دانشمندان گروه خونی نادر جدیدی را کشف کردند

دانشمندان دانشگاه بریستول و واحد خون و پیوند خدمات بهداشت ملی (NHSBT) یک گروه خونی نادر جدید را کشف کردند. این یافته ها که در مجله انجمن هماتولوژی آمریکا به نام “خون” منتشر شده است، همچنین به حل یک معمای 30 ساله کمک می کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت دانشگاه بریستول، گروه خونی افراد با توجه به وجود یا عدم وجود پروتئین هایی به نام پروتئین های گروه خونی یا آنتی ژن در سطح گلبول های قرمز تعیین می شود. این ساختارها در صورتی که سیستم ایمنی ساختارهای ناشناخته را بشناسد باعث واکنش می شود. اگرچه اکثر مردم با مفهوم گروه های خونی مانند ABO، Rh مثبت یا Rh منفی آشنا هستند، گروه های خونی مهم دیگری نیز وجود دارد. زمانی که بین خون یک فرد و خون فرد دیگر ناسازگاری وجود دارد، احتمال واکسیناسیون آلوژنیک یا درون گونه ای وجود دارد که در آن فرد آنتی بادی علیه آنتی ژن گروه خونی که حامل آن نیست تولید می کند. وجود آنتی بادی ها یا آنتی بادی ها در گونه با تحریک سیستم ایمنی می تواند پیامدهای بالینی برای انتقال خون یا بارداری داشته باشد.

محققان دانشکده بیوشیمی بریستول و آزمایشگاه بین المللی گروه خون NHSBT یک همکاری بین المللی را رهبری کردند که به دنبال بررسی یک رمز و راز 30 ساله پیرامون سه آنتی ژن شناخته شده، اما از نظر ژنتیکی غیرقابل تشخیص بود. آنتی ژن هایی که با هیچ گروه خونی شناخته شده ای مطابقت ندارند.

در این مطالعه، افراد دارای آنتی بادی علیه گروهی از آنتی ژن ها به نام Er با استفاده از روشی قوی غربالگری شدند که امکان تجزیه و تحلیل همزمان تمام توالی های DNA کد کننده ژن را فراهم می کند. تغییرات خاصی در ژن های کد کننده پروتئین Piezo1 در این افراد شناسایی شد که منجر به تولید یک پروتئین اصلاح شده در سطح سلولی شد. محققان با استفاده از یک روش ویرایش ژن در یک رده سلولی پوچ، ابتدا پروتئین Piezo1 را حذف کردند و سپس دوباره آن را به سلول وارد کردند تا به طور قطع نشان دهند که آنتی بادی های متصل به آنتی ژن Er، از جمله آنتی ژن های تازه کشف شده، از این کلاس هستند. پروتئین و Piezo1 برای بیان آنتی ژن Er در انسان ضروری هستند.

با استفاده از ترکیبی از روش‌های جدید توالی‌یابی DNA و ویرایش ژن، دانشمندان توانستند نشان دهند که پروتئین Piezo1 حامل این موارد و موارد دیگر است و با انجام این تحقیقات، Er به عنوان یک گروه خونی جدید معرفی شد.

متأسفانه، آنتی‌بادی‌های متصل به دو آنتی‌ژن Er تازه کشف‌شده در دو زن ناقل با از دست دادن غم‌انگیز جنین همراه بود. کشف اساس ژنتیکی گروه‌های خونی به دانشمندان اجازه می‌دهد تا آزمایش‌های جدیدی را برای شناسایی گروه‌های خونی غیرمعمول با هدف ارائه بهترین مراقبت ممکن برای بیماران حتی با نادرترین گروه‌های خونی ایجاد کنند. پروتئین Piezo1 نقش مهمی در سلامت و بیماری ایفا می کند، و در حالی که هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، پیشرفت این گروه از محققان دانش ما را ارتقا می دهد و نقطه عطف جدیدی در هماتولوژی است.

دکتر تیم ساچول، یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه در دانشگاه بریستول، گفت: “این مطالعه نمونه ای عالی از ترکیب فناوری های جدید با روش های سنتی برای پاسخ به سوالاتی است که همیشه در ذهن خود داشته ایم. به نظر غیرممکن است که پاسخ دهند.

پروفسور Ash Toy، استاد زیست شناسی سلولی در دانشگاه بریستول و مدیر واحد تحقیقات خون و پیوند در موسسه ملی حقوق بشر، گفت: این مطالعه نشان می دهد که با وجود تمام تحقیقات انجام شده تا به امروز، این گلبول های قرمز ساده هنوز هم می تواند ما را شگفت زده کند. پیزوها پروتئین های حسی مکانیکی هستند که گلبول های قرمز خون برای تشخیص زمان فشرده شدن از آنها استفاده می کنند. تنها چند صد نسخه از این پروتئین در غشای هر سلول وجود دارد.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما