دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد تهدید، حبس و آزار: تهدید علیه خبرنگاران به همه ما آسیب می رساند

امسال همچنین دهمین سالگرد برنامه اقدام سازمان ملل متحد در مورد ایمنی خبرنگاران و موضوع مصونیت از مجازات است.

دبیرکل بر اهمیت مطبوعات آزاد تاکید کرد که به گفته او برای یک دموکراسی کارآمد، افشای تخلفات، هدایت دنیای پیچیده ما و پیشبرد اهداف توسعه پایدار (SDGs) – دستور کار منصفانه تر، منصفانه تر و سبزتر – حیاتی است. آینده.

در این روز جهانی برای پایان دادن به مصونیت از مجازات برای جنایات علیه روزنامه نگاران، اجازه دهید از دست اندرکاران رسانه خود قدردانی کنیم برای حقیقت، عدالت و حقوق بشر برای همه بایستید،” او گفت.

قتل های حل نشده

علیرغم نقش حیاتی آنها، تنها در سال جاری بیش از 70 روزنامه نگار به قتل رسیده اند.

اکثر این جنایات حل نشده باقی می مانند. این در حالی است که امروز رکورد تعداد روزنامه نگاران زندانی وجود دارد، در حالی که تهدید به زندان، خشونت و مرگ در حال افزایش استآقای گوترش گفت.

علاوه بر این، افزایش اطلاعات نادرست، آزار و اذیت سایبری و سخنان نفرت انگیز، به ویژه علیه زنان روزنامه نگار، به خفه شدن کارکنان رسانه در سراسر جهان کمک می کند.

او افزود: “ارعاب، از طریق سوء استفاده از ابزارهای قانونی، مالی و سایر ابزارها، تلاش ها برای پاسخگویی به قدرتمندان را تضعیف می کند. این روندها نه تنها روزنامه نگاران بلکه کل جامعه را تهدید می کند.”

پاتریشیا مونرئال وازکز از سال 1996 روزنامه نگار بوده است.

مرکز اطلاعات در مکزیک / آنتونیو نیتو

پاتریشیا مونرئال وازکز از سال 1996 روزنامه نگار بوده است.

مکزیک: خشونت و سکوت

مکزیک یکی از خطرناک ترین مکان ها برای یک روزنامه نگار است.

بر اساس گزارش سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) که یک پایگاه داده آنلاین در مورد تحقیقات قضایی درباره قتل روزنامه نگاران در سراسر جهان دارد، در سال جاری تاکنون 18 نفر کشته شده اند.

پاتریشیا مونرئال وازکز بیش از 25 سال است که گزارش هایی را ارائه می دهد و موضوعات حقوق بشر، جنسیت، انتخابات و سیاسی را پوشش می دهد. این شرکت در مورلیا، مرکز ایالت غربی میچوآکان مستقر است.

خانم مونرئال گفت که خشونت علیه روزنامه نگاران از سال 2006، زمانی که اولین ناپدید شدن روزنامه نگاران آغاز شد، تشدید شده است.

او گفت: “و این شروع به منصرف کردن، خاموش کردن و ایجاد خودسانسوری در رسانه ها کرد.” از سال 2006 تاکنون 14 همکار کشته شده اند و شش نفر ناپدید شده اند. در هیچ یک از این موارد هیچ کس در اینجا در میچوآکان دستگیر نشده است، به جز یک مورد.”

“حتی مرگ هم کافی نیست”

او معتقد است که این وضعیت در کنار شرایط نامطلوب کاری و کمبود فرصت‌های توسعه، کیفیت روزنامه‌نگاری را تحت تأثیر قرار داده است زیرا بقا حرف اول را می‌زند.

“بله وجود دارد اثر مهاریبه ویژه در سطح منطقه ای و تعطیلی رسانه ها به دلیل تهدیدخانم مونرئال گفت.

او با اشاره به ربودن و قتل سالوادور آدامز، مدیر یک ایستگاه تلویزیونی محلی در سال 2017، ادامه داد: «این یک وضعیت بسیار پیچیده است زیرا خانواده‌ها را درگیر می‌کند».

او قبلاً دفن شده است، و هنوز سال بعد خانواده او را از خانه بیرون کردند. حتی مرگ هم کافی نیست.»

طرح کسب و کار پیشگام

یک دهه پیش، کشورها برنامه اقدام سازمان ملل متحد را با هدف حمایت از روزنامه نگاران، پیشگیری و تعقیب جرایم علیه آنها تصویب کردند.

این سند پیشگامانه برای شناسایی کار حیاتی روزنامه نگاران – برای مثال زمانی که در مورد درگیری ها و بحران ها گزارش می دهند، یا زمانی که در مورد عملکرد قدرت تحقیق می کنند و فساد و سایر اشکال بی عدالتی را بررسی می کنند – و همچنین خطراتی که با آنها مواجه می شوند تصویب شده است. زمانی که آنها ژنرال یونسکو.

وی اظهار داشت که از زمان تصویب این طرح، با اقدامات مشخصی که در سطح ملی، منطقه ای و جهانی اجرا شده است، پیشرفت های زیادی حاصل شده است.

یونسکو همچنین با آموزش نزدیک به 36000 مقام قضایی، مجری قانون و امنیتی در مورد موضوعاتی مانند آزادی بیان و امنیت خبرنگاران، از جمله آنلاین، نقشی ایفا کرده است.

با این حال، خانم آزولای گفت: “کشتار روزنامه نگاران با سرعت نگران کننده ای ادامه دارد.” داده های یونسکو نشان می دهد که 955 روزنامه نگار در دهه گذشته جان خود را از دست داده اند و سال 2022 مرگبارترین سال از سال 2018 بوده است.

در جنگ و صلح

خانم آزولای خواستار تعهد مجدد برای حفاظت از خبرنگاران شد در همه جا و در همه زمان ها.

“این یعنی در شرایط درگیری و بحرانالبته یونسکو از خبرنگاران برای مثال در اوکراین و افغانستان حمایت می کند. همچنین به معنی در زمان صلح – این زمانی است که بیشتر روزنامه نگاران در سال های اخیر کشته شده اند.

دبیرکل یونسکو همچنین خواستار تشدید تلاش‌های آنلاین شد، زیرا شکل‌های جدیدی از خشونت به‌ویژه زنان را هدف قرار می‌دهد و از هر چهار روزنامه‌نگار زن، سه نفر در معرض آزار و اذیت آنلاین قرار می‌گیرند.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما