دبیرکل سازمان ملل متحد از مخالفان یمن خواست از اعمال خشونت آمیز جدید اجتناب کنند و آتش بس را تمدید کنند.

صادر شده در:

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه از طرف‌های درگیر در یمن خواست از هرگونه اقدام تحریک‌آمیز که منجر به تشدید خشونت‌ها شود، خودداری کنند. این اقدام در پی ناکامی در تمدید آتش بس سراسری و تعامل با یکدیگر برای تمدید آتش بس صورت گرفت.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که دبیرکل از این که دولت شناخته شده بین المللی و شورشیان حوثی قبل از ضرب الاجل دوم اکتبر به توافق نرسیده اند، ناامید شده است. اما وی تاکید کرد: ما به هیچ وجه این را پایان راه نمی دانیم.

آتش‌بس اولیه دو ماهه که در 2 آوریل توافق شد و دو بار تمدید شد، منجر به طولانی‌ترین آرامش در جنگ از زمان آغاز جنگ داخلی ویرانگر در سال 2014 شد.

عدم تمدید آن برای مدت طولانی‌تر همانطور که سازمان ملل به دنبال آن بود، نگرانی از درگیری‌های مجدد و تشدید وضعیت وخیم بشردوستانه را در فقیرترین کشور جهان عرب افزایش داده است.

دوجاریک گفت هانس گراندبرگ فرستاده ویژه سازمان ملل همچنان در حال مذاکره با دولت و حوثی‌ها است و به بررسی «گزینه‌هایی که برای هر دو طرف قابل قبول است» ادامه خواهد داد.

جنگ داخلی یمن در سال 2014 آغاز شد، زمانی که حوثی‌های مورد حمایت ایران، پایتخت، صنعا، و بسیاری از شمال یمن را تصرف کردند و دولت را مجبور به تبعید کردند.

یک ائتلاف به رهبری عربستان سعودی شامل امارات متحده عربی در سال 2015 برای بازگرداندن دولت به رسمیت شناخته شده بین المللی به قدرت مداخله کرد.

این درگیری باعث یکی از بدترین بحران‌های بشردوستانه در جهان شده است و طی سال‌ها به یک جنگ نیابتی منطقه‌ای بین عربستان سعودی که از دولت حمایت می‌کند و ایران که حامی حوثی‌ها است، تبدیل شده است.

بیش از 150000 نفر از جمله بیش از 14500 غیرنظامی کشته شدند.

گوترش جمعه گذشته از دو طرف خواست که منافع ملی مردم یمن را در اولویت قرار دهند، آتش بس را گسترش دهند و «صلح را برای همیشه انتخاب کنند». بیانیه او به دنبال هشداری جدی سه روز قبل از سوی گراندبرگ فرستاده سازمان ملل مبنی بر اینکه خطر بازگشت به جنگ “واقعی” بود، به دنبال داشت.

دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، گفت که هنوز زمان زیادی برای طرفین وجود دارد تا “آنچه را که باید به نفع مردم یمن انجام دهند.”

او گفت: «آتش بس مستقیماً به نفع غیرنظامیان یمنی بود. فعالیت های نظامی قابل توجه از جمله حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و حملات برون مرزی حوثی ها متوقف شده است. تعداد تلفات غیرنظامیان به شدت کاهش یافته است.

واردات سوخت از طریق بنادر حدیده کمبود را کاهش داد و پروازهای تجاری بین المللی از فرودگاه صنعا به امان و سایر مقاصد از سر گرفته شد.

(AFP)

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما