دبیرکل سازمان ملل: چالش‌های بی‌سابقه جهانی غیرقابل عبور نیست

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت: «علاوه بر بحران سه سیاره‌ای فروپاشی آب و هوا، آلودگی هوا و از دست دادن تنوع زیستی، و رنج عظیم ناشی از همه‌گیری کووید-19، درگیری‌ها در سراسر جهان بیداد می‌کنند».

وی افزود: پیامدهای جنگ در اوکراین به افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی کمک می‌کند که بیشترین آسیب را به کشورهای در حال توسعه آسیب‌پذیر وارد می‌کند، اما اگرچه مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم بی‌سابقه است، اما حل‌ناپذیر نیست.

پیش بینی تاریک

آقای گوترش تصویر تیره‌ای از شوک‌های جهانی «مداوم و رو به رشد» ترسیم کرد، اقتصاد جهانی به‌عنوان «کشورهای در حال توسعه تحت فشار خشک قرار می‌گیرند» زیرا متغیرهای جدید کووید یک بار دیگر زندگی را مختل می‌کنند و منجر به «دستور کار 2030 و اهداف توسعه پایدار» می‌شود. SDGs)… فراتر از آن “.

در همین حال، فاجعه آب و هوایی “روز به روز در حال افزایش است” زیرا انتشار گازهای گلخانه ای “در بالاترین سطح خود در تاریخ بشر قرار دارد – و در حال افزایش است”.

خطر یک رویارویی هسته‌ای «حادتر از دهه‌های گذشته است».

دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت که “کسب و کار طبق معمول مطمئناً آینده ای با بحران های مداوم و خطرات ویرانگر را تضمین می کند.”

“بیدار شدیم؟”

او گفت که این گزارش چارچوب و فرصتی را برای “اتحاد جامعه بین المللی حول راه حل هایی برای این وضعیت” فراهم می کند.

قرار بود دستور کار مشترک ما زنگ بیداری باشد. یک سال بعد، باید از خود بپرسیم: آیا از خواب بیدار شده ایم؟

این یک توافق جهانی جدید برای تقسیم قدرت و منابع متفاوت و برقراری مجدد قراردادهای اجتماعی برای مدیریت بهتر شوک ها و بحران های جهانی آینده پیشنهاد می کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد، کشورهای عضو را در مورد بخش هایی از دستور کار در حال انجام، از جمله آمادگی های “به خوبی پیشرفته” برای نشست تحول آموزش در سپتامبر، آگاه کرده است.

گفت: “بزرگترین گردهمایی یادگیرندگان و مربیان تا کنون فرصتی برای بسیج جاه طلبی، اقدام، همبستگی و راه حل ها، تجسم مجدد سیستم های آموزشی مناسب برای آینده و ایجاد حرکت جدید برای SDG 4 و به طور کلی دستور کار 2030 فراهم می کند.” دبیرکل با اشاره به اینکه اجلاس قبلی در ماه ژوئن موفقیت چشمگیری بود.”

و در ماه سپتامبر، او در مورد اصلاح ساختار مالی بین‌المللی برای «بررسی ضعف‌ها و نابرابری‌های تاریخی» صحبت خواهد کرد که شامل اقدامات کوتاه‌مدت برای کمک فوری به کشورهای در حال توسعه و اقدامات بلندمدت برای اطمینان از انعطاف‌پذیری است.

دستور کار برای تغییر

پنج دستور کار سازمان ملل متحد برای تغییر، “فرهنگ جدید و قابلیت های جدید” را در زمینه های داده، دیجیتال، نوآوری، علوم رفتاری و آینده نگری استراتژیک ترویج می کند.

او با اشاره به هفته علوم رفتاری سازمان ملل که هزاران نفر را در مورد چگونگی ترجمه روش علمی به تأثیر بر مردم و آینده درگیر کرد، گفت: ابتکارات جدیدی برای «آزادسازی پتانسیل داده‌ها برای مردم، سیاره و اهداف توسعه پایدار» آغاز شده است. آزمایشگاهی برای افزایش نتایج بلند مدت برنامه ها.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: هفته گذشته مجمع عمومی قطعنامه ای تاریخی را تصویب کرد که حق داشتن محیطی پاک، سالم و پایدار را اعلام کرد و تعهد شما را به این هدف مهم نشان داد.

اجلاس آینده

او در مورد اجلاس آینده برنامه ریزی شده توضیح داد و آن را به عنوان “فرصتی یک بار در هر نسل برای احیای اقدامات جهانی، تعهد مجدد به اصول اساسی و توسعه بیشتر چارچوب های چند جانبه مناسب برای آینده” توصیف کرد.

حقوق بشر و برابری جنسیتی با تمرکز مداوم بر یک قرارداد اجتماعی تجدید شده که شامل گروه های به حاشیه رانده شده است، موضوعاتی فرابخش خواهد بود.

او گفت: “شامل طیف گسترده ای از صداها نه تنها کار درستی است، بلکه تنها راهی است که به راه حل های معنادار دست پیدا می کنیم.”


زنان در ریو نگرو خاک را برای کاشت آماده می کنند.

UNHCR / دیگو مورنو

زنان در ریو نگرو خاک را برای کاشت آماده می کنند.

منشور رهبران

دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که این اجلاس منجر به منشور رهبران برای آینده شود که باید بین دولت‌ها مذاکره شود تا «سیستم چندجانبه را احیا کرده و آن را با چالش‌های امروز و فردا مرتبط کند».

باید تلاش ها را بر تعهدات آب و هوایی موجود متمرکز کند. مقابله با تهدیدات صلح و امنیت بین المللی؛ تحقق جاه طلبی های حقوق بشر، عدالت بین المللی و برابری جنسیتی، از جمله حمایت از حقوق در فضاهای دیجیتال.

وی گفت: منشور آینده باید به جهانیان ثابت کند که در حالی که با چالش‌های دلهره‌آوری روبرو هستیم، می‌توانیم با همکاری، اجماع و همبستگی جهانی بر آنها غلبه کنیم.

دبیرکل راه‌های پیشنهادی و نتایج بالقوه منشور را تشریح کرد که با طرح صلح جدید برای رسیدگی بهتر به «همه اشکال و حوزه‌های تهدید» و جلوگیری از بروز و تشدید خصومت‌ها در زمین، دریا، فضا و در داخل آغاز شد. فضای مجازی

پیشنهاد دوم او، پیمان جهانی دیجیتال، به دنبال یک آینده دیجیتال باز، آزاد و امن است و پیشنهاد سوم او، اعلامیه ای در مورد نسل های آینده، شامل ایجاد مکانیسم هایی برای در نظر گرفتن نیازهای آنها و همچنین یک فرستاده اختصاصی است.

مسابقه تسلیحاتی را در فضا متوقف کنید

وی ابراز امیدواری کرد که این اجلاس به یک توافق سیاسی در سطح بالا در مورد استفاده صلح آمیز از فضا منتهی شود، که چهارمین پیشنهاد وی است، از جمله تعهد به مذاکره درباره یک سند بین المللی برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در آنجا.

پنجمین پیشنهاد او ایجاد یک پلتفرم اضطراری برای مدیریت بحران‌های جهانی آینده «به شیوه‌ای سریع و هماهنگ» بود و گفت که سازمان ملل به طور منحصربه‌فردی برای مدیریت آنها موقعیت دارد.

“جهان بهای سنگینی برای پاسخ های سفارشی ما به شوک های جهانی اخیر پرداخته است… هیچ سازمان واحدی وجود ندارد که ذینفعان را در صورت وقوع چنین بحران جهانی دور هم جمع کند.”

علیرغم موفقیت طرح غلات دریای سیاه، وی تاکید کرد: ما هنوز سازوکار مورد نیاز خود را نداریم.

قله های دوقلو

وی در پایان به پیوندهای بین اجلاس سران پیشنهادی آینده و اجلاس اهداف توسعه پایدار در سال آینده در نیویورک به منظور “نجات SDGs” اشاره کرد.

هدف اجلاس های دوقلو ایجاد شرایط برای آینده ای پایدار و فراگیر است که همراه با توافقنامه پاریس در مورد تغییرات اقلیمی «آخرین و بهترین فرصت ما برای پاسخگویی به تقاضای مردم برای یک سیستم چندجانبه است که چالش های جهانی را به موقع و کارآمد مدیریت و حل کند. و راه عادلانه.»

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما