دبیرکل سازمان ملل: برای جهانی فراگیر، عادلانه و صلح‌آمیز به تحول آموزش و پرورش نیاز است

جمعی از حاضران در سالن معروف مجمع عمومی پرسیدند: “من خود را یک عمر دانشجو می دانم… بدون تحصیل، کجا بودم؟ ما کجا هستیم؟”

از آنجایی که آموزش زندگی، اقتصاد و جوامع را تغییر می دهد، «ما باید آموزش را متحول کنیم».

گرداب

دبیرکل سازمان ملل متحد به جای اینکه یک عامل بزرگ باشد، اشاره کرد آموزش به سرعت در حال تبدیل شدن به یک “موانع بزرگ” استبا اشاره به اینکه حدود 70 درصد از کودکان 10 ساله در کشورهای فقیر قادر به خواندن نیستند و به سختی یاد می گیرند.

وی ادامه داد: با دسترسی به بهترین منابع، مدارس و دانشگاه ها، ثروتمندان بهترین مشاغل را به دست می آورند، در حالی که افراد فقیر – به ویژه دختران – آوارگان و دانش آموزان دارای معلولیت با موانع قابل توجهی در دستیابی به مدارکی روبرو هستند که می تواند زندگی آنها را تغییر دهد.

در همین حال، ویروس COVID-19 ضربه سختی به پیشرفت در دستیابی به هدف توسعه پایدار 4، هدف توسعه پایدار که آموزش با کیفیت عادلانه را هدف قرار می دهد، وارد کرده است.

آقای گوترش با استناد به گزارش کمیسیون بین‌المللی آینده آموزش که به وضوح بیان می‌کند که «سیستم‌های آموزشی به این نمره نمی‌رسند» افزود: «اما بحران آموزش از مدت‌ها پیش آغاز شد و بسیار عمیق‌تر شد».

شکست درجه

او با تکیه بر برنامه‌های درسی منسوخ و محدود، معلمان ضعیف آموزش دیده و کم دستمزد، و یادگیری غیرمستقیم، اظهار داشت:آموزش دانش آموزان و جوامع را شکست می دهد“.

در عین حال، شکاف دیجیتالی دانش آموزان فقیر را تنبیه می کند شکاف تامین مالی آموزش و پرورش بیشتر از همیشه.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که «زمان تغییر نظام های آموزشی فرا رسیده است».

چشم انداز قرن بیست و یکم

با ظهور چشم انداز آموزشی جدید برای قرن بیست و یکم، وی خاطرنشان کرد: یادگیری با کیفیت باید از رشد فرد یادگیرنده در طول زندگی حمایت کند.

این باید به مردم کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه یاد بگیرند، با تأکید بر حل مسئله و همکاری… پایه های یادگیری از خواندن، نوشتن و ریاضیات گرفته تا مهارت های علمی، عددی، اجتماعی و عاطفی را فراهم کند… توانایی دانش آموزان را برای انطباق با دنیای کار به سرعت در حال تغییر…[and] از همان مراحل اولیه و در طول زندگی برای همه قابل دسترسی باشد.»

در زمان انتشار گسترده اطلاعات نادرست، انکار آب و هوا و تجاوز به حقوق بشر، آقای گوترش بر نیاز به سیستم‌های آموزشی تأکید کرد که “حقیقت را از توطئه متمایز کند، احترام به علم را القا کند و بشریت را با همه تنوعش تجلیل کند.”

از رویا تا واقعیت


کودکان در یک مرکز رشد دوران کودکی در روستای Garen Badjini، در جنوب شرقی نیجریه، با معلم خود در یک دایره می نشینند.

© یونیسف / جاکومو پیروزی

کودکان در یک مرکز رشد دوران کودکی در روستای Garen Badjini، در جنوب شرقی نیجریه، با معلم خود در یک دایره می نشینند.

برای تحقق بخشیدن به این چشم انداز، او پنج حوزه تعهد را برجسته می کند که با حمایت از حق آموزش با کیفیت برای همه، در همه جا – به ویژه دختران و کسانی که در بحران هستند، آغاز می شود.

وی با تاکید بر اینکه مکاتب باید بدون تبعیض به روی همه باز باشد، از طالبان در افغانستان درخواست کرد: فوراً تمام محدودیت های دسترسی دختران به تحصیلات متوسطه را لغو کنید.

آقای گوترش به‌عنوان «رگ حیات سیستم‌های آموزشی» سپس خواستار تمرکز جدید بر نقش‌ها و مهارت‌های معلمان شد. تسهیل و تقویت یادگیری به جای اینکه فقط پاسخ ها را منتقل کنید.

سوم، او خواستار تبدیل شدن مدارس به «مکانی امن و سالم شد که جایی برای خشونت، انگ و ارعاب نباشد».

برای دستیابی به هدف چهارم، که انقلاب دیجیتال به نفع همه فراگیران است، دولت ها را تشویق کنید تا با شرکای بخش خصوصی برای ارتقای محتوای یادگیری دیجیتال همکاری کنند.

همبستگی مالی

دبیر کل سازمان ملل متحد با ارائه اولویت نهایی خود گفت: «هیچ یک از اینها بدون افزایش بودجه برای آموزش و همبستگی جهانی امکان پذیر نخواهد بود.

او از کشورها خواست از بودجه آموزش محافظت کنند و هزینه های آموزش را به منابع آموزشی تغییر دهند.

بودجه آموزش باید اولویت اول دولت ها باشد. دبیرکل به صراحت گفت که این تنها مهم ترین سرمایه گذاری است که یک کشور می تواند برای مردم و آینده خود انجام دهد. هزینه ها و توصیه های سیاستی باید با آموزش با کیفیت برای همه هماهنگ باشد.

جنبش جهانی

وی در پایان گفت: اجلاس آموزش تحول آفرین تنها با بسیج یک «جنبش جهانی» به اهداف جهانی خود می رسد.

بیایید با هم به جلو حرکت کنیم تا همه بتوانند در طول زندگی خود بیاموزند، شکوفا شوند و رویاپردازی کنند. بیایید مطمئن شویم که یادگیرندگان امروزی و نسل های آینده به آموزش مورد نیاز دسترسی دارند تا جهانی پایدارتر، فراگیر، عادلانه و صلح آمیز ایجاد کنند. برای همه.”

جنگ، بیماری و توسعه اقتصادی

کاترین راسل، رئیس صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) توجه را به تأثیر جنگ بر آموزش کودکان جلب کرده و از دولت ها خواسته است تا “حمایت را برای کمک به هر کودکی در هر کجا که هستند برای یادگیری افزایش دهند.”

وینی بیانیما، مدیر اجرایی UNAIDS، تأثیر مخرب HIV بر دختران نوجوان و زنان جوان در آفریقا را برجسته کرد و به شرکت کنندگان گفت که در جنوب صحرای آفریقا در سال گذشته، هر هفته 4000 دختر به این بیماری مبتلا می شدند.

“این یک بحران است!” او گفت. زیرا وقتی دختری در آن سن کم مبتلا می‌شود، هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد و این به بقیه عمر او و فرصت‌هایی برای او اشاره می‌کند.»

او به بالا گفت که اکنون 12 کشور آفریقایی متعهد شده اند آموزش پلاسابتکاری جسورانه برای جلوگیری از عفونت HIV از طریق آموزش متوسطه رایگان جهانی و با کیفیت برای همه دختران و پسران آفریقایی که از طریق برنامه های توانمندسازی جامع تقویت می شود.

آدری آزولای، رئیس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) با بیان اینکه «بدون آموزش، توسعه اقتصادی و صلح وجود ندارد» تاکید کرد که دختران افغان باید بتوانند به مکتب بازگردند. او گفت: “این حق آنهاست.” آدرس تحویل را اینجا ببینید.

ستاره های دیگر

دیگر سخنرانان برجسته شامل ملاله یوسف زی، سفیر صلح سازمان ملل بود که از رهبران جهان خواست مدارس را برای دختران ایمن کنند و از حق هر کودکی برای تحصیل محافظت کنند و گفت: “اگر در ایجاد آینده ای امن و پایدار برای کودکان جدی هستید، سپس در مورد آموزش جدی بگیرید.”

سمیه فاروقی، کاپیتان سابق تیم رباتیک دختران افغانستان با بیان اینکه هر دختر حق تحصیل دارد، تاکید کرد: در حالی که پسرعموها و برادران ما در کلاس درس نشسته اند، من و بسیاری از دختران دیگر مجبور به تحصیل شده اند. رویاهایمان را کنار بگذاریم هر دختری متعلق به مدرسه است“.

ونسا ناکات، سفیر حسن نیت یونیسف که اخیراً اعلام شده است، بر لزوم برخورداری همه کودکان از آموزش تاکید کرد، زیرا “آینده آنها به آن بستگی دارد”. عنوان آن را اینجا ببینید.

یکی دیگر از نکات برجسته اجرای موسیقی نمایشی توسط سفیر حسن نیت یونیسف آنجلیک کیجو بود که همه را تشویق کرد تا صدای خود را برای تغییر آموزش بالا ببرند.

130 کشور متعهد به راه اندازی مجدد آموزش می شوند

بعد از ظهر اعلام شد که بیش از 130 کشور شرکت کننده در این اجلاس متعهد به راه اندازی مجدد سیستم های آموزشی خود شدند برای پایان دادن به بحران یادگیری، کار را تسریع کنید

این تعهدات پس از 115 رایزنی ملی که رهبران، مربیان، دانش آموزان، جامعه مدنی و سایر شرکا را گرد هم آورد تا توصیه های جمعی در مورد مبرم ترین خواسته ها را گردآوری کند.

تقریبا نیمی از کشورها اقدامات اولویت دار برای مقابله با کاهش یادگیری، در حالی که یک سوم کشورها متعهد به حمایت از رفاه روانی اجتماعی دانش آموزان و معلمان هستند.دو کشور از هر سه کشور نیز اقداماتی را برای جبران هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم آموزش برای جوامع آسیب‌پذیر اقتصادی نشان دادند و 75 درصد کشورها بر اهمیت سیاست‌های آموزشی حساس به جنسیت در تعهدات خود تأکید کردند.

این داده ها بر نقش آموزش در دستیابی به تمام اهداف توسعه پایدار و ارتباط با بحران های آب و هوایی، درگیری ها و فقر تاکید داشتند. اقدامات مربوط به بهبودی از ویروس کرونا و بازگشت به مسیر دستیابی به اهداف توسعه پایدار، با تاکید بر نیاز به نوآوری در آموزش برای آماده سازی دانش آموزان امروزی برای جهانی به سرعت در حال تغییر است.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما