داشتن “مواد شیمیایی برای همیشه” در بدن شما به چه معناست؟

آینده در حال حاضر، احتمالاً برخی از مواد غیرطبیعی در کمین بدن شما وجود دارد. این چیزها توسط یک شرکت بزرگ ساخته شده است و می تواند به شما آسیب برساند.

به گزارش فرارو به نقل از Vox، “شیمیایی برای همیشه” (PFAS) به مواد پر و پلی فلوروآلکیل اطلاق می‌شود که گروه بزرگی از مواد هستند که باعث می‌شوند محصولات خاصی در برابر لکه یا چسبندگی مقاوم شوند و به طور گسترده در مواد بسته‌بندی استفاده می‌شوند. به عنوان غذا استفاده می شود. قرار گرفتن در معرض “مواد شیمیایی برای همیشه” با سرطان، ضعف سیستم ایمنی در کودکان، افزایش وزن و طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مرتبط است.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، “مواد شیمیایی برای همیشه” یک نگرانی بهداشت عمومی هستند. با این حال، شرکت ها هنوز هم این ماده را تولید می کنند. نگران کننده است که تقریباً همه شهروندان ایالات متحده، صرف نظر از سطح سلامت شخصی خود، مقداری “مواد شیمیایی برای همیشه” در خون خود دارند. ما این مطالب را همه جا می بینیم.

این مواد شیمیایی در انواع محصولات مصرفی، از لباس گرفته تا فست فود یافت می شوند، جایی که به دفع روغن و آب کمک می کنند. این مواد شیمیایی همچنین آبی را که می نوشیم و در بعضی جاها حتی هوایی را که تنفس می کنیم آلوده می کند.

در اوایل تابستان امسال، آژانس حفاظت از محیط زیست گزارشی مشاوره ای منتشر کرد که نشان می داد حتی مقادیر کمی از مواد شیمیایی که به طور دائم در آب آشامیدنی ردیابی می شوند، ممکن است خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند. خبر خوب این است که راه هایی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این مواد وجود دارد، مانند استفاده از فیلتر آب. تحقیقات جدید نشان می دهد که ممکن است راه ساده ای برای خلاص شدن از شر این مواد در محیط وجود داشته باشد.

در ادامه ما به درک بهتری از اینکه این مواد شیمیایی در واقع چه هستند و چگونه می توانند بر بدن ما تأثیر بگذارند، دست خواهیم یافت.

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی فوراور چیست؟

این مواد به محصولات روزمره مانند فرش، بسته بندی فست فود و لوازم آرایشی اضافه می شود. این مواد شیمیایی روغن و گریس را از بین می برند و از نظر اقتصادی برای مشاغل مفید هستند. با این حال، زمانی که مشخص شد انسان ها این مواد را از طریق آب و غذا مصرف می کنند، اثرات نامطلوب آنها برای سلامتی آشکار شد.

ساختار شیمیایی Forever Chemicals چیزی است که آن را از سایر مواد شیمیایی متمایز می کند. یک مولکول آلی حاوی پیوندهایی از اتم های کربن و هیدروژن است. برای ساخت مولکول های “مواد شیمیایی برای همیشه”، هیدروژن را با فلوئور جایگزین می کنید. بنابراین، “مواد شیمیایی برای همیشه” مولکول هایی هستند که دارای یک سری پیوندهای فلوئور-کربن هستند و شکستن این پیوندها بسیار دشوار است.

این مواد جزو پایدارترین مواد شیمیایی هستند که تا به حال ساخته ایم. برای شکستن پیوند کربن و فلوئور انرژی زیادی لازم است. اصطلاح “مواد شیمیایی برای همیشه” نیز بازی با کلمات است: “F” در “برای همیشه” از “فلورین” و “C” در “مواد شیمیایی” از “کربن” آمده است. جو آلن، محقق دانشگاه هاروارد، در مقاله ای در سال 2018 در واشنگتن پست، اصطلاح “مواد شیمیایی برای همیشه هستند” را ابداع کرد.

مواد شیمیایی

“مواد شیمیایی برای همیشه” از کجا آمد؟

شرکت‌های شیمیایی این مواد را تولید می‌کنند و به شرکت‌های دیگری می‌فروشند که از آن‌ها در محصولات مختلف استفاده می‌کنند. این مواد به معنای واقعی کلمه در همه چیز یافت می شود: مبلمان، فرش، منسوجات، مبلمان فضای باز، کاغذ، و بسته بندی مواد غذایی. این مواد عمدتاً به عنوان سورفکتانت (موادی که در صورت استفاده در مقادیر بسیار کم، کشش سطحی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند) و دفع روغن و آب مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، مواد شیمیایی برای همیشه اضافه می‌شوند تا مبلمان را از هرگونه ریختن روی آن تمیز نگه دارند.

این مواد شیمیایی چگونه محیط زیست را آلوده می کنند؟

منبع اصلی آلودگی زیست محیطی در سراسر ایالات متحده محصولی به نام فوم تشکیل دهنده فیلم آبی یا AFFF است که آتش سوزی نفت را خاموش می کند. این مواد مورد نیاز ارتش ایالات متحده برای استفاده در پایگاه است و برای چندین دهه از آنها در تمرینات برای خاموش کردن آتش هدف استفاده می شود. از نظر وزن، 8 تا 10 درصد از مواد شیمیایی برای همیشه باقی می مانند که مقدار بسیار بالایی است.

بنابراین برای آلوده کردن آب آشامیدنی فقط به مقدار کمی از آن نیاز دارید. اگر در حال تلاش برای نجات جان خود در هنگام آتش سوزی هستید، اگر جایگزین موثرتری وجود نداشته باشد، ممکن است بخواهید یک فوم تشکیل دهنده لایه آبی تهیه کنید. مشکل این است که ارتش مقادیر زیادی از آن را در تمرینات استفاده کرد. در نتیجه، آب های زیرزمینی همه مکان های نزدیک به پایگاه های نظامی آمریکا آلوده شد. بیش از 600 مکان شناخته شده در سراسر ایالات متحده وجود دارد.

مواد شیمیایی

چه محصولات مصرفی ما را در معرض “مواد شیمیایی برای همیشه” قرار می دهند؟

این مواد در فرش، مبلمان، پرده دوش و همچنین در لوازم آرایشی مانند لوسیون، ریمل و حتی قطره چشم یافت می شود.

احتمال اینکه با خوردن یک فست فود، مثلاً همبرگر، در معرض «مواد شیمیایی برای همیشه» قرار بگیرم چقدر است؟

احتمالات عالی هستند، اما باید بتوانیم نسبتاً سریع این مشکل را برطرف کنیم. در حال حاضر چندین ایالت آمریکا استفاده از “مواد شیمیایی” را برای همیشه در بسته بندی مواد غذایی ممنوع کرده اند.

آیا مواد شیمیایی موجود در آب آشامیدنی ما برای همیشه هستند؟

تقریباً همه افراد مقداری ماده شیمیایی در آب آشامیدنی خود دارند، و اگر واقعاً سطح خون را اندازه گیری کنید، 98 تا 99 درصد افراد “مواد شیمیایی دائمی” در بدن خود دارند. بنابراین، این مواد به معنای واقعی کلمه در بدن همه افراد یافت می شود.

این مواد زمانی که از منابعی مانند استفاده از فوم آتش نشانی در فرودگاه ها، پایگاه های نظامی، سایت های تولیدی و مکان های دفع زباله مانند تصفیه خانه های فاضلاب و محل های دفن زباله وارد آب آشامیدنی می شوند. برخی از پیش سازها و اجزای “Forever Chemicals” نیز هنگام تجزیه به اتمسفر منتقل می شوند و می توانند در خاک و آب های سطحی رسوب کرده و در نهایت وارد آب های زیرزمینی شوند.

مواد شیمیایی

آیا “مواد شیمیایی برای همیشه” در هوا وجود دارد؟

این مواد در هوا نیز وجود دارند. به عنوان مثال، یک کارخانه پلاستیک در نیوهمپشایر وجود دارد که گازهای گلخانه ای فرار تولید می کند. می توانید آن را در خاک اطراف گیاه ببینید. چنین گیاهانی “مواد شیمیایی برای همیشه” را که مردم نگران آن هستند آزاد نمی کنند. در عوض، آنها مواد شیمیایی مانند PFOS یا PFOA را آزاد می کنند که به “مواد شیمیایی برای همیشه” تجزیه می شوند.

آیا به دلیل قرار گرفتن در معرض “مواد شیمیایی برای همیشه” باید مراقب سلامتی خود باشیم؟

افرادی که به طور ناخواسته به مکان های آلوده ذکر شده نزدیک می شوند و با آنها تماس می گیرند باید بیشترین نگرانی را داشته باشند زیرا خطر ابتلا به سرطان در آنها افزایش می یابد. در کودکان، مواجهه مداوم با مواد شیمیایی با کاهش تولید آنتی بادی در پاسخ به واکسیناسیون منظم همراه است. این نشان دهنده سلامت کل سیستم ایمنی است.

تعدادی از مطالعات وجود دارد که شدت علائم کووید-19 را در افرادی که سطوح بالاتری از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مادام العمر دارند نشان می دهد. همچنین با دیابت و توانایی کاهش وزن مرتبط است.

یکی دیگر از اثرات غم انگیز “مواد شیمیایی برای همیشه” شیردهی است. مواد شیمیایی می توانند برای همیشه با متابولیسم چربی تداخل کنند. گزارش های زیادی در مورد زنانی وجود دارد که به دلیل کمبود شیر مادر قادر به شیر دادن به نوزاد خود نیستند.

چرا این مواد شیمیایی برای ما مضر هستند؟

نیمه عمر این مواد (زمان لازم برای تجزیه) بسیار طولانی است. بنابراین، این مواد در بدن شما جمع می شوند. این مواد شبیه فسفولیپیدها (نوعی اسید چرب) هستند، بنابراین می توانند سایر عملکردهای بدن را تقلید کنند. معمولاً وقتی یک ماده شیمیایی مضر است، به این دلیل است که بدن شما فکر می‌کند چیز دیگری است و نوعی واکنش را تحریک می‌کند.

شما اغلب در ایجاد مواد شیمیایی آلی مصنوعی که شبیه چیز دیگری است که بدن به طور طبیعی استفاده می کند، مشکل دارید. برخی از مواد شیمیایی می توانند به طور دائمی از سد خونی مغزی عبور کنند و برخی نیز می توانند از سد جفت مرتبط با جنین عبور کنند.

چگونه برای همیشه از استفاده از مواد شیمیایی اجتناب کنیم؟

لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی معمولا برای همیشه در صدر فهرست مواد شیمیایی قرار دارند و اگر چیزی حاوی فلورو است مراقب باشید. می‌توانید از وب‌سایت‌هایی مانند «گروه کاری محیط‌زیست» بازدید کنید، که به شما می‌گوید به دنبال چه چیزی باشید و محصولات مختلف را بر اساس پیامدهای سلامتی آنها رتبه‌بندی می‌کند.

گرد و غبار یکی از راه های اصلی انتقال “مواد شیمیایی برای همیشه” از یک محصول به بدن انسان است. بنابراین، یک راه آسان برای کاهش قرار گرفتن در معرض “مواد شیمیایی” تمیز نگه داشتن سطوح است. وقتی برچسب بدون PFOA را روی محصولی مانند ماهیتابه نچسب می بینید، به این معنی است که محصول از نوع دیگری از “مواد شیمیایی برای همیشه” استفاده می کند. در نتیجه، هنگام خرید محصولات به دنبال برچسب های “Forever Chemical Free” یا “غیر سمی تایید شده” باشید.

چگونه “مواد شیمیایی برای همیشه” را از آب حذف می کنید؟

همه فیلترها برخی از “مواد شیمیایی دائمی” را حذف می کنند، اما اسمز معکوس موثرترین راه برای حذف همه این مواد شیمیایی است. آب بطری حاوی غلظت بالایی از “مواد شیمیایی دائمی” است. بنابراین، بهتر است آب خالص را از منبع شناخته شده بنوشید.

چگونه “مواد شیمیایی” را برای همیشه از هوا حذف می کنید؟

فیلترهای هپا ذرات ریز را جذب کرده و میزان گرد و غبار قابل استنشاق را کاهش می دهند. فیلترهای هوا می توانند برخی از باکتری ها، ویروس هایی با قطر کمتر از 0.3 میکرون، باسیل ها و کلستریدیا را به دام بیندازند. در نتیجه، بله، این فیلترها می توانند به کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی برای همیشه کمک کنند.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما