دبیرکل سازمان ملل متحد به شدت نگران تزلزل ابتکار غلات دریای سیاه است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز یکشنبه در بیانیه‌ای به دبیرکل گفت که آقای گوترش تصمیم گرفته است که خروج خود را برای شرکت در نشست اتحادیه عرب در الجزایر به مدت یک روز به تعویق بیندازد تا بر این موضوع تمرکز کند.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین در اواخر فوریه 2022، کوه‌های غلات در سیلوها انباشته شدند، زیرا کشتی‌ها نمی‌توانستند عبور امن به و از بنادر اوکراین را تضمین کنند و مسیرهای زمینی نیز نمی‌توانستند جبران کنند.

این امر به افزایش قیمت مواد غذایی اساسی در سراسر جهان کمک کرده است. همراه با افزایش هزینه های انرژیکشورهای در حال توسعه به مرز نکول بدهی سوق داده شده اند و تعداد بیشتری از مردم در آستانه قحطی قرار می گیرند..

این ابتکار قرار بود در نیمه دوم نوامبر منقضی شود، اما در صورت موافقت همه طرف ها، از جمله روسیه و اوکراین، گزینه ای برای تمدید آن وجود داشت.

میلیون ها نفر را از فقر شدید نجات دهید

این معامله به وضوح در کاهش قیمت ها موفقیت آمیز بود و به میلیون ها تن غلات اجازه داد که به طور ایمن از بنادر اوکراین حمل شود. تا سپتامبر، ربکا گرینسپن، رئیس سازمان تجاری سازمان ملل متحد، UNCTAD، و امیر عبدالله، هماهنگ کننده سازمان ملل برای ابتکار غلات دریای سیاه، می توانند با افتخار اعلام کنند که قیمت ها پنج ماه متوالی کاهش یافته است و شاخص قیمت مواد غذایی، که اندازه گیری تغییر ماهانه قیمت ها سبد بین المللی کالاهای غذایی نسبت به اوج خود در ماه مارس تقریبا 14 درصد کاهش یافته است.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، این ابتکار به طور غیرمستقیم از سقوط نزدیک به 100 میلیون نفر در فقر شدید جلوگیری کرده است.

با این حال، روز شنبه، روسیه اعلام کرد که مشارکت خود در این توافق را به تعلیق می‌اندازد و دلیل آن حمله همان روز به کشتی‌هایی در بندر سواستوپل اوکراین در کریمه است که روسیه در سال 2014 آن را ضمیمه کرد.

بنا بر گزارش ها، این اقدام تجار را غافلگیر کرد و نگرانی از افزایش شدید دیگر قیمت مواد غذایی را افزایش داد. طبق گزارش ها، عارف حسین، اقتصاددان ارشد برنامه جهانی غذا، هشدار داد که تصمیم روسیه برای تعداد زیادی از کشورها خطرناک است و باید هر چه زودتر حل شود.

آقای دوجاریک گفت که دبیرکل به برقراری ارتباطات گسترده با هدف پایان دادن به تعلیق مشارکت روسیه در ابتکار ادامه می دهد.

وی توضیح داد که این مشارکت همچنین با هدف تجدید و اجرای کامل طرح تسهیل صادرات مواد غذایی و کود از اوکراین و همچنین رفع موانع باقیمانده بر سر راه صادرات مواد غذایی و کود روسیه است.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما