دبیرکل سازمان ملل: هرگز قتل عام اقلیمی مانند سیل در پاکستان را تجربه نکرده ام

صادر شده در:

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز شنبه گفت که «هرگز شاهد کشتار اقلیمی به این بزرگی» نبوده است در حالی که او در مناطق سیل زده پاکستان بازدید می کند و کشورهای ثروتمند را مسئول این ویرانی ها می داند.

نزدیک به 1400 نفر در سیل که منطقه ای به وسعت بریتانیا را در برگرفته بود، جان خود را از دست دادند و به محصولات زراعی آسیب رساند و خانه ها، مشاغل، جاده ها و پل ها را ویران کرد.

گوترش گفت امیدوار است که سفر او به پاکستان کمک کند، پاکستانی که هزینه موقت فاجعه را بیش از 30 میلیارد دلار تخمین زده است.

وی پس از مشاهده بدترین آسیب ها در جنوب پاکستان در یک کنفرانس خبری در شهر بندری کراچی گفت: من فجایع انسانی زیادی در جهان دیده ام، اما هرگز کشتار آب و هوایی در این مقیاس ندیده ام. “من هیچ کلمه ای برای توصیف آنچه امروز دیدم ندارم.”

پاکستان در طول فصل سالانه باران های موسمی که برای کشاورزی و تامین آب حیاتی است، باران های شدید – اغلب ویرانگر – را تجربه می کند. اما باران های سیل آسا با همان شدت امسال در دهه های گذشته مشاهده نشده است، در حالی که ذوب سریع یخچال های طبیعی در شمال ماه هاست که فشار بیشتری بر آبراهه ها وارد کرده است.

گوترش گفت: «کشورهای ثروتمند مسئولیت اخلاقی دارند تا به کشورهای در حال توسعه مانند پاکستان کمک کنند تا از بلایایی مانند این بهبود پیدا کنند و با ایجاد انعطاف پذیری در برابر اثرات آب و هوایی که متأسفانه در آینده تکرار خواهد شد، سازگار شوند.» . انتشارات پاکستان مسئول کمتر از یک درصد انتشار گازهای گلخانه ای در جهان است، اما در فهرستی که توسط سازمان غیردولتی آلمان واچ از کشورهای آسیب پذیر در برابر آب و هوای شدید ناشی از تغییرات آب و هوایی تهیه شده، رتبه هشتم را دارد.

جنون و خودکشی

حدود 33 میلیون نفر تحت تأثیر سیل قرار گرفتند که حدود دو میلیون خانه و مشاغل را ویران کرد، 7000 کیلومتر (4300 مایل) جاده را شسته و 500 پل را فرو ریخت. گوترش از بی توجهی جهان به تغییرات آب و هوایی – به ویژه کشورهای صنعتی – ابراز تاسف کرد.

او روز جمعه پس از ورود به پاکستان گفت: “این یک خودکشی جمعی دیوانه کننده است.” تأثیر باران های سیل آسا دوجانبه بود – سیل مخرب در رودخانه های شمال کوهستانی و تجمع آهسته آب در دشت های جنوبی.

روزینا سولنگی، یک زن خانه دار 30 ساله که در کمپ آوارگان نزدیک اسکور زندگی می کند، گفت: “همه بچه ها، مردها و زن ها در این گرمای سوزان کباب می کنند. ما چیزی برای خوردن نداریم و سقفی بالای سرمان نیست.” خبرگزاری فرانسه جمعه. او درباره سفر دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «او باید کاری برای فقرا انجام دهد.

اداره هواشناسی گفت که پاکستان پنج برابر بیشتر از حد معمول در سال 2022 بارندگی داشته است. بادیدن، شهر کوچکی در استان سند، از زمان شروع بارش باران های موسمی در ماه ژوئن، بیش از 1.8 متر (71 اینچ) زیر آب رفته است.

سطح آب در مناطقی که رودخانه‌ها و دریاچه‌ها از کناره‌هایشان سرریز می‌کردند بسیار بالاتر می‌رفت و دریاهای داخلی چشمگیری ایجاد می‌کرد. هزاران اردوگاه موقت روی تکه‌هایی از زمین‌های مرتفع به سمت جنوب و غرب پراکنده شدند – اغلب جاده‌ها و راه‌آهن‌ها در منظره‌ای از آب.

با جمع شدن مردم و دام‌ها در کنار هم، کمپ‌ها برای شیوع بیماری آماده شده‌اند و موارد زیادی از بیماری دنگی ناشی از پشه و همچنین گال گزارش شده است. در طول تور سریع خود، گوترش در برخی از این کمپ های موقت توقف کرد و با قربانیان سیل ناامید، از جمله زنی که یک شبه زایمان کرد، ملاقات کرد.

او بعداً با پوشیدن شال آجراک با چاپ بلوک سنتی هندی، میراث جهانی یونسکو 4500 ساله موهنجودارو را که از باران های بی امان باران های موسمی آسیب دیده است، بازدید کرد.

(AFP)

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما