دبیرکل کشورهای ثروتمند سازمان ملل: “کیف پول” و “قلب” کشورهای در حال توسعه را برای خرید غلات اوکراینی باز کنید

کشتی‌های حامل غلات بر اساس توافق‌نامه‌ای که اخیراً میانجی‌گری شده است، آنجا را ترک می‌کنند، و آقای گوترش گفت که اودسا نمادی است از آنچه ملت‌ها می‌توانند با همکاری یکدیگر برای منافع مشترک به دست آورند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرنگاران فاش کرد که حضور در بندر یک تجربه متحرک است، دیدن گندم در حال بارگیری در کشتی.

او گفت: «بدیهی است که این باعث خوشحالی است. اما به دلیل غم و اندوهی که وقتی به این بندر شگفت انگیز نگاه می کنم احساس می کنم این ایستگاه ها را عملا خالی در نظر بگیرید با امکان توسعه این بندر; چه کسی – کدام اوکراین و کل منطقه به دلیل جنگ منزوی شده اند“.

کشتی های امید

بندر اودسا چند ماهی است که به دلیل جنگ فلج شده است، یعنی این “یک خط انتقال مهم از سبد نان جهانی قطع شده است.” او گفت.

اوضاع تحت ابتکار غلات دریای سیاه، توافقی برای لغو ممنوعیت صادرات غلات و کود، که تقریباً یک ماه پیش بین اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل امضا شد، در حال تغییر است.

آقای گوترش که در کنار وزیر زیرساخت اوکراین، الکساندر کبراکوف صحبت می کرد، گفت که از آن زمان، 25 کشتی از اودسا و سایر بنادر اوکراین حرکت کرده اند و تعداد بیشتری نیز در راه هستند.

کشتی ها بیشتر حرکت کردند 600000 تن غلات و محصولات غذاییآنها گندم، ذرت، روغن آفتابگردان و سویا هستند.

“ولی هر کشتی نیز کشتی امید استاو گفت: “امید کشاورزان اوکراینی در نهایت برای برداشت آنها پاداش گرفت – با ذخیره سازی بیشتر. به ملوانان و جامعه کشتیرانی بزرگتر امیدواریم، زیرا می دانند که بار دیگر می توان با خیال راحت و کارآمد از دریای سیاه عبور کرد. و مهمتر از همه، امید به آسیب پذیرترین مردم و کشورهای جهان.”

حمایت از کشورهای در حال توسعه

دبیرکل سازمان ملل متحد به نمایندگی از اقشار آسیب‌پذیر در همه جا که بار عمده بحران جهانی غذا را متحمل می‌شوند، درخواست ویژه‌ای از کشورهای ثروتمند صادر کرد.

با باز بودن این پورت ها، من همچنین از ثروتمندترین کشورها می خواهم که کیف پول و قلب خود را باز کنند. به هر حال، جابجایی غلات برای کشورهایی که توانایی پرداخت آن را ندارند، اهمیت چندانی ندارد.»

“الان زمان پشتیبانی عظیم و سخاوتمندانهبنابراین کشورهای در حال توسعه می توانند غذا را در این بندر و سایر بنادر خریداری کنند – و مردم می توانند آن را خریداری کنند. کشورهای در حال توسعه اکنون نیاز به دسترسی به منابع مالی دارند. آنها اکنون به بخشودگی بدهی نیاز دارند. آنها اکنون برای سرمایه گذاری روی مردم خود به منابع نیاز دارند.»

دبیرکل همچنین خواستار اقدامات بیشتر برای اطمینان از این امر شد دسترسی جهانی کامل به محصولات غذایی اوکراینی، مواد غذایی روسیه و کودهای شیمیاییص، از طریق ابتکار غلات دریای سیاه.

او گفت در حالی که هیچ کس انتظار نداشت که این توافق معادل “قایقرانی روان” باشد، اما از نظر وسعت و مقیاس بی سابقه بود و افزود که هنوز راه درازی در پیش است.

آقای گوترش توضیح داد که دریافت مواد غذایی و کود بیشتر از اوکراین و روسیه برای آرامش بیشتر در بازارهای کالا و کاهش قیمت‌ها ضروری است.

اما فراموش نکنیم که آنچه ما اینجا در اودسا می بینیم تنها واضح ترین بخش راه حل است. دسترسی بدون مانع به بازارهای جهانی برای مواد غذایی و کودهای روسیهکه مشمول مجازات نمی شوند.

این مهم است که همه دولت ها و بخش خصوصی برای عرضه آن به بازار همکاری کنند، زیرا بدون کود در سال 2022، ممکن است غذای کافی در سال 2023 وجود نداشته باشد.، برای احتیاط

دبیرکل بر تعهد عمیق خود به این اهداف تاکید کرد و گفت که این تنها در صورتی محقق خواهد شد که همه طرف ها همکاری می کنند.

صلح برای اوکراین

وی بر لزوم ادامه تلاش ها برای بهبود عرضه جهانی غذا و ایجاد ثبات در بازارها و تلاش برای صلح در راستای منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی تاکید کرد.

“امروز، اودسا چیزی بیش از یک مرکز کشتیرانی است. این بندر نمادی از کاری است که جهان می تواند انجام دهد، زمانی که ما متعهد به همکاری برای منافع مشترک باشیم.

مردم اوکراین از پوزه رنج برده اندساعت آنها شاهد آنقدر مرگ و میر، آنقدر ویرانی بوده اند که آرزوی صلح مشروع است. اما دوباره، من صلح در راستای منشور ملل متحد، صلح در راستای قوانین بین المللی را تکرار می کنم. این بهترین راه برای جشن گرفتن روز جهانی بشردوستانه و کمک به تعیین مسیر برای جهانی عادلانه تر و صلح آمیزتر برای همه است.»

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما