دبیرکل سازمان ملل: گزارش جدید هواشناسی سازمان ملل «تاریخ هرج و مرج» است

مطالعه موقت وضعیت آب و هوای جهانی در سال 2022 نشانه‌های فزاینده اضطراری آب و هوایی را شناسایی می‌کند که شامل دو برابر شدن میزان افزایش سطح آب دریاها از سال 1993 تا رکورد جدید در این سال است. و نشانه هایی از ذوب بی سابقه یخچال های طبیعی در کوه های آلپ اروپایی.

گزارش کامل سال 2022 قرار است در بهار 2023 منتشر شود، اما این مطالعه موقت قبل از COP27، کنفرانس آب و هوای سازمان ملل، منتشر شد تا آگاهی را نسبت به مقیاس بزرگ مشکلاتی که رهبران جهان می‌خواهند با آن‌ها مقابله کنند، افزایش می‌دهد. امیدی به کنترل بحران آب و هوا نیست.

پیتر تالاس، رئیس WMO، که این گزارش را در رویدادی در شرم الشیخ، مصر، محل برگزاری کنفرانس امسال، ارائه کرد، گفت: “هرچه گرمایش بیشتر باشد، اثرات بدتر خواهد بود.” ما در حال حاضر چنین سطوح بالایی از دی اکسید کربن را در جو داریم 1.5 درجه کمتر از توافق پاریس به سختی قابل دسترس است. برای بسیاری از یخچال های طبیعی و ذوب صدها، اگر نگوییم هزاران سال ادامه خواهد داشتبا پیامدهای عمده برای امنیت آب.

شرایط بحرانی در سراسر جهان

این گزارش فهرستی شگفت‌انگیز از رویدادهای اقلیمی نگران‌کننده است که در پس‌زمینه سطوح بی‌سابقه دی‌اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن – سه گاز گلخانه‌ای اصلی که به گرمایش جهانی کمک می‌کنند – در حال حاضر 1.15 درجه سانتیگراد تخمین زده می‌شود. بالاتر از سطوح ماقبل صنعتی

در سرتاسر کوه‌های آلپ، میانگین کاهش ضخامت بین سه تا بیش از چهار متر ثبت شده است، در حالی که در سوئیس، تمام برف‌ها در طول فصل تابستان ذوب می‌شوند که اولین بار در تاریخ ثبت شده است. از ابتدای قرن، حجم یخ های یخچالی در این کشور بیش از یک سوم کاهش یافته است.

افزایش ذوب یخ ها در سراسر جهان باعث شده است که سطح آب دریاها طی 30 سال گذشته با سرعت های فزاینده ای افزایش یابد. میزان گرم شدن اقیانوس ها در دو دهه گذشته فوق العاده بالا بوده است. امواج گرمای دریایی در حال افزایش است و انتظار می رود نرخ گرمایش در آینده ادامه یابد.

این مطالعه به جزئیات اثرات خشکسالی و باران شدید می پردازد. کنیا، سومالی و اتیوپی به دلیل فصل دیگری از بارندگی کمتر از حد متوسط، با کمبود محصول و ناامنی غذایی روبرو هستند، در حالی که بیش از یک سوم پاکستان در ماه های ژوئیه و اوت در نتیجه بارندگی های بی سابقه زیر آب رفت و نزدیک به هشت میلیون نفر را آواره کرد.

آفریقای جنوبی در اوایل سال در طی دو ماه تحت تأثیر طوفان‌های پیاپی قرار گرفت و ماداگاسکار را با باران‌های سیل آسا و سیل‌های ویرانگر به شدت تحت تأثیر قرار داد و در ماه سپتامبر، طوفان «یان» باعث خسارات شدید و تلفات جانی در کوبا و جنوب غربی فلوریدا شد.

بخش‌های بزرگی از اروپا گرفتار دوره‌های مکرر گرمای شدید شده‌اند: بریتانیا در 19 جولای، زمانی که دمای هوا برای اولین بار به بیش از 40 درجه سانتی‌گراد رسید، رکورد ملی جدیدی را ثبت کرد. این امر با خشکسالی مداوم و ویرانگر و آتش سوزی جنگل ها همراه بود.

هشدارهای اولیه برای همه

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر کرد، گزارش WMO را به‌عنوان «کرونی از هرج و مرج اقلیمی» توصیف کرد و جزئیات سرعت فاجعه‌بار تغییرات آب‌وهوایی را که زندگی و معیشت را در هر قاره‌ای نابود می‌کند، توصیف کرد.

آقای گوترش در مواجهه با ناگزیر بودن شوک های اقلیمی مداوم و آب و هوای سخت در سراسر جهان، قرار است یک برنامه اقدام در COP27 برای دستیابی به هشدارهای اولیه برای همه در پنج سال آینده راه اندازی کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد تصریح کرد که سیستم های هشدار اولیه برای محافظت از مردم و جوامع در همه جا ضروری است. او گفت: «ما باید با اقدام، اقدام بلندپروازانه و معتبر اقلیمی به سیگنال پریشانی سیاره پاسخ دهیم. “COP27 باید مکان باشد – اکنون باید زمان آن باشد”


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم