت می کند. این به آنها یادآوری می کند که تا زمانی که رفتار آنها به کسی آسیب نرساند، نگران نباشند و حق دارند بیماری خود را از دیگران پنهان کنند. سهرابی می گوید: «در ماه های پایانی سال، مددجویان زیادی داریم که زندانی هستند که به مرخصی می آیند و برای کمک به ما مراجعه می کنند.» این بیماری فقط در زندان مردان نیست و ما شاهد ابتلا به گسترش اچ‌آی‌وی در زندان‌های زنان نیز.

وی درباره کمبود سرویس بهداشتی در زندان ها که آزمایش هایی مانند هپاتیت و اچ آی وی را در اولویت قرار داده است، می گوید: «ما بارها موضوع غربالگری اچ آی وی و ایدز و سایر بیماری ها را در زندان ها مطرح کرده ایم، همچنین نیاز به حفظ حریم خصوصی برای این افراد وجود دارد. بیمارانی که نیاز به مصرف دارو دارند. اما چنین امکانی در زندان ها وجود ندارد. «حتی اگر فرد مبتلا شناسایی شود، مراقبت و نظارتی برای درمان آن فرد وجود ندارد و در عمل باعث بی اثر شدن آزمایش می شود».

نکته مهم

افراد مبتلا به HIV می توانند با دریافت به موقع داروها و مراقبت های بهداشتی از ایدز در امان بمانند. در واقع این مرحله از بیماری زمانی رخ می دهد که فرد داروهای خود را به موقع مصرف نکند و سطح ایمنی بدنش را به حدی پایین بیاورد که تبدیل به فاجعه شود. در واقع، افراد مبتلا به HIV با مراقبت به موقع می توانند طول عمر طبیعی داشته باشند.

افراد مبتلا به اچ آی وی می توانند مانند دیگران ازدواج کنند، بچه دار شوند و بچه ای بدون HIV داشته باشند. مشروط بر اینکه مراقبت های لازم را انجام دهند؛ از جمله شیر ندادن به مادر مبتلا و سزارین.

الهی شعبانی مدیرعامل انجمن احیای ارزش ها می گوید: در حال حاضر رابطه جنسی محافظت نشده شایع ترین راه انتقال این بیماری در کشور است و استفاده از کاندوم مهم ترین راه پیشگیری از این بیماری است.

وی توصیه های مهمی به افراد نگران مبتلا شدن به این بیماری می کند: «هرکسی فکر می کند به این ویروس مبتلا است می تواند به مراکز بیماری های رفتاری شهر خود مراجعه کند، آدرس این مراکز و شماره تماس آنها در اینترنت موجود است.» به یاد داشته باشید که HIV آزمایشات در ایران رایگان است و کاملا محرمانه است و افراد می توانند در صورت نیاز برای مشاوره تخصصی با شماره تلفن 669001010 تماس بگیرند.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما